O asla küsmedi…

CHP’de yaklaşan yerel seçimler öncesi en merak edilen ilçelerden biri de Şişli. Mevcut Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün Adalar’a aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılırken, kulislerde Şişli için en güçlü ismin Cemal Canpolat olduğu konuşuluyor.

YENİ SOLUK

CHP’nin önceki dönem İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ismi Şişli Belediye Başkan adaylığı için geçiyor. Canpolat’ın hiçbir ilçeye talep açmadığı, ancak görev verilmesi halinde adaylığı kabul edeceği söyleniyor. Kılıçdaroğlu ve Canpolat’ın eskiye dayanan bir yol arkadaşlığı olduğu, Canpolat’ın 2 Milyon kişinin katıldığı ‘Adalet Mitingi’nin mimarı olduğu biliniyor. CHP’nin Canpolat tercihinin arkasındaki diğer bir unsur ise Canpolat’ın adının şaibelere karışmamış olması ve ilkeli bir siyasetçi olarak görülmesi.

İNÖNÜ ADALAR’A, SARIGÜL BEYOĞLU’NA…

Şişli’nin mevcut belediye başkanı Hayri İnönü isminin çok yıprandığı düşünen CHP Genel Merkezi, İnönü’yü Adalar’a kaydırmayı düşürken, eski Şişli Belediye Başkanı ve Şişli Belediye Başkan aday adayı Mustafa Sarıgül’ü Beyoğlu için düşünüyor. Şişli için Dursun Çatlı ismi de gündeme gelirken en güçlü aday olarak Cemal Canpolat gösteriliyor.

2 MİLYON KİŞİLİK ADALET MİTİNGİNİN MİMARI

Cemal Canpolat, İstanbul il başkanlığı yaptığı dönemde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü sonrası düzenlediği ‘Adalet Mitingi’nin mimarlarından. 2 Milyon kişinin katıldığı ve dünya kamuoyunda büyük yankı uyandıran miting, CHP İstanbul İl Başkanlığının o tarihe kadar düzenlediği en kalabalık miting olarak tarihe geçti. Ayrıca darbe girişimi sonrası 24 Temmuz’da yapılan Taksim mitinginin organizasyonunun başında yer alan Canpolat’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yapılan saldırı sonrası 2 saat içinde yüzbinlerce insanı İstiklal Caddesi’ne doldurması henüz belleklerden silinmedi.

ASLA KÜSMEDİ

Cemal Canpolat son olarak CHP 36. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde il başkanlığını 7 oy fark ile Canan Kaftancıoğlu’na kaybetmişti. O kongrede birçok grubun Canpolat karşısında birleştiği ve Genel Merkez’in yanlış bilgilendirilerek Canpolat’a karşı algı oluşturulduğu bilinirken, Canpolat tüm bunlara rağmen asla küskünler kervanına katılmadı. Canpolat’ın CHP İstanbul İl Başkanı olduğu 16 Nisan 2017 referandumunda İstanbul’da ‘Hayır’ yüzde 51.4 çıkmıştı. Canpolat’ın ‘Hayır bloku’nun oluşmasında büyük katkısı olduğu biliniyor.

KILIÇDAROĞLU VE CANPOLAT YOL ARKADAŞI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Canpolat’ın eskiye dayanan bir yol arkadaşlığı var. Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ve Genel Başkan adaylığı sürecinden beri beraber yol yürüyen Canpolat, tüm itham ve iddialara karşı asla partisine ve Kılıçdaroğlu’na küsmedi. Canpolat’ın araştırmacı yazar yönünü çok takdir ettiği bilinen Kılıçdaroğlu’nun Şişli için daha önce adı hiç geçmemiş ve Şişli’ye yeni bir sayfa açacak bir aday istediği biliniyor. Canpolat, bu arayışta öne çıkan ilk isim olarak görülüyor.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

 Emniyetten açıklama:  Gözaltına direnince o görüntüler çıktı