Haziran Ayında 17'si kadın, 6'sı çocuk olmak üzere toplam 124 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2019 yılı Haziran Ayında 17'i kadın, 6'ı çocuk olmak üzere toplam 124 işçi yaşamını yitirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “İş kazaları ve sebebiyet verdiği ölümler dahilinde belirtilen sorunların, mevzuata aykırı uygulamaların ve iş kazalarının nedenlerinin belirlenerek; işçilerin, emekçilerin sağlıklı bir ortamda çalışabilmesi, haklarının gerçek anlamda koruyucu yasal düzenlemelerle hayata geçirilebilmesi için etkili ve sürekli önlemlerin ivedi alınarak; benzer ölümlerinin yaşanmasının önüne geçilmesi, yaşanan ölümlerde ihmali ve sorumluluğu bulunanların belirlenerek haklarında gerekli yasal işlemlerin başlatılması amacıyla Anayasa'nın 98'inci, TBMM İç Tüzüğü'nün 104 ve 105' inci Maddeleri uyarınca” Meclis araştırması açılması için teklif verdi.

Tanrıkulu’nun teklifinde;

“İş kazalarının büyük bir bölümünün ölümlü iş kazaları olduğu bilinmektedir. Ayrıca çalışma mevzuatının amir hükümlerine aykırı çalışma biçimlerinin ve çalışma koşullarının bulunduğu, İş Kanunu'na aykırı alt-işveren uygulamalarının olduğu ve işçilerin haklarının bu tür uygulamalar nedeniyle fiilen uygulanamadığı, ücret ve sosyal güvenlik haklarına yönelik kısıtlamalar olduğu da göz ardı edilmemelidir.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2019 yılı Haziran Ayında 17'i kadın, 6'ı çocuk olmak üzere toplam 124 işçinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştır.

Haziran Ayında iş cinayetlerinin en çok yaşandığı illerin başında İstanbul (7), Kocaeli (7) ve Trabzon (7) gelirken; Antalya'da 6 ve Bursa'da 5 iş cinayeti yaşanmıştır.

Yine Haziran Ayında iş cinayetlerinde ölüm sebepleri trafik servis kazası %18, zehirlenme - boğulma %15 ve ezilme - göçük %12 olarak belirtilmiştir.

İş kollarına göre yaşanan iş cinayetlerinde tarımda %44 oran ile 54 kişi, inşaat sektöründe %11 oran ile 13 kişi, taşımacılık sektöründe % 6 oran ile 8 kişi ve enerji alanında %5'lik oran ile 6 kişi 2019 Haziran Ayında yaşamını yitirmiştir” denildi.

Önceki Haber

CHP’li Beko: AKP zihniyeti yaşam alanı bırakmamaya kararlı!