Kitap okuyan kız heykelinin akıbeti merak ediliyor

Geçen yıl saldırıya uğrayan heykeller yenilenmiş ve yerine konulmuştu. Sosyal medyada heykellere ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi.

Bursa kent merkezindeki “kemancı kız” ve “kitap okuyan kız” heykellerine daha önce saldırı olmuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü, belediyenin heykel atölyesinde üretilen heykelleri, estetik katması amacıyla kent merkezinde caddelere yerleştirmişti. Cumhuriyet Caddesi’ne konulan heykellerden “kemancı kız” heykelindeki keman ve yay, kimliği belirsiz kişilerce çalınmıştı. “Kitap okuyan kız” heykeline ise zarar verilmişti.

Sosyal medyada heykellere ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi. Güzin Sarısoy adlı sosyal medya kullanıcısı “Bursa Cumhuriyet Caddesindeki ‘Kitap Okuyan Kız’ heykeli, Bursa Belediye Başkanının emriyle kaldırılmış. GEREKÇE: Ateizme özendiriyormuş. Artık YETERRR!” mesajını paylaştı.

İşte o mesaj:

Bu mesaja belediyeden fotoğraflı yanıt geldi. Belediyenin resmi hesabından yapılan açıklamada “Kitap Okuyan Kız Heykeli hasar gördüğü için tamiratı yapılmak üzere Belediyemiz tarafından atölyemize taşınmıştır. Gerekli yenileme çalışmalarını yaptıktan sonra temasına uygun olduğunu düşündüğümüz Şehir Kütüphanemizin ön kısmına yerleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

"Tarihi eserlerimize zarar vermeyin!"