Toros Dağları’nda yas var

Sabah’ın erken saatlerinde,CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse,K.K MYK üyesi Nevin Zaimoğlu ve Adana Kadın Kolları İl Başkanı Yasemin Yılmaz’la Adana’dan Toros Dağları’nı döne döne çıkıyoruz.

Engin kara bulutlar bize eşlik ediyor. Toros Dağları’nda yas var. Bu yassı tutmak için #aladağ yoluna düşenler olmuş.

Aladağ ilçesine varıyoruz.
Aladağ sessiz,hüzünlü.Bizi Aladağ ilçe başkanı Zeki Erkan ve Köprücük köyü muhtarı karşılıyor ağlamaklı,çocukların Ailelerine ulaşmak için Köye doğru yola çıkıyoruz,yollar yaslı,kar’lı ve çamurlu.Bazı arabalar geri dönmek zorunda kalmış. Bazıları rampayı alamımış. Bazıları çamura saplanmış.Biz inatla tüm zorluklara rağmen yolumuza devam ediyoruz. Issız bir dağ köyü yolunda kilit bir trafik yaşanıyor.

yurt4

Toros’un sis basmış zirvesindeki Köprücük köyüne ulaşıyoruz.

Bu köy altı yavrusunu yitirmiş

Ateş düşen ilk eve giriyoruz,kerpiç ten yapılmış tek göz oda,içerde yas var,yitirilen yavrumuzun annesi Genel Başkan Fatma Köse’ye sarılarak
feryat ediyor. ‘Yavrumu benden sağ aldılar,küllerini verdiler’ diye hıçkırıyor.Başkan Fatma Köse ve bizler acılarını derinden hissediyoruz. Öfkeliyiz.Sonuna kadar takipçisi olacağımızın sözünü vererek ayrılıyoruz ordan.

yurt3

Köyün girişinde prefabrik bir ilköğretim okulu var.Uğramak istiyoruz.Tek sınıflı,iki sıralı,on öğrencili bir okul.Odun sobası başında ders yapmaya çalışıyorlar. Günlerden Cuma. Ama etrafta başka çocuk yok.

Yüreği yanmış diğer Ailelerimize uğruyoruz acı’ları ortak evleri kerpiç

O gece, dehşete tanık olmuş yaralı kurtulan yavrularımızla bir araya geliyoruz: ‘Bulaşık sırası bizdeydi aşağıdaydık biz kurtulduk ama ablalarımız yandı, yangın merdivenlerinin kapısı kilitliydi’ diye anlatıyorlar korku dolu gözlerle,Bir kez daha kahr oluyoruz.

yurt1

Bir Köylü, değiştirilen elektrik sayaçlarından bahsediyor. “O değişti, üstüne iki yangın oldu, tesadüf mü?” diyor. Aynı iddiayı başka birinden daha duyuyoruz. Belki halk neden böyle oldu sorusuna kendince bir yanıt bulmaya çalışıyor.

Herkesin yüzünde öyle derin bir acı var ki bir daha bu köy gülebilir mi bilemiyor insan.
Ya da bir daha bu köyün kızları okula gönderilir mi? Bilemiyoruz…

Sisler içinde Köprücük Köyü’nden ayrılıyoruz. Aladağ’a gidiyoruz

Yanan yurt binasının önüne güvenlik şeridi çekilmiş. Bütün camları kırık. Meşhur yangın merdivenine uzaktan bakabiliyoruz, içeri girmek yasak. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, kapıda nöbet tutan polislere itiraz ediyor,Polisler:Bakanları bile almadık diyor,Başkan Fatma Köse, ‘Almayın zaten onları’ diye çıkışıyor,bunun üzerine sadece havluyla girebilirsiniz deniyor. Merdivene çıkan kapı erimiş. Çatı çökmüş.

yurt2

Öfkemiz katlanarak ayrılıyoruz ordan.Karanlık çoktan çökmüş Adana’ya dönüyoruz, kulağımızda yüreği yanan Anne’lerin, Baba’ların feryatları.

Mustafa Esmer Cengiz