Hukukçu Deniz Bakır, YSK'nın iptal kararındaki önemli ayrıntıya dikkat çekti

CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı Hukuk Komisyonu üyesi Avukat Deniz Bakır, YSK'nın iptal kararındaki önemli bir ayrıntıya dikkat çekti. Bakır, yedek üyelerin oylamaya katılmasının açık bir anayasa ihlali olduğunu belirtti.

Bakır, YSK'nın aldığı iptal kararını hukuk dışı olarak nitelendirirken; "Dosyayı incelemeksizin sadece karar aşamasında yedek üyelerin gelip oy kullanması yasanın ve anayasının açık ihlalidir" ifadesini kullandı.

İşte Avukat Deniz Bakır'ın açıklamalarının tamamı:

YSK, dün yaptığı  oylamada asil üye olan 4 hakimin oylamaya katılmayacağını bildirmesi üzerine karar aşamasında iken 4 yedek hakimi oylamaya çağırmıştır. 4 yedek hakimin oylamaya katılması neticesinde seçimin iptaline yönelik bir karar çıkmıştır. Görevli 4 asil hakim oradayken böyle bir karar alınamaz. Asil üyelerin oylamaya katılması ve çekimser sayılması gerekirken yedek üyelerin oylamaya katılmak suretiyle asil üyelerin yerine oy kullanması tam kanunsuzluk halidir ve yok hükmündedir.

Dosyayı incelemeksizin sadece karar aşamasında yedek üyelerin gelip oy kullanması yasanın ve anayasının açık ihlalidir.

Aslında seçimin iptaline yönelik yapılan itirazların 4 ret 3 kabul 4’de çekimser olması gerekirken seçimlerin iptaline yönelik karar hukuk dışıdır.
Önceki Haber

Türkiye'deki sahte içki ölümleri dünya basınında: Zamlara vurgu...