Kadının yüreği mültecidir

Aynen de öyle, kadın yüreğinde hep bir mülteci ruhu taşır. Bir yerlere sığınmak ister. Göç etmek kendinden başka bir yerde var olmak ister.

An olur mülteci bir aşkla yanar kadının yüreği, an olur mülteci bir yürekte var olmak ister, anlayacağınız kadının yüreği hiçbir yere sığamaz kendi sığınacak güvenli bir yer, bulamadıktan sonra.

Olayda orada başlar zaten, kadın nerede olursa olsun kendi varlığını ispatlamak zorunda bırakılır, çünkü etrafındaki insanlar kadının varlığını yok sayarlar,

Maalesef ki bizim ülkemizde de bu böyledir, kadın asla kendini tam anlatamaz, sürekli kendini ispatlamak zorunda bırakılır.

Çok başarılıdır ama bu başarısını emeğine değil de kadınlığına bağlarlar ve burada kadın kendini anlatabilmek için gereğinden fazla caba harcar, an olur bu cabayı gösterirken kendinin varlığının bile farkına varmadan içinde yok olur ve var olmak için mülteci gibi arayışa düşer.

Kadın aşık olur ama aşkını da söyleyemez ülkemizde ayıptır önce erkek söylemelidir öyle öğretmişlerdir, gerçi kadın aşkını ilk itiraf eden olsa ne olacak ki?

An olur aşık olduğu erkek iyi bir kadın olsan peşimde koşmazdın diyerek, kadının yüreğini hafife alır işte o zaman kadının yüreği mülteci olmak ister, aşık olduğu adamı yüreğinden silmek yok etmek ve başka bir yere sığınmak ister…

Ne yaparsa yapsın kadın her zaman bir noktaya çıkmak için çok caba harcar ve öyle yorulur ki bıkar hali kalmaz aynı mülteciler gibi bir yer arar sığınmak için kendi ülkesi yani çevresi artık onu yormuştur ve artık ona yetmiyordur onun için kadın yok olmak isterken varlığını hissetmek için sığınmak ister bir yüreğe, bir toprağa kök salmak ister ama yine de olmaz nereye sığınırsa sığınsın kadın kimliği bir gün onu yorar ve sonunda ne olur biliyor musunuz?

Kadın savaşmak var olmaktan vaz geçer, toplumumuzda ki bazı kitlenin istediği bir kadın olur. Köle bir ruhla erkek ya da çevresindeki kendi toplumunun dayattığı ‘siz bilirsiniz’ kelimesiyle yok olur. Ben bilirim ne demek unutur ve aynı mülteciler gibi oradan oraya savrulurlar. Çevresinin istediği gibi bir kadındır ama kendi artık kendinden değildir. Bitmiştir ve var olmak için artık çabada harcamaz…

Kocam bilir der ağam bilir der, babam bilir der yani birileri kadının sahibi gibi onun adına kararlar veriri kadın içinde göç etmiştir bilinmez bir yerde mültecidir ama o bilinmez yerde gün ve gün yok oluyordur artık kendi bile bunu farkında değildir başkaları için vardır ve kendi kendinden yoktur.

Hiçbir insan başka bir insanı kendi içinde yok edemez, böyle bir hakkı kimse kendinde görmemeli kadın ruhunu bedeninin nerede nasıl yaşaması gerektiğine kendi karar vermelidir.

Eğer bir mülteci yüreği varsa istediği toprakta kök salmalıdır, birileri istediği diye değil zorladı diye değil kendi yüreğini kendi yönlendirmeli ve kendi toprağını kendi seçmelidir.

Ve bazı kadınların yüreği kendine mültecidir.

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi