Millet ittifakı kaybetti HDP/CHP taban ittifakı kazandı!

Yazının özünü baştan söyleyelim; CHP sonuçlara bakarak sevineceğine detaylara bakarak tedavi yolları aramalı.

CHP, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin’ Küçükçekmece, Esenyurt’u ‘ben kazandım’ yerine ‘biz kazandık’ demeli!

Başta Mersin olmak üzere, Adana ve Antalya’daki HDP oyları bu kentleri yeniden CHP’ye kazandırmıştır. Hiç kimse burada millet ittifakı kazandı demesin. İYİ Parti Mersin’de zaten aday çıkarttı, kalan illerde ise duruma etki yapacak oranda seçmeni yok. Burada sonuca etki yapan HDP oylarıdır. HDP’nin desteği ile CHP kazanmıştır.

CHP’nin ne yazınki kaybettiği yerler HDP seçmeninin yoğun olmadığı için destek alamadığı Silivri, Çatalca gibi yerler olurken,(Silivri'de DSP adayının faktörünü de unutmamak gerek) kazandıkları ise HDP’nin güçlü olduğu Esenyurt, Küçükçekmece ve son anda HDP’nin il geneline göre yüksek yoğunluklu olduğu Avcılar, Kartal ve Maltepe gibi yerler olmuştur. Bakınız bu son sıraladığımız üç ilçe HDP olmadan Çatalca ve Silivri’yle aynı kaderi paylaşacak yerlerdir. CHP bu duruma kesinlikle kalıcı bir çözüm bulmalıdır.

Giresun’da HDP oyu var mı? yok… HDP’nin yoksa, İYİP’in olmalı.

Giresun’da CHP ne yaptı?

Cevap; kaybetti!

***

Kırklareli’nde HDP var mı? Yok, o zaman İYİP’in oyları olmalı.

Peki ne oldu? Burada da CHP kaybetti.

***

Silivri’de Çatalca’da HDP var mı? Yok… Peki, İYİP’nin oyları nerede?

Cevap: Bu ilçeleri de CHP kaybetti!

***

Dönelim Esenyurt ve Küçükçekmece’ye…

Bu iki ilçe hemen hemen HDP’nin İstanbul’daki en güçlü olduğu ilçeler. HDP’nin oyları blok olarak CHP’ye gitti. Açılan sandıkların hangi mahalleye ait olmasından her şey belli oluyor.

Her iki ilçe de ne yazık ki, beton lobisinin doyuma ulaştığı yeşili en az olan, AKP belediyeciliğinden nasibini almış, şehir görüntülü enkaz yerleşkeler.

Bahsettiğimiz bu iki ilçede müteahhitlerin artık büyük işleri olamaz. Ne yer kaldı ne de kentlinin tahammülü!

Onlar zaten son seçimleri kazanmak şartıyla Çatalca ve Silivri’ye gözlerini dikmişti!

***

Her iki ilçe de seçime yanlış adaylarla girince de sonucun böyle olması kaçınılmaz oldu.

Çatalca ve Silivri’ye isabetli adayları sürseydi inanın CHP o iki ilçeyi de alırdı.

Kırklareli’nde aday göstermediğiniz Mehmet Siyam Kesimoğlu, bağımsız aday olarak ipi göğüslemiştir. Demek ki başarıyı sadece CHP’ye değil doğru adaya da bağlamak gerek.

---

Üsküdar Eyüp gibi Millet İttifakının desteğiyle kazanacağı ilçelere ise yine çok sıradan markalaşmamış adaylar ile girince ne yazık ki sonu hüsran olmuştur.

Beyoğlu’nu İstiklal Caddesi ve Cihangir’den ibaret sanan ‘aday atama takımı’ ne yazık ki Alper Taş’ı da Bayoğlu’na atayıp burada da kazanamayarak ağır bir faturanın sebebi olmuşlardır.

Konuya ilişkin olarak CHP şunu unutmasın; Bıçak sırtı denilen çok az farkla aldığı yerleri HDP olmasaydı kesinlikle kaybetmişti. HDP'nin desteği olmasaydı; Kaybedilen Silivri ve Çatalca'ya birkaç ilçe daha katıldığı gibi Esenyurt ve Küçükçekmece'de kesinlikle alınamazdı!

Demek ki sağa kaymakla seçim kazanılmıyor. Seçmen sana “yüzünü sola dön” dedi. Bu mesajı alırsan bundan sonra seçimlerde kazanımların devam eder. Şunu unutmayın sağcılaşırsan senin seçmenin sana gereğini yapar…

 ***

Kısacası şu hiç kimsenin başarısını gölgelemek istemiyorum. Ben bugün bunları yazdım diye; “sevincimizi kursağımızda koyma lan” diyenleri duyar gibiyim.

Kimse şunu unutmasın, “rehavet yenilgiyi, hamaset hayal kırıklığını getirir”

Bugün hamaset peşinde koşanların yarın hayal kırıklığını şimdiden görüyorum…

Haa, bugün için; “Biz bugünü yaşayalım, yarına Allah kerim” diyorsanız, hiç merak etmeyin. Sizi bu uykudan birisi öyle bir uyandırır ki, ne olduğunu bile anlayamazsınız!

Son söz olarak, Kılıçdaroğlu’nun bu işin mimarı olduğunu düşünürsek, taktik ve stratejik açıdan çok başarılı bulmamız gerekir. “Hak, hukuk adalet” sloganıyla yola çıkıp, meseleye sadece rejimi kurtarmak açısından bakılıyorsa-ki durum aynen böyle. Kaybedilen parlamenter sisteme geri dönüş, 1923 yılında kurulan son yıllarda epey hırpalanan Cumhuriyetin tadilatı konusunda Kuva-yı Milliye ruhuyla, 'ayrıntılar teferruattır' taktiğiyle çizilen bu yol haritası başarılı olmuştur. Bu yol haritasının mimarı, yukarıda dediğimiz gibi sayın Kılıçdaroğlu ise başarı onundur.

Dipnot: Şunu kimse unutmasın; Yıllarca AKP ile kol kola olan HDP'nin belli bir kesimi bu kez CHP’nin kazanmasından çok AKP’nin kaybetmesi için CHP’yi desteklemiştir. Önümüzdeki seçimlerde AKP, MHP’nin kendi sırtından birçok belediyeyi aldığının bilinciyle, HDP’nin isteklerine boyun eğer ve bunun sonucu HDP’nin oylarına talip olurda HDP’de AKP’yi desteklerse; buna hiç şaşırmayın (!) Çünkü HDP kendi kazanımları üzerine kurgulanmış bir partidir...