Moody’s göre inişe geçiyoruz, kemerlerinizi bağlayın lütfen

Not görünümümüzü ‘durağan’ olarak belirlendi. İnişe geçiyoruz kemerlerinizi bağlayın lütfen.

6 Eylül’de yaptığı açıklamayla Türkiye’nin ‘Baa3’ ile ‘yatırım yapılabilir’ seviyede bulunan kredi notunu değiştirmeyen Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu bir basamak aşağıya çekerek ‘Ba1’ seviyesine düşürdü. Ve ekonomimizi ‘durağan’ olarak belirledi.

Taşıma suyla değirmen dönmez mi dediler de 18 gün sonra böyle bir açıklama yaptılar.

Ne güzel dışardan fonlanarak gidiyorduk. Şimdi ne olacak, beraberinde var olan ancak gün yüzüne çıkmayan riskler gün ışığına çıkacak.

Merkez Bankası durumu kurtarmaya çalışıyor. Ancak bu faiz indirimleri enflasyondan kurtaramayacak. TCMB Para Piyasası Kurulu’nun politika faizinde bir değişikliğe gitmeyeceğini öngördüklerinin tam tersine karar aldı. Merkez Bankası son dönemde gerileme trendine giren cari açık ve enflasyon TCMB’nın faiz indirimi konusunda doğru bir karar alarak faiz indirimine gitti. Her ne kadar şimdilik doğru bir karar da olsa özünde bu yaşananacak enflasyonun habercisidir. Çünkü, ABD ekonomisinde yaşanan genel toparlanma nedeniyle gelişen ülke varlıkları ile birlikte tahvil faizlerinde yaşanan artış ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ölçü bir faiz indirim adımını gerektirmektedir.

Durgunluğu yönetmek kolay değil…. İş dünyası dikkat etmeli… Özellikle hızlı büyümeye alışmış, hedeflerini büyük tutan şirket yöneticilerin ekonomik resesyon zamanlarına alışması daha da zor. Ancak, doğru stratejileri uygulayan kaptanlar bu dönemde gemisini kurtarabilecektir. Zor bir süreç bizleri bekliyor. Ülke olarak artık, krizlere karşı kısa dönemli çözümlerin işe yaramadığını, bunun yerine yapısal ve kökten değişimler gerektiğini geçmiş yıllarda yaşadıklarımız bizlere sindire sindire öğretti. Geçmişten ders alın hızlı düşünüp yavaş hareket ediniz. Olası ters bir durumda yani, yüksek enflasyon oranları ve devalüasyonlar yaşanırsa bunun aşmak için sihirli hiçbir formül aramayınız bulamazsınız çünkü yok. Yapabileceğiniz en doğru ve tek gerçek ise, müşterinizi iyi tanıyıp nakit akışını doğru yönetmeniz gerekmektedir. Sadece bizde değil tüm gelişmekte olan ülkelerde kriz uzun sürer. Bu sürecin içinde en az hasar ile atlatmak için.

Stratejinizi tekrar gözden geçirip, önceliklerinizi tespit edin. İnsan kaynaklarınızı kalitelisini artırın, bu size verimliliğinizi artırmayı sağlar. Büyük fiyat indirimleri yapmak yerine, nakit kârlılığı yüksek ürünlerde fiyat tavizi verin. Eldeki stoklar kullanılarak nakit çıkışı gerektirmeyen ürünlerinize öncelik veriniz. Yani çapraz satış stratejisi uygulayın. Müşterilerinizle sıcak temas kurarak var olan müşterileri kaybetmeyiniz. Yeni müşteri bulmak maliyettir. Ürün ve hizmet kalitenizi düşürmeyin.

Artık ister kızın ister saçmalayın deyin durum budur. Ve artık azar azar tasarruf etmek zorundayız.

Baki Toraman

Fraud Audit Corporation Yönetim Kurulu Başkanı

Adli Muhasebe Uzman

 

Baki Toraman

Ekonominin Nabzı