KA-DER: Kararları yine erkekler verecek!

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) 24 Haziran seçimlerine girecek olan yedi partinin 4 bin 200 adayından 931’inin, yani yüzde 22’si kadınlardan oluşmasına dün düzenledikleri basın toplantısıyla eleştirdi. KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu kadınlarla ortaklaşmamış hiçbir siyasi yapının başarılı olamayacağını belirterek, “Kadınsız Meclis yarım kalır” dedi.

‘Kadınsız Meclis yarım kalır’

Mecidiyeköy’de bulunan genel merkez binalarında düzenlenen basın toplantısına KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu , Genel Sekreteri Bahar Şen Kazancı, Sayman Seval Özkan ve çeşitli partilerden kadınlar katıldı. Nuray Karaoğlu , Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilen aday listelerinde partilerin kadın temsiliyetinde cimri davrandıklarını belirterek, “Erkek egemen siyaset yapısının tasavvuru sonucu 4 bin 200 aday arasında sadece 931 kadın yer almış, bu kadın adayların yalnızca yüzde 5.4’ü birinci sırada yer bulabilmiştir. Bu tutumlarıyla gerek parti programlarında gerekse seçim bildirgelerinde kadına ve kadın haklarına bolca yer veren birçok siyasi partinin aslında kadınları sadece seçmen olarak gördüğü ve asıl hedefinin kadınlardan oy alabilmek olduğu anlaşılmaktadır” diye konuştu.

‘Kadınlar siyaset dahil tüm karar mekanizmalarında eşit temsil edilmeli’

Herkese açık gibi görünen siyasal hakların, uygulamada kadınlara açık olmadığını ifade eden Karaoğlu, “Toplumsal eşitlik politik eşitlikle bağdaştırılmadıkça gerçek anlamda özgürlükten bahsetmek olanaklı değildir. Oysa bir toplumda demokrasi anlayışının gelişebilmesi için kadınların siyasette daha etkili olmaları, tam demokrasiden söz edebilmek içinse kadınların siyaset dahil tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ediliyor olmaları gerekmektedir. Kadınlarla ortaklaşmamış hiçbir siyasi yapı başarılı olamaz. Çünkü dünyanın yarısını kadınlar oluşturur ve gerçek ittifak kadınlarla yapılmış bir ittifaktır. Kadınsız Meclis yarım kalır” dedi. Karaoğlu’nun konuşmasının ardından Meclis’teki sandalyeleri eşitlikçi bir şekilde paylaşmak için sadece siyasi irade gerektiğini belirten kadınlar, kadın dayanışmasının önemine dikkat çektiMeclis yine bir ‘Erkek Dönem’e hazırlanıyor!

KADER TARAFINDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA İSE ŞÖYLE:
24 Haziran seçimine günler kala Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen aday listelerine baktığımızda en çok dikkat çeken konu partilerin kadın temsiliyetinde yine ne kadar ‘cimri’ davrandıkları olmuştur.

Erkek egemen siyaset yapısının tasavvuru sonucu 4 bin 200 aday arasında sadece 931 kadın yeralmış; bu kadın adayların da yalnızca %5,4‘ü birinci sıradan yer bulabilmiştir. Bu tutumlarıyla; gerek parti programlarında gerekse seçim bildirgelerinde kadına ve kadın haklarına bolca yer veren birçok siyasi partinin aslında kadınları sadece ‘seçmen’ olarak gördüğü ve asıl hedefinin kadınlardan oy alabilmek olduğu anlaşılmaktadır. Nüfusun %50’sini, seçmenlerin ise %51’ni oluşturan kadınların milletvekilliğine ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’nı elde edişlerinin 84.yılında listelerde sadece %22 oranında yer bulabilmiş olması bizlere gösteriyor ki; bu dönemde de her konuda olduğu gibi kadınlar hakkındaki

kararları yine erkekler verecek!
Herkese açık gibi görünen siyasal haklar, uygulamada kadınların pek çoğuna açık değildir ve yasalarla kadınlara da verilmiş olan eşitliğe uygulamada rastlanılamamaktadır. Toplumsal eşitlik politik eşitlikle bağdaştırılmadıkça gerçek anlamda bir özgürlükten bahsetmek olanaklı değildir. Oysa bir toplumda demokrasi anlayışının gelişebilmesi için, kadınların siyasette daha etkili olmaları; tam demokrasiden söz edebilmek içinse kadınların siyaset dahil tüm karar
mekanizmalarında eşit temsil ediliyor olmaları gerekmektedir. Kadınlarla ortaklaşmamış hiçbir siyasi yapı başarılı olamaz. Çünkü dünyanın yarısını kadınlar oluşturur ve gerçek ittifak kadınlarla yapılmış bir ittifaktır.

KA. DER olarak yeni ‘Erkek Dönem’e diyoruz ki:
Eşit Temsil Bir Haktır! Kadınsız Meclis Yarım Kalır

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Yarkadaş: Binali Yıldırım yasaları tanımıyor