Tosun Paşa’yı Çince izlediniz mi?

Kaç kere seyretsek de doyamayacağımız klasik filmlerimizden Tosun Paşa,Türk – Çin Kültür Derneği tarafından Çince diline çevrilerek yayınlandı.Nazım Hikmet eserinden 1976 yılında Yavuz Turgul tarafından uyarlanan komedi filmini Kartal Tibet yönetmiş, prodüktörlüğünü ise Arzu Film üstlenmişti.

Türk Çin Kültür Derneği, Yeşilçam’ın unutulmaz filmi Tosun Paşa’yı Çince olarak seslendirdi. Filmin dublaj seslendirmeleri ise dernek öğretmenleri ve öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Hakiki Tosun Paşa kimdir?

Ahmet Tosun Paşa (Kavalalı Tosun Paşa ya da kısaca Tosun Paşa) (1794 – 28 Eylül 1816), Mısır valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın oğlu, İbrahim Paşa’nın kardeşidir. İbrahim Paşa’dan sonra Mısır valisi olan Abbas Hilmi Paşa’nın babasıdır.

1812’de vezir rütbesi ile Cidde ve Habeş valisi oldu. 1813’de Vehhabi isyanını bastırmak için babası Mehmed Ali Paşa tarafından bir ordu ile Hicaz’a gönderildi. Tosun Paşa’nın emri altında Fransızların yetiştirdiği muazzam bir piyade ordusu bulunuyordu. Tosun Paşa önce Cidde’ye girdi. Sevk ettiği kuvvetlerle Mekke’yi isyancılardan aldı (1813). Vehhabilerden temizlediği Hicaz’ı yeniden güvenli bir hale getirdi. Tosun Paşa’nın bu başarısı İstanbul’da büyük bir sevinç yarattı. Bu seferden hemen sonra bir salgın hastalığa yakalanarak yaşamını yitirmiştir (1816).

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Bakırköy Kültür Merkezi ve Cemevi, Arif Sağ-Sabahat Akkiraz Konseriyle Açıldı