İşte Akif Hamzaçebi'nin istifasının perde arkası

CHP'de günün en çok konuşulan konusu, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi istifası oldu. Hamzaçebi'nin istifasının detaylarına Yeni Soluk ulaştı. İşte Kılıçdaroğlu ve Hamzaçebi'yi karşı karşıya getiren süreç...

CHP İstanbul Milletvekili, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, görevinden istifa ettiğini duyurdu. İstifa haberi CHP kulislere bomba gibi düşerken, Hamzaçebi istifasını şu sözlerle duyurdu: "12 Şubat 2018 tarihinden bu yana onurla yürüttüğüm CHP Genel Sekreterliği görevinden ayrılmış bulunuyorum. Bundan sonraki süreçte de CHP olarak Türkiye’yi aydınlık bir geleceğe taşıma mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz."

Yeni Soluk'un edindiği bilgilere göre Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu gerginliği Maltepe konusunda yaşandı. CHP Maltepe İlçe Engin Özkan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile ilgili bir dosya teslim etti. Kılıçdaroğlu bu dosyayı ilgilenmesi için Akif Hamzaçebi'ye teslim edeceğini söyledi. Aradan geçen süreye rağmen Genel Merkez'den Maltepe İlçe Örgütüne bir geri dönüş olmadı. CHP bugün 16 belediye başkan adayını açıkladı. O adaylardan biri de Ali Kılıç oldu. Kılıçdaroğlu'na teslim edilen dosyanın akıbeti bilinmezken, Hamzaçebi Kılıçdaroğlu'na "Beni örgütle karşı karşıya getiriyorsunuz. İstifa edeceğim" dedi. Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu'na söylediği bu sözlerin hemen aradından istifasını duyurdu.

Edinilen bilgilere göre Hamzaçebi, aday belirleme sürecinde Maltepe ve Küçükçekmece'ye özen gösterilmesini ve doğru adayların belirlenmesi için yoğun çaba gösterdi. Hamzaçebi son ana kadar beklese de son yaşanan gelişmeler neticesinde istifasını sundu. Hamzaçebi'nin bu istifası CHP Maltepe İlçe Örgütü'nce 'Onurlu istifa' olarak adlandırıldı. Hamzaçebi'nin istifasının ardından akşam saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı'na ineceği öğrenildi. CHP Maltepe Örgütü üyeleri Hamzçebi'yi karşılamak için havalimanına akın ederken, Hamzaçebi'nin uçuşunu son anda iptal ettiği öğrenildi.

Önceki Haber

Karamollaoğlu: Çamlıca Camii, insanların anasını ağlattı