Avcılar'ın kendi çocuğu Mahir Doğan CHP'den aday adayı

Yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte aday adaylık süreçlerinin hızla ilerlediği bu dönemde, Avcılar Belediyesi yönetimi için Cumhuriyet Halk Partili Mahir Doğan aday adaylığını açıklayarak, CHP'li köklerini sahiplenerek aday adaylık çalışmalarını yürütüyor. 

Genç aday Mahir Doğan ile adaylık sürecini, adaylaşması ve kazanması dahilinde geliştirmiş olduğu projelerini ve mevcut belediye ile birlikte yapılan eksikliklere dair konuşarak, bu sürecin nasıl ilerlediğini sorduk. 

YENİ SOLUK

36 yıldır avcılarda yaşayan Mahir Doğan, aslen Gümüşhane’li olup Erzincan doğumlu. Eşi Selanik göçmeni olan Doğan, Avcılar’ın kozmopolit yapısına uygun bir temsiliyete sahip olduğunu söyleyerek, Avcılar’da bulunan göçmenlerin damadı olarak kendisini nitelendirdi. 1997 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olan Doğan, parti içerisinde birçok yerde görev aldığını belirterek, gençlik kolları yönetimi, mahalle temsilciliği, ilçe yönetimi görevlerinde bulunduğunu belirtti.  Şu anda halen Belediye Meclis Üyesi olan Doğan, aynı zamanda Belediye Başkan vekili olarak görevine devam ediyor. 

Şuanda mevcut yönetim içerisinde hala çalışmalarınıza devam ediyor musunuz?

Evet, yönetim içerisinde çalışmalara devam ediyoruz. Herkes şunu söylüyor, bu yönetim ile ne yaptınız ki sen ne yapacaksın diye. Kimi de söyleyemiyor. Ama ben bana bu soruların muhakkak sorulması gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu konuda üzerime düşenleri yaptığımı düşünüyorum. Tabiki mevcut başkanı kötülemek istemiyorum, kişiliğine saygı duyuyorum. Ancak bu yönetsel hataları olmayacak anlamına gelmiyor. Yönetsel yeti çok farklı bir şey. Biz orada yasama olduğumuzu söylüyoruz. Buna da dikkat çekmek istiyorum. Biz her zaman kol kırılır yen içinde kalır mantığı ile devam etmemizden kaynaklı, partimizi, partimizi temsil eden kişileri kamuoyunda eleştirmek tartışmak istemedik. Ben doğru olduğuna inandığım şeyi yaptım. Yarında olsa aynı şeyi yapardım diyorum. Tribünlere oynamam. Partime, partimin belediye başkanı kim olursa olsun eleştirmem, eleştirtmem.

Adaylığa karar verme süreciniz nasıl gelişti?

Şöyle, Avcılar’da 36 yıldır yaşıyorum dedim size, bu benim için en önemli kriterlerden birisi. Ben bunu bir yıldır düşünüyorum yeni bir şey değil bu. Ama daha sonra adaylaşmak isteyen profillere baktığımda ben kendime haksızlık yaptığımı düşündüm. Çünkü baktığımız zaman eğitim desen ortalamanın üzerinde olduğumu düşünüyorum. Çok iyiyim demiyorum kesinlikle. Ne yaptınız diye soracak olursanız, ben 2 yıllık otomotiv mezunuyum, açık öğretimde yani insanlar gibi makyaj yaparak söylemiyorum, açık öğretimde işletme fakültesinde okudum. Daha sonra Yıldız’dan Edebiyat Fakültesi’nden formasyon aldım, Ekonomi finans bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. İş deneyimine geldiğimiz zaman, erken denebilecek bir yaşta çalışmaya başladım. Bu tecrübeye göre erken. Mesela 25 yaşında müdürlük ünvanı aldım, yine aynı yaştayken ben gençlik kolu başkanlık teklifini geri çevirdim. Dedim ki bir müdür olarak yeni bir şirkette göreve başlayacağım çok teşekkür ederim ama görevi layıkı ile yerine getiremeyebilirim, eskiden biz böyle düşünürdük. Şimdi olsa kimse bunu kabul etmez. 25 yaşında ben müdür olduğumda bana bir şirket ve kırk tane adam emanet ettiler, bunun evveliyatı var tabiki. profesyonel iş hayatıma otomotiv sektöründe başladım ben. Tabi bu zamanla gelişti ve değişti. Hep yönetici hep müdür pozisyonlarında çalıştım. En son bütün dünyanın en büyük özel otomotiv sektörünün şirketlerinden olan ALJ Holding’de, Türkiye operasyonundaki ülke satış müdürlüğü yaptım. Yani son derece elit bir şirket. Bu benim için ideal bir şeydi. Ama tabi o dönemde ne oldu, 2-3 sene sonra 2014 seçimlerinde Meclis üyesi oldum. Çünkü siyasi hayatım devam etti hiç boşluk yok, hep bir yerlerinde oldum. 

Şu an mevcut yönetim ile olan eksiklikleri görüyorsunuz, bu duruma karşı neler yapacaksınız, planlarınız nelerdir?

Avcılar’da bir bütçe sıkıntısı var. Avcılar’da istihdamla ilgili bir sıkıntı var. Buna bağlı olarak da Avcılar’da imar sıkıntısı, otopark sıkıntısı var. Gençlere yönelik merkezler yok. 450 bin nüfusluk Avcılar’da sadece bir tane nikah salonu var. Sadece bir tane kültürel etkinlik alanı var, Barış Manço Kültür Merkezi. Bizim bu süreçte bunlarla ilgili projelerimiz var. Hatta daha fazlası engelli bireylere dair tatil köyü projesi geliştirdim. Her zaman soruyorlar, halkçı belediyeciliği nasıl yaşatacaksın diye. Benim için halkçı belediyeciliğin en büyük göstergelerinden birisi herkesin gözardı ettiği ve sadece önemli günlerde aklına getirdiği engelliler. Hani engellileri topluma kazandırmaktan bahsediyoruz. Devlet napıyor buna dair haftada dört saat otizmlilere, 10 saat diğer engellilere eğitim imkanı sağlıyor. Rahatça yaşayabilecekleri bir tatil köyü planım var. Avcıların bir tarafı göl, bir tarafı deniz. yani Filizköy’de bunlar için güzide alanlarımız var. 

"Öğrenci kampüsü kuracağız"

Gençlere yönelik projelerimizden birisi de , Avcıların öğrenci kenti olması. İstanbul Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi hatta Aydın ve Arel Üniversitesi Avcılar’da 80-100 bin dolayında bir öğrencinin teması söz konusu. Bu öğrenci nüfusu için özel olarak hiçbir şey yapmıyoruz, sadece teşebbüsler var onun dışında hiçbir şey yok. Ben de diyorum ki öğrencimize saygı duyalım, sevgi duyalım, sahip çıkalım. Ondan sonra öğrencilerimize ders çalışabilecek, ücretsiz bilgisayar, internet, çıktı hizmetlerinin olduğu, kafe, dinlenme alanları, anti-stres odaları gibi uyarlamaların olduğu bir öğrenci kampüsü yapalım diyorum. Yani bir kampüs olması için içerisinde eğitim binası olması gerekmiyor. bir yerleşke yapalım. Avcılar’ın buna ihtiyacı var. E-5’in altında bunun için alanlarımız var. Daha sonra sınav zamanlarında 7/24 saat açık tutacağımız bir ders çalışma alanı olsun istiyoruz. Bu öğrencilerin karnını doyurmak için, Avcılar kadınlarını hem istihdam içerisine çekerek, hem de gençlik için çalışmasını sağlayacağız. Ek gelire ihtiyacı olan, işe ihtiyacı olan kadınlarımıza el lezzetlerinin olduğu anne yemeklerini öğrencilere ulaştıracağız. Avcılar kadınına da mikro destek vererek para kazandıracağız.

Avcılar’da yeşil alan çalışması yapacağız, Atatürk Ormanı adını vereceğimiz bir bölgemizde Avcılar’da doğan her çocuk için bir ağaç dikeceğiz. İsterse evinin bahçesine dikeceğiz, isterse belediyemizin alanına dikeceğiz. Levhamızı da üzerine yerleştireceğiz. Hoşgeldin temalı bu çalışmamızı önemsiyoruz. Yeşil alan çalışması park çalışması yapmak değildir. 

"365 gün açık fuar alanı"

Avcılar’da çok fazla fabrikalarımız var. Açık fuar alanı yapacağız, İzmir fuar alanını görüyoruz. Festival zamanları açık oluyor. Avcılar’daki 200 civarı fabrika için, bunların bir kısmı uluslararası boyutta, bunlar için 365 gün açık fuar alanı oluşturacağız. Yapacağımız çalışmaları saymakla bitiremeyiz. 

"Avcılarlılar eski mahalle kültürünü yeniden kazanacak"

Ancak benim en önemli projem, Avcılar’da yok olmaya yüz tutmuş olan mahalle kültürünü yeniden var edeceğiz oluşturacağız ve zenginleştireceğiz. Türkiye’nin neresinden gelmiş olursa olsun, Avcılar’da yaşıyorsa o bizim için Avcılarlıdır, o bizim hemşerimizdir. Mahalle kültürünü yeniden oluşarak, çocuklarımızın sokakta güven içerisinde gezdiği bir ortam yaratacağız. Bu proje Avcılarlıların projesidir, ben bu sokaklarda top oynadım, gezdim dolaştım, yaşadım, büyüdüm. İstiyorum ki çocuklarım da bu şekilde büyüsün, Avcılar’a olan vefa borcumu da bu şekilde ödeyeceğimi düşünüyorum. Artık Avcılar’dan aldığımı Avcılar’a geri vermenin zamanı geldi diyorum. Avcılar’da bir erk olarak, ortak bir paydaş olarak, Avcılar’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ve muhtarları ile birlikte yöneteceğiz. Benim iddiam budur. Birçok belediye başkanı meclis üyesini dahi yönetime, yönetim sürecine karıştırmazken ben çok da iddialı konuşuyorum ve işi buraya indirgiyorum. Bütçemizi bile beraber oluşturacağız. Çünkü Avcılar’ın ne şekilde olması gerektiğini, bir belediyeden ziyade oranın muhtarları ve dernek başkanları sakinleri daha iyi bilirler, bu da halkçı belediyenin bir başka yönü olacak. 

Mahir Doğan kimdir?

1978 yılında Erzincan'da doğan Mahir Doğan, aslen Gümüşhaneli. 1982 yılında İstanbul Avcılar'a göç eden ailesi ile birlikte gelen Doğan, ilk orta ve lise öğrenimini tamamlayarak Sakarya Üniversitesi Otomotiv Bölümü'nü bitirdi. Formasyon eğitimi alarak, yüksek lisans eğitimine halen devam etmekte. 

17 yaşında siyasetle ilgilenmeye başlayan genç aday adayı Mahir Doğan, 23 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi çeşitli kadrolarında görev almaya devam ediyor. 2014 yılı yerel seçimlerinde Avcılar Belediyesi Meclis Üyesi olarak görevine devam eden Doğan, Cumhuriyet Halk Partisi'ni ülkemizin aydınlık geleceğinin teminatı olarak gördüğünü belirtti. 

Önceki Haber

Yamanlar’da, kent ile köy kültürünü buluşuyor