Milletvekili olmuşsunuz, iktidar olamamışsınız hiçbir şeye yaramaz

Benim isteğim ve inancım Cumhuriyet Halk partimizin iktidar olmasıdır. Benim kazanmamdan bu daha önemlidir. Tüm milletvekillerimizin verdiği önergelerin hayat bulması ve emeklerinin karşılığını bulabilmesi ancak iktidar olmamıza bağlıdır. Ben değil biz diyorum. Bu dönem daha fazla Milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum. Seçilmem halinde canla başla çalışıp, partime çok faydalı olacağıma inancım sonsuz…

CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili aday adayı Mehtap Tazegül ile yaptığımız söyleşide en çok dikkatimi çeken bu söz oldu; “Milletvekili olmuşsunuz, iktidar olamamışsınız hiçbir şeye yaramaz.” Birçok STK’nın üyesi olan 28 yıldır CHP saflarında siyaset yapan Mehtap Tazegül ile siyaset ve adaylık sürecini konuştuk.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1969 Büyükçekmece İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi AÖF İktisat mezunuyum. S.M.Mali Müşavirim. 25 yıldır mesleğimi sürdürmekteyim. 1990 Yılında Büyükçekmece ilçe örgütünde partimize üye oldum.1994-2004 yılları arasında, CHP Büyükçekmece ilçe yöneticisi (Sayman) olarak görev yaptım.2008-2010 yıllarında Büyükçekmece kadın kolu başkanı olarak etkili çalışmalar yaptık.2009 yılında ilçemden 1.sıradan İstanbul il genel meclis üyesi seçildim. Ayrıca Mayıs 2010 tarihinden 2014 yılına kadar il genel meclisi Plan ve Bütçe Komisyon üyesi olarak görev yaptım. İlçemde eğitim ve sağlık konularında etkin çalışmalar yaptım.

2003-2010 yılları arasında İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası Büyükçekmece ilçe temsilciliğinde görev aldım.2007-2009 yıllarında MMMB Derneği Büyükçekmece şubesinde başkan yardımcılığı görevinde bulundum.

2014 tarihinden bu güne Büyükçekmece Sosyal Demokrasi Platformu kurucusu ve başkanıyım. Ayrıca Rumeli ve Balkan Platformu Derneği başkan yardımcılığı görevini sürdürmekteyim. ADD Büyükçekmece ve ÇYDD Büyükçekmece Üyesiyim. CHP Büyükçekmece eski ilçe başkanı Dursun Tazegül ‘le Evli ve 3 çocuk annesiyim.

Siyasete girme düşünceniz nasıl oluştu? Siyasete girme amacınız nedir?

Siyasete lise yıllarında başladım. Partimize üye olduktan sonra, bugüne kadar partimizin iktidar olması yolunda mücadele ettim. Çevreci, kadın hakları savunucusu, sosyal demokrat, duyarlı bir birey olarak, Atatürk ün izinde, laik, demokratik sosyal hukuk devlet ilkelerini hayata geçirmek üzere çalışmak ve bu doğrultudaki çalışmalara katkı sunmak amacıyla siyaset yapmak gerektiğine inanıyorum. Platon’un da dediği gibi ”Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç, cahiller tarafından yönetilmeye mahkûm olmaktır.”

Neden Cumhuriyet Halk Partisi?

Türkiye’nin kurucusu ve Kuva-i Milliye’in devamı olduğundan, Anti Emperyalist düşüncede olduğundan, Halkçılık politikasından, Kadın hakları, çocuk hakları kısaca insan hakları konusundaki çalışmalarından, çevre konusundaki duyarlı duruşundan dolayı, Cumhuriyetimizin teminatı olduğuna olan inancımdan dolayı Cumhuriyet Halk partisinde siyaset yapmaktayım.

Siyasette hangi alanda sizi aktif göreceğiz?

Ben S.M.Mali Müşavirim. İktisatçıyım. Alanım olan Ekonomi konularında, İl Genel meclisinde görev yaptığım gibi, Plan Bütçe komisyonunda katkı sunabilirim. Ayrıca yine İl genel meclis üyeliğim döneminde, bölgemizdeki  tüm okulları ziyaret ederek, sorunların tespitine ve çözümüne dair  katkı sunduğumdan dolayı  ve 2 yıl boyunca  bölgemizde başarılı çocuklara etüt hizmeti veren kurumumuzda Kurucu Müdürlük yaparak, Eğitimde ki sorunları yakinen takip eden ve eğitimin sorunlarına aşina olan biri olarak Eğitim konusunda da çalışmalar yapmak istiyorum.

 

Seçilebileceğinize inanıyor musunuz?

Benim isteğim ve inancım Cumhuriyet Halk partimizin iktidar olmasıdır. Benim kazanmam dan daha önemlidir. Tüm milletvekillerimizin verdiği önergelerin hayat bulması ve emeklerinin karşılığını bulabilmesi ancak iktidar olmamıza bağlıdır. Ben değil biz diyorum. Bu dönem daha fazla Milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum. Seçilmem halinde canla başla çalışıp, partime çok faydalı olacağıma inancım sonsuz…

Ön seçim yapılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Partimiz CHP, seçimler normal süresinde olsaydı ön seçim yapacaktı. AKP Hükümetinin yaptığı baskın-ani erken seçim nedeniyle süre kalmadığından yetişemedi, ancak Genel Merkezimiz gerek Mülakat, gerekse ilçe örgütleri ve il başkanlarımızın da değerli önerilerini dikkate alarak, en doğru sonuçları alma yönünde hareket etmektedir.

Aday adaylarının listesi açıklandığında bölge olarak isimleri nasıl değerlendirdiniz?

Aday adaylarını incelediğimde, çoğunun parti emekçisi arkadaşlardan oluştuğunu gördüm. Ancak kadın ve genç aday adayı müracaat sayısının çok az olduğunu fark ettim.

Kadın olmanız sonucu etkiler mi?

Ben Kadın-Erkek ayrımına karşıyım. Liyakat esas alınmalı diye düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerde olaya böyle bakılıyor. Parti üst kurullarımızın , kadınların çalışmalarına ve liyakatlerine göre ,hak ettiği değeri vereceğine inanıyorum.

Aday adaylarından farklı bir şey söylemek isteseniz, ne söylersiniz? 

Her ilçede ofisler açarak, dönüşümlü olarak halk günleri yapmayı düşünüyorum.

Halkımızın sorunlarının tespiti, meclise taşınması ve çözülmesi noktasında etkin çaba sarf edeceğim.

İstanbul 3.bölgeden adaylığınızı koydunuz. Seçildikten sonra Büyükçekmece ve 3.bölge için ayrı bir proje ve çalışmanız olacak mı?

Tabi ki bölgesel talepleri dikkate alarak, gerekli çalışmaları yapacağım. Öncelikli konu eğitimdir.

Devlet okullarının ihyası ve yeni liselerin açılması öncelikli projelerim olacak. Çocuk işçilerin durumları ile ilgili çalışmalar yapacak ve eğitim alabilmelerin önünü açacak projeler üreteceğim.

İstanbul bölgesinin sorunu nedir? Ve buna çözüm olarak nereden başlayacaksınız?

Trafik, Alt yapı, Ulaşım, su ve çevre ile ilgili temel sorunlar mevcut. Nüfus yoğunluğu nedeniyle bölgemizde sağlık konusunda da devlet hastaneleri çok yetersiz. Plan bütçe komisyonun da görev alarak öncelikle Eğitim ve Sağlık bütçelerinin arttırılması yönün de çalışacağım.

Adaylaşamadığınız durumda çalışmalara destek olacak mısınız?

Tabi ki EVET

28 yıldır aday adayı olmadığım halde nasıl çalıştıysam, yine canı gönülden çalışacağım.

Erken yapılacak bu seçime CHP şuan da ne kadar hazır?

CHP Köklü bir partidir. Ülkenin her ilçesinde ilçe başkanlıkları vardır. Canlı ve hazır ekiplerimiz vardır. Her an seçime hazırdır.

Seçmenlerin şu zamanda siyasi partilerden beklentileri nelerdir?

Ekonomik durgunluğun ve Gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderilmesi, İşsizliğe çözüm bulunması

Adalet, huzur, Can ve mal güvenliğinin sağlanması

Muharrem İnce’nin adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklediğiniz bir aday mıydı?

Evet, Sayın İnce beklediğim bir adaydır. Partimizin tabanından gelen, örgüt kademelerinden yetişmiş sosyal demokrat ve halkçı bir liderdir.

Son olarak İstanbul seçmenine mesajınız nedir?

Her vatandaşımızın sandığa giderek oyunu kullanmasını, sandıklara ve oylarına sahip çıkarak Cumhuriyetimize sahip çıkmalarını rica ediyorum.

Çocuklarımızın geleceği için, ülkemizin daha güzel günlere, barışa ve kardeşliğe, huzura, özgürlüğe demokrasi ‘ye kavuşması yönünde partimize desteklerini bekliyorum…

Taşkın Aşan/yenisoluk

 

 

 

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Yılmaz Özdil'den tren kazası açıklaması: Bunların gözünde insanın değeri yok