Başkan Aksoy'dan Menemen’e "Deniz Gezmiş ve Musa Anter kapısı"

Menemen Belediye başkanı Serdar Aksoy "Berlin Duvarı " diye tanımladığı Gölpark Asarlık kapısını açarak   "Musa Anter" adını verdi. 

Menemen belediye başkanı Serdar Aksoy seçim sürecinde Asarlıklılara "ilk icraatımız O Berlin Duvarını yıkmak olacaktır" demişti. Ve dün verdiği sözü tutarak Gölpark'da düzenlenen coşkulu tören ve konserle Asarlık kapısını açtı. Asarlıklılara konuşan Başkan Aksoy "size bir söz vermiştik. 'O kapı açılacak, Berlin Duvarını yıkacağız' diye. Gördüğünüz gibi verdiğimiz sözü tutuyoruz, 'Berlin Duvarı' artık yok. Hangi çağda yaşıyoruz. Ve bu kapının adı Musa Anter kapısı olacaktır."  Dediğinde salon ıslıklar, alkışlar ve sloganlarla adeta inledi. Asarlıklılar başkanı dakikalarca ayakta alkışladı. 

Başkan Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü; Menemen’de bundan sonra ırkçılık yok. Sen- ben yok, Türk- Kürt, Alevi- Sünni, Laz- Çerkez ayırımı yok.  

Menemen'de bundan sonra toplumsal kardeşlik var. Etnik kimlik ayırımı yok.

ARTIK BU KAPININ ADI "MUSA ANTER KAPISI"

Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki bir Kürt aydınımız var. Uğur Mumcu gibi, diğer öldürülen katledilen aydınlarımız gibi, o da 1992 de katledildi. Gazeteci, yazar, şair Musa Anter. 

https://yenisoluk.com/uploads/2019/04/musa11

İlk sözümüz kapının açılmasıydı.

İkinci sözümüzü ise şimdi tutuyoruz. Bu kapının adı artık Musa Anter kapısıdır” diyerek, üzerinde Musa Anter'in fotoğrafının olduğu ve üzerinde "Musa Anter kapısı" yazılı fotoğrafı kaldırdığında salon yine alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla inledi. Salonda bulunan Asarlılara Başkan Aksoy'u adeta sevgi yağmuruna tuttu.  Koşarak boynuna Başkan Aksoy'un sarıldılar. 

‘BİZ DİRENEREK KAZANDIK’

 Aksoy “Bir şairimizin söylediği gibi Musa Anter’in yaşam mücadelesi bir şekilde bizim son üç aydaki yaşam mücadelemizle örtüşüyor. Biz direnerek kazandık. Ve aynen o şairimizin dediği gibi yaşamaktan hiç korkmamışızdır, yaşamak direnmektir! 

Size bir sürprizim daha var. Biliyorsunuz bir kapımız daha var. Şimdi size ünlü bir şiirimizin şiirini okuyacağım. Şiiri okurken zaten o ismi kendiniz çıkartacaksınız;

"Aşkolsun sana çocuk aşkolsun

En uzun koşuysa elbet Türkiye'de de Devrim 

O, onun en güzel yüz metresini koştu 

En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak... 

En hızlısıydı hepimizin, 

En önce göğüsledi ipi... 

Acıyorsam sana anam avradım olsun, 

Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun! "

Başkan Aksoy şiiri okurken üzerinde "Deniz Gezmiş kapısı" yazılı fotoğrafı kaldırarak " gördüğünüz gibi diğer kapımızın adı da 'Deniz Gezmiş kapısı' olacaktır" dediğinde salon; “Deniz Gezmiş " sloganları, ıslıklar ve alkışlarla bir kez daha inledi. Ve kitle Başkan Aksoy'un boynuna sarılarak uzunca bir süre adeta sevgi seline boğdu.

https://yenisoluk.com/uploads/2019/04/musa

‘SEN KİMİN MALINI KİME SATIYORSUN?’

Başkan Serdar Aksoy konuşmasına görevi devraldığı ve giderken belediyenin bütün gayri menkullerini, tesislerini ve Menemenspor'u devreden eski belediye başkanı Tahir Şahin'e seslenerek sürdürdü.

“Son üç ay içerisinde Menemen halkına ait peşkeş çekilmiş olan yerleri derhal geri alacağız. Onlar Menemen halkınındır. Sen kimin malını kime satıyorsun? Onlar Menemen halkınındır, Menemen halkının olacak! Onlar Menemenlinindir Menemenlinin.

Bizim seçimler boyunca arkamızda duran tek bir güç vardı, o güç de halkın gücüdür. Şimdi bu yapacağımız mücadelede Menemen halkına, yani size ait yerleri geri almada sizden destek bekliyorum. Yanımızda olacak mısınız?  Diye sordu. Salon alkışlarla "sonuna kadar yanınızdayız" diyerek başkan Aksoy'a destek verdiklerini dile getirdi. 

‘DUVAR YIKILMIŞ, KAPIMIZ AÇILMIŞTIR'

Başkan Aksoy ayrıca genellikle Kürt kesimin oturduğu mahallenin dibine çekilip, toplumu ikiye ayıran, Gölpark Asarlık kapısı hakkında da konuştu. Bu kapıyı, Berlin duvarına benzeten Aksoy:

“Geçmişte yapılmış hataları sorunları gidermeye devam edeceğiz. Bundan sonra Berlin duvarı bitmiş, yıkılmıştır. Kapılarımızın isimleri Musa Anter ve Deniz Gezmiş kapısı olmuştur.  Hepimize hayırlı olsun.” Dedi.

‘YOLUMUZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YOLU OLSUN’

Serdar Aksoy, son olarak halkına şu temennide bulundu:

"Değerli dostlarım, Menemen’de artık yeni bir dönem başlamıştır. Artık Menemen’de demokrasiyi, Atatürk devrimlerini soluyacağız. Toplumsal kardeşliği soluyacağız. Yolumuz yolunuz, yolunuz yolumuz olsun. Yolumuz, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olsun.”

 

Önceki Haber

Alanya-Gazipaşa sahil yolu güvenli hale geldi