Lise yatakhane arkadaşım Deniz Seki’ye açık mektup

Sevgili Deniz,
Bir Çamlıca’lı olarak, yatakhane arkadaşın olarak hepsinden öte bir kadın olarak geçirdiğin kötü deneyim için çok üzgünüm. Biliyorum sen kötü bir çocuk değildin, hep iyi niyetli, yardımsever, vefalı ve fazlasıyla duygusaldın. Müzik sevdan her şeyden önde gelirdi. Ancak senin hakkında bütün bu bildiklerim sana olan kızgınlığıma da engel değil. Bütün buna rağmen bir psikolog olarak, okuldaşın olarak seni içeride ziyaret etmek için bir kaç kez başvuruda bulundum ancak hep ret aldım. Orada bana çok ihtiyacın vardı biliyordum… Şimdi de bana çok ihtiyacın var. Çünkü sana çok önemli önerilerde bulunacağım:

Sevgili Deniz,
Her ne yaşamış olursan ol biz affederiz. Bu millet her şeye rağmen seni çok sevdi hep sevdi. Radyolarda, TV kanallarında bol bol seni dinledik. Kimse sana sırtını çevirmedi bunu bil.
Geçmişi değil şimdi burada olmayı seç. O günkü şartlar ile bugünkü şartları hiç bir zaman bir tutma. Doğada kimya elementleri bile normal şartlar altındayken (n.ş.a) bir değer alıyor bunu unutma!
Çok acılar çektin çok hesaplar ödedin. Ama bunu sadece sen yaşadın biz değil. Neler yaşadığını en iyi sen bilirsin bize ise anlamak düşer. O halde tüm bu yaşanılanları neden olumluya çevirmiyorsun? Mesela uyuşturucu ile mücadele eden sivil toplum kuruluşlarına, gruplara destek olup ve sosyal sorumluluk adına bir konser verip sonra gelirini bu kuruluşlara bağışlamıyorsun? Uyuşturucu ve madde bağımlısı gençlerimizi kurtarmak adına ‘Anadolu’ turneleri düzenlemiyorsun? O zaman anlarız ki Deniz Seki evet bir hata yaptı ve bu hatayı olumluya çevirerek Türk milletinin ona olan sevgisine karşılık verdi.
Herkes hata yapabilir hata insana dair. Yeter ki hatalarımızı tekrarlamayalım. Yeter ki her hatadan bir doğru yol çıkaralım.

Hoşgeldin Deniz, hoşluklar da getir…

Hani bir eserinde ” Eğer bir gün fark etmeden, istemeden, seni kırdıysam özrün efendisi en yakınım olur diler yoluma devam ederim…” diyordun ya hadi öyleyse Deniz, dile ve yoluna devam et, arkandayız Çamlıca olarak.

Esra Tanrıverdi

Hayatın Pusulası