Masal gibi bir ülke

Bir varmış bir yokmuş ülkenin birinde, devlet erkânı bir konuda karar vermek istemiş konu mu neymiş?
Şimdi efendim ülke öyle bir ülkeymiş ki, adalet, hak, hukuk çok güzel işlermiş, ekonomi üst düzeyde, fakirlik diye bir kavram yokmuş, dış ülkelerle öyle iyi bir nokta dalarmış ki, sınır sorunu, vize problemi ya da Avrupa birliği gibi sorunları yokmuş, dağlar da terörist şehirde eşkıya bulunmazmış.
Hele Şehit olmak gibi, Cennet kapısını açan bir olguda yokmuş, kadın cinayetleri çocuk istismarı, hırsızlık, yolsuzluk hiç görünmezmiş bu ülkede.
Bu ülkede devlet erkânı da, karar vermek için bir olay bulamaz ne yapacaklarını şaşırırlarmış.
Masal bu ya, bir gün birinin aklına bir şey gelmiş.
-Efendiler demiş resmi nikâh diye bir şey var, aslında çokta gerek yok, neticede biz erkeklerin önünü kesiyor Dünya nimetlerinden bizi alı koyuyor ama ne yapacaksın? Zamanın birinde biri gelmiş kadınlara hak vermiş, resmi nikâh diye bir zırvalık çıkarmış, oda yetmemiz Devlet memuruna bu yetkiyi vermiş ne gerek var, bizim o kadar müftümüz varken diye konuşmuş.
Bir diğeri…
-Evet demiş biz o kadar imam hatipli çocuk niye yetiştiriyoruz bir şeyler yapmasak işsiz kalacaklar.
Bunu hemen oylamaya sunalım, bu konuda tartışalım, halkında düşüncesini soruyor gibi yapalım ama sonra her zaman ki gibi bildiğimizi yaparız demiş.
Demiş demesine de, bu refah içinde, hiçbir tartışacak konu olmayan ülkede, bazı kadınlar varmış…
Baş kaldıran, saçma sapan hak arayan, kadına şiddet ne olduğunu bilmeyen kadınlar varmış.
Bu kadınların canı sıkıldıkça oraya buraya bulaşıp sorun çıkartırlarmış.
Masal işte ne diyeceksin?
Sen tut kadına tüm hakları verilen bir ülkede, tecavüz nedir, dayak nedir, yollarda öldürülmek nedir, baban yaşındaki adamlarla evlendirilmek nedir, çocuk yaşında bir gecede kocaman kadın olmak nedir, bilinmeyen bir ülkede, sorun yokken canın sıkılınca sorun çıkartan kadınlar olsun, yok ya masal olsa da insan şaşırıyor.
Neyse efendim biz konumuza dönelim.
İşte bu kadınlar bu karara karşı çıkmak için, resmi noktalara gitmişler, gitmesine de içeri alınmamışlar neymiş efendim…
-Böyle refah bir ülkede, kadının neyine gelip de itiraz etmek, yok öyle diye içeri bile almamışlar, birde tutup bu kadınları yasaklı ilan etmişler.
Sonra ne mi, olmuş?
Masal bu ya hep mutlu sonla biter Devlet erkânının dediği olmuş, her zamanki gibi, nikâhları müftü kıymış, erkeklerde Dünya nimetlerinden artık yasa dışı değil da yasal olarak faydalanmış.
Sorun çıkaran kadınlara mı ne olmuş?
Masallarda kötüler hep kaybeder onlarda sorun çıkardıkları için kaybetmişler.
Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerametine.

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi