Son 7 ayda 3 bin 321 kalem ürünün ithalatı reddedildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uygunsuz ithal ürünlere yönelik yapılan denetimleri, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

İthalatı reddedilen ürün miktarını soran Gürer, uygunsuz ürünlerin kaçak yollarla ülkeye girme olasılığına karşı alınan tedbirlerin de açıklanmasını istedi.

Gürer’in önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu yılın ilk 7 ayında 3321 kalem ürünün ithalat başvurusunun reddedildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Hak Partsi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uygunsuz ve sağlıksız ithal ürünlerin denetimi, bu ürünleri ithal etmeye çalışan firmalara uygulanan cezalar ve kaçak yolla ülkeye girişi yapılan uygunsuz ürünlerle ilgili soru önergesinde, geçen yıl üretim ara girdileri, telsiz, telefonlar, oyuncaklar, kişisel koruyucu donanımlar, makineler, elektrikli ev aletleri, yapı malzemeleri, pil ve akümülatör tıbbi cihazlar, ayakkabılar gibi birçok ürün grubunda yapılan denetimlerde 14 milyon 600 bin ürünün uygunsuz ve güvensiz bulunduğunu hatırlattı.

Gürer, “Bu denetimlere göre 2018 yılının ilk 7 ayında belirlenen benzer ürünler var mıdır? Bu ürünler iade mi edilmekte yoksa imha yoluna mı gidilmektedir? Bu ürünleri ithal etmek isteyenlere ayrıca ceza uygulaması sağlanmakta mıdır?” diye sordu.

Kaçak yolla gelme olasılığı dikkate alınarak kullanım alanları (örneğin kreş gibi yerlerde) ayrıca ürün kontrollerinin sağlanıp sağlanmadığını soran Gürer, “2016 yılına göre 2017 yılında ret edilen ürünlerin % 82.5 bir artış göstermesi denetimlerin artırılması ürüne talebin artması mıdır? Kaç firmaya denetim sonucu ceza uygulanmıştır?” şeklindeki soruları yanıtlanmasını istedi.

Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “01- 31.07.2018 tarihleri arasında Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden yapılan ithalat başvuruları kapsamında reddedilen kalem sayısı 3.321 adettir. 2016 yılına göre, 2017 yılında reddedilen ürünlerin artmasının en önemli nedeni, Bakanlığımızın sıkı ithalat denetimi politikası kapsamında başlattığı test uygulamasıdır” açıklamasında bulundu.

Önceki Haber

İmamoğlu açıkladı: İBB'de devir teslim yarın