Milli Eğitim Bakanı’na CHP’den yeni soru

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesiyle, Bakanın “yeni bir ölçme değerlendirme sistemi” açıklamasını TBMM gündemine taşıdı.

07.11.2018 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Milli Eğitim Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sınav baskısının azaltılacağı ayrıca 6 ncı sınıftan itibaren yeni bir ölçme değerlendirme sistemi üzerinde çalışıldığı açıklamasını gündeme getiren Karabıyık, bu açıklamanın bir sınav sistemi değişikliği anlamına mı geldiğini Bakan’a sordu.

Sürekli değişen sınav sisteminin çocukları ve aileleri kaygılandırdığını belirten Karabıyık’ın önergesinde sunduğu gerekçe ve soruları ise şöyle:

2019 yılı Milli Eğitim Bütçesi, 07.11.2018 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmiştir. Bütçe görüşmeleri esnasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bazı açıklamalar yapmış ve açıklamalarında sınav baskısının azaltılacağını ayrıca 6 ncı sınıftan itibaren yeni bir ölçme değerlendirme sistemi üzerinde çalıştıklarını belirtmiştir. Sınav baskısının azaltılması konusunda hem fikir olmakla birlikte, 6 ncı sınıftan itibaren uygulamaya konulması planlanan yeni ölçme değerlendirme sisteminin nasıl olacağı akıllarda soru işareti yaratmıştır. Bu açıklama, liselere giriş ile ilgili yeni bir model üzerinde çalışıldığını düşündürmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda;
1. Üzerinde çalışılan yeni ölçme değerlendirme modelinin detayları ne zaman açıklanacak ve hangi tarihten itibaren uygulanacaktır?
2. Bu model bir merkezi sınav şeklinde mi yapılacaktır?
3. Çocukların üzerindeki sınav stresini azaltma planının ardından 6 ncı sınıftan itibaren öğrencilerin değerlendirmeye alınacak olması açıklaması çelişki yaratmamış mıdır?

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

ABD'li McGurk: Türkiye güvenilmez partner