Kılıçdaroğlu bu mezarlığın bekçisidir

CHP’nin YSK’ya verdiği milletvekili aday listesini ilk gördüğümüzde çoğumuz gibi bende şaşkınlığımı saklayamamış, talep açanlara baktığımda, hayretimi gizleyememiştim. Son yılların en düşük profilli listesiyle karşı karşıyaydık. Bu düşük profilin sebebi ne yazık ki Genel başkan ve kurmaylarıydı. Kılıçdaroğlu, hazırlıksız genel başkan koltuğuna oturunca demokratik olsun diye ya da demokrasi süslemesiyle yaptığı atraksiyonlarda sınıfta kalacak kadar acemi veya acemi rolü yapan usta bir aktördür…

Kadından yoksun, solcuları silkelemiş olan bu liste; Sanki kadınları İYİ Parti’ye Solcuları ise HDP’ye yönlendiren bir projenin ürünü gibi duruyor.

Bu liste, solcuların CHP’den süpürülme listesidir. Solcu olunmadan gerçek antiemperyalist olunmaz. Solcu olunmadan diktatörlerden kurtulunmaz. Bu liste, CHP’yi tamamen sağcıların ele geçirme listesidir… Bu liste, CHP’deki solculara başka yere gidin demek için yapılmış bir listedir… Bu liste, CHP’yi ele geçiren kendi partilerini batıran işgalci DSP’lilerin listesidir… Bu liste, CHP’liler ülkenin dört bir yanında Muharrem İnce’nin arkasında Cumhurbaşkanlığı kampanyasında koştururken DSP’yi batıranların CHP’yi tamamen ele geçirme listesidir.

Kasap yağ, koyun can derdinde

Muharrem İnce seçim çalışmalarına başlamış, oradan oraya koşturuyor lakin genel merkezde milletvekili pazarlığı had safhaya yükselmişti. Mülakatları yapan 5 li komisyonun sekreterleri dahi yorgunluktan bitap düşmüşler çoğu gece gündüz çalışmaktan 5 gün boyunca çocuklarını dahi görememişti. Peki, bu çalışmanın sonucu ne oldu. Yapılan mülakatlar dikkate mi alındı? Bu soruya ne yazık ki ben kendimce olumsuz cevap veriyorum; O beş insan sadece formalitenin bir parçası olmaktan daha ileriye gitmediler. Sadece demokrasi olsun diye… Her şeye ve Kılıçdaroğlu’na rağmen Muharrem İnce CHP’nin son yıllardaki en yüksek başarısına imza atacaktır. Kılıçdaroğlu umarım bu seçim süresince evi ile genel merkez dışında sokağa çıkıp ta Muharrem İnce’nin bu müthiş performansını düşürmez.

Örgütün gazını alan genelge

Erken seçim kararı sonrası zaman yetersizliği nedeniyle ön seçim yapmama kararı alan CHP’de Genel Merkez aday listelerinin oluşturulmasında örgütün görüşünü almak için il ve ilçe örgütlerine gönderilen genelgede ilçe örgütleri, kadın ve gençlik kollarının aday listeleri için önerilerini 14 Mayıs Pazartesi gününe kadar Genel Merkez’e gönderilmesi istenildi. İstedi de ne oldu? Hangisini dikkate aldı dersiniz… Hiçbirini dikkate almadı. Örnek: Hatay temsilcileri birinci sıraya Nihat Matkap’ı yazdıkları listeyi genel merkeze teslim ederler. Sonuç açıklanır, Hatay ekibi de ters köşeye yedikleri golü tartışmaya başlar.

En solcusu bunu yaparsa!

İstanbul 2. Bölge 8. Sırada ismi açıklanıp sonradan buhar olan Işık Öğütçü! Işık Öğütçü, Orhan Kemal’in oğludur. Parti de birçok yerde görev yapan, yaptıklarını kendine sükse yapıp apolet olarak takmayan, asla şov yapmayan, yapmadığı gibi siyasi şovmenlere karşı çok sert tavır alan, partililerin çok sevdiği güzel bir insan. Siz bu insanı ilk açıklamanızda 8. sırada aday gösterip daha sonra listenin hiçbir yerine koymadan buharlaştırırsanız bu örgütün size soracağı bir hesap olacaktır. Işık, kişiliği sağlam biridir. Diyelim ki; tam tersi¸ oldukça zayıf biri ve bu buharlaşmadan etkilenip intihar etti. Kılıçdaroğlu’nun buna vereceği bir cevabı olabilir miydi?

Peki İstanbul 2. Bölge 8. sıradan alınan Işık Öğütçü’nün yerine kim yazılmıştır? Ben Ali Şeker adını duyduğumda şaşırdım, sanırım sizin içinde öyle olmuştur. Tamam anladık, Işık Öğütçü 8 den alındı neden 9’a kaydırılmadı? Buraya neden Akif Hamzaçebi’nin danışmanı* olduğu söylentisinin dışında hiç bir özelliği olmayan İstanbul 1. bölgeden Derya Şentür getirildi? Sorularımız vardı, Şentürk’ü telefonla aradık cevap vermedi. Oysa ki alacağımız cevapları sizle paylaşacaktık. Bakın biz bunu çok kaşıyacağız. Hiç rahat bırakmayacağız. Sayın Hamzaçebi, Sayın Şentürk, şunu çok iyi bilin ki; aday olma sürecinde özel nedenler varsa, kamu faydasına olmak şartıyla bir dedektif gibi peşini bırakmayacağız.

Gelelim, 2. bölge 8. sırada bulunan Işık Öğütçü’nün yerini kabul edenlere. Bu iş öyle solcu, örgütün baskısı falan değil. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu iş Kadın hakkını arayamayan, İstanbul’un Kadın İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun işidir.

Bakınız, Şenal Sarıhan, Mehmet Tüm, Necati Yılmaz kadro dışı kalırken meclisten çok görsele kısaca şov’a önem veren ‘sol elini kaldırıp, sağ eliyle sol göğsünü tutanlar’ nasılda paçayı kurtardılar. Bakalım yüzümüze nasıl bakacaklar. Belki yüzümüze bakmaya bir bahane yaratırlar, lakin kendilerini kandıramaz aynaya nasıl bakarlar onu tahmin bile edemiyorum!

“Kılıçdaroğlu tek adam olmanın tadını çıkartıyor”

Daha evvel yaptığı görev ile CHP üst yapısının kalitesini yükselten Umut Oran. Evet, Oran Genel başkan yardımcılığının yanı sıra icraatlarıyla da göz dolduran eski vekillerden biridir. Aday gösterilmediği halde toplamda 40 km yol yapıp, Anadolu’yu karış karış gezerek partiden hiç kopmadı.

Gökhan Günaydın’ı anlatmaya gerek yok. Zaten her CHP’li onun ne kadar dürüst ve heyecanlı partili olduğunu bilir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski milletvekillerinin listeye alınması konusunda kararlı olduğu “Siyaset veya milletvekilliği meslek değildir. Geçmişte milletvekilliği yapan arkadaşlar arasında ayrımcılık yapmayalım, hiç kimseyi listeye yazmayalım. Eski vekiller, partiye başka alanlarda hizmet etsinler” diyerek, geçmiş dönemlerde milletvekilliği yapmış ve adaylık başvurusunda bulunan onlarca eski milletvekilinden kimseyi YSK’ya teslim edilen listeye almaması parti içinde huzursuzluk yarattı. Kılıçdaroğlu CHP geleneğinde olmayan tek adamlığa sıkı sıkı sarılarak “ben dedim oldu” mantığı ile torpilli bürokrat tavrından vaz geçmediği taktir de seçimlerden sonra siyaseten varlığı tartışılır hale gelecektir.

57 kişiye listede yer yok

Milletvekillikleri halen devam eden mevcut milletvekillerinden 57 isme listede yer vermeyen Kılıçdaroğlu’nun, eski vekillerle ilgili tercihinin sebebinin ‘yenilenme’ olduğu söylendi. Liste yazımı sırasında Kılıçdaroğlu’nun, “Mevcut milletvekillerinden performansı ve bölgesel duruma uygun olanları listeye yazalım. Partinin yenilenmesi gerekiyor. Taze kana ihtiyaç var. Eğer şimdiki ve eski vekillerle listeyi doldurursak yenilenmeyi gerçekleştiremeyiz. Parti tabanının seçimlerde heyecanla çalışması için de bu yenilenme şart” dediği bilgilerine ulaşmıştık. Bu durum da ne yazık ki Kılıçdaroğlu’nun parti içindeki güç zehirlenmesinin dışa vurumundan başka bir şey değil. Mevcut 57 ismin yerine yazılanlara baktığınız da, partideki profilin nasıl diplere çekildiğini daha iyi göreceksiniz.

Şimdi buradan Kılıçdaroğlu’na seslenmek ya da sormak gerek; Böyle bir kararın tasarısı kafanızda varken bu insanların aday olmasını ve başvuru parasını almayı nasıl vicdanınızda aklayabileceksiniz? Para, belki bir şey değil, lakin o insanların kandırılmasına ne diyeceksiniz.

Evet, o insanların paraları alınma pahasına daha evvel kafalarında olan düşünce paylaşılmadığı için o onurlu insanların dosya alması, talep açması sağlanarak “sizi milletvekili yapmadım” diyen adam olma gücü ispat edilmiştir. Kılıçdaroğlu parti içinde “muktedir olan benim” demenin başka bir yolu olarak makamını en sağcı liderlerden daha bonkör kullanmaya başlamıştır.

“Kılıçdaroğlu bu mezarlığın bekçisidir”

Nasıl ki, Ülkücüleri Bahçeli’ye Mütedeyyin kesimi sağ iktidarlara yem ettiyse üst akılı yönetenler, Solcuları da Kılıçdaroğlu ile pasifize etmiştir. CHP artık bu durumdan kurtulana kadar solcu mezarlığı haline gelmiştir. Kılıçdaroğlu’da bu mezarlığın bekçisidir.

Her şeye ve tüm olumsuzluklara rağmen; Kılıçdaroğlu ve ekibi CHP’nin başından gidecektir. Hem de paldır küldür gidecektir.

Seçimden hemen sonra Kurultay çığlıkları yükselecek, Kılıçdaroğlu direnebildiği kadar direnecek lakin en sonunda yelkenleri suya indirecektir.

CHP öyle bir yer ki, ilçe başkanı olamayıp ta genel başkan olabilirsiniz. Lakin üyeden genel başkana kadar herkesin Brütüs’ü gördüğü bir parti olmaktan kurtulması sanırım en azından şimdilik imkansız gibi görünmektedir!

Not: Bu yazı için ‘şimdi zamanı mı?’ diye çok düşündüm. Seçim öncesi yazmak belki de bazıları için yanlış olabilir. Lakin bir gazetecinin yazısını saklaması yayınlamaması okuyucuya olan saygısını gösterir. Ben okuyucuma saygısızlık etmemeyi tercih ettim.

*(Bu güne kadar danışmanı olduğuna dair bir bilgiye sahip değildim. Bugün araştırmalarım sonucu sanki her sorduğum kişi ağız birliği etmişcesine ‘Derya Şentürk, Akif Hamzaçebi’nin danışmanıdır” dediler. Biz yine de teyit etmek için kendisini telefon ile aradık, cevap vermedi.)