Muhalefetin Başkan Adayı İlhan Kesici…

24 Hazirana çekilerek muhalefetin hazırlığını en azda yakalamak isteyen iktidar partileri, Yani AKP ile MHP Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmaması için elinden gelen her şeyi yapacak durumdalar

Önce İYİ Parti’nin seçime sokulmaması yönünde taktik devreye sokuldu ve birkaç saat içinde İYİ Parti’nin ‘mağdur’ rolüne sarılarak daha fazla oy alabileceği yönünde tahminler ağır basınca, bu taktikten vaz geçildi.

AK/MHP’nin siyasi hayatları boyunca kazanıma dayalı taktikleri sürekli olmuştur. Sanırım siyaseti 100 km uzaktan izleyen herkes bunu fark etmiştir.

Gelelim başlık konumuza, yani İlhan Kesici’ye;

Recep Tayyip Erdoğan’ın işini şansa bırakmayacak kadar akıllı bir siyaset adamı olduğunu sanırım 16 yıldır iktidar da olmasından herkes anlamıştır.

Evet, Erdoğan şansını ikinci tura bırakmamak için tüm yolları deneyecektir. Muhalefet ise bu durumu göz önünde bulundurarak, ilk turda çok güçlü bir aday çıkartarak seçimi almak isteyecektir.

Saadet Partisi henüz aday ismi açıklamadı, HDP keza aynı, CHP ilk turda güçlü bir aday peşinde lakin İYİ Parti Genel Başkanı “ben adayım” dedi.

Meral Akşener’in böyle bir açıklaması muhalefet partilerinin tek aday etrafında birleşmelerini her ne kadar ‘zor’a soksa da “aklın yolu bir” diyen akil siyaset adamları sanırım duruma makul bir yön verecektir.

Makul yön ise; Kimsenin ısrarla reddedeceği bir isim olmaması ile daha kolay yol bulacaktır.

Kemal Kılıçdaroğlu; “ben yokum” diyor.

Abdullah Gül, “1 Erdoğan, 2 Gül, 3 Arınç dersek” yıllarca mevcut iktidar üçlüsünün ikinci adamı olmuştur. Ekmelettin İhsanoğlu’da dili yanan CHP seçmeninin Gül’e oy vermeyeceğini bilmemek siyaseten zır cahil olmakla eşdeğerdir. Yüzde 20’yi zor bulur.

Meral Akşener; Kim ne derse desin 80 evvelsi ‘Asena’ olduğu yıllar peşini bırakmayarak, ne CHP’den nede HDP’den istenilen oy sayısına ulaşamayarak yüzde 35’leri geçemeyecektir.

İlhan Kesici; Şartlar yerine getirilirse, Saadet’ten ve İYİ Parti’den tam destek alabileceği kulislerde en çok konuşulan siyasetçi olduğu kesin.

Kendi adayları olacağı için CHP içinden gelecek tepkiler kim ne derse desin ‘çok cılız’ kalacaktır.

HDP ne yapacak diyen seslerinizi duyuyorum.

Buna cevap ise; (Cumhurbaşkanı yardımcılıklarının ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza gerek yok…)HDP’nin şartları yerine getirilirse, ‘Ehven-i şer’ diyerek elleri titreye titreye İlhan Kesici’ye oy verecektir. Sahi ya, HDP Erdoğan’a hiç oy vermedi mi ki, Kesici’ye oy vermesin!

Mesele ‘var olanı kurtarmak’ ise kazanmak esas alınarak en güçlü adayın etrafında birleşen muhalefet bu seçimi kazanabilir. Lakin ‘aklın yolu bir’ demeyi unutmazsa(!)

Küçük bir hatırlatma; Kılıçdaroğlu’nun Kesici’ye karşı özel bir ilgisini sanırım azda olsa bilenler vardır. Bizce Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki isim kesinlikle, İlhan Kesici. Lakin yapranmaması için şimdilik öne çıkmasını pek istemiyordu.

Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır. Bugün buradan böyle görünüyor, bakalım gün geçtikçe görüntü değişecek mi? Onu da kısa bir süre sonra göreceğiz…