Rüzgâra tükürürsen suratına geri döner

Bu cümle böyleyken,  kendini Türkiye’nin sanatçısı sanan zihniyet sokaklara tükürmeyi özgürlük algılıyor.

Değerli bir köşe yazarı Yavuz Bingöl ün bu açıklaması hakkı da kalemimi oynatmak bana züldür demiş nasılda doğru söylemiş.

Tükürükten meseleleri Türkiye özgürlüğüne bağlamak ne kadar yanlışsa Türkiye’de olan olayları yalakalık olsun diye görmemek o kadar zulümdür bence.

Evet, dünya’da Türkiye’de öyle çok tartışacağımız üzüleceğimiz yazacağımız şey varken bu beyefendinin açıklamasını tartışmak öyle saçma ki, kendi bile farkında değil rüzgara tükürüyor bu tür açıklamalarıyla bu güne kadar yaptığı emekleri yok saydırıyor, kendini bitiriyor yani Rüzgara tükürürsen suratına çarpar söylemini unutuyor.

Yıllarca bizlere örnek olan alkışladığımız sanatçılarımızın bu tür açıklamalarını neye bağlamalı inanın bilmiyorum.

Bana göre sanatçıların, siyasetçilerin gözüne girmek gibi bir derdi olmamalı, herkes siyasetçi olur, önemli olan Halkın seçtiği sevdiği bir sanatçı olmak olduğunun farkında  neden değiller?

Sanatçı olmak Halkın derdine inmek olmalı, siyasetin gözüne girmek olmamalı, sokağa tükürmek bir saygısızlık, görgüsüzlük göstergesi bunu özgürlük gibi nitelendirmek, yıllarca sadece düşündükleri için, yazdıkları için tutsak olan insanlara saygısızlık değil de nedir?

Sanatçı olmak sadece kendi sanat dalını icra etmek değildir sanatçı halkın sesi gözü olmalı ürettiği sanat dalının dışında gençlere Halka örnek davranışlarda bulunmalı siyasetin bir nokta dışında durmalı yoksa siyasetin gözüne girmek için sanatı kullanmamalı…

Başta da dediğim gibi Türkiye’de öyle çok sorun var ki, hele de seçim arifesinde yaşanan olaylara bakınca neden böyle saçma şeylerle uğraştığımızın farkında bile değiliz.

Türkiye’de işsizlik geçim derdi gün ve gün zorlaşan hayat şartları kadına çocuğa yapılan zulüm ya Dünya neler oluyor bir bakalım suçsuz sivil  Halkın üzerine silahlarla saldırılar oluyor, açlık sınırını aşmış ülkelerde çocuklar açlıktan ölüyor.

Bunlara rağmen bir sanatçının gündemde kalmak için mi yoksa yalakalık yapmak için mi? Bilemediğim bu tür açıklamalarını vahim bir olay olarak nitelendiriyorum.

Dünya’yı inanın sanat kurtaracak çünkü Dünya da en çok sanat ve sanatçılar  anlıyor onun içinde Halk sizi sanatçı olarak görüyorsa siz bunu hakkını verin ve sakın sakın Rüzgâra doğru tükürmeyin doğanın kanununu unutmayın rüzgara doğru tükürürseniz suratınıza o tükürdüğünüz çarpar.

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi