Her bir şeyi bilip, hiçbir şey bilmeyenler!

Benmerkezcilik umumiyetle küçük yaştaki çocuklarda görülen bir durum olup ‘büyüyünce geçer’ desek te, bazılarımızda kalması muhtemel olup, hatta kimilerinde ölürken yanlarında götürdükleri bile muhtemeldir.
Yetişkinlerde ise ‘psikolojik’ bir rahatsızlığın belirtileri olduğunu söyler işin uzmanları.

Bu hastalığın en belirgin hali; kendini çok önemli, matah bir şey sanmak, ayın dünyanın etrafında değil de kendi etrafında döndüğünü, yıldızların ise kendisi için parlayıp, güneşin bıkmadan usanmadan her sabah hatıra binaen kendisi için doğduğunu sanma halidir bu hal.

Benmerkezci kişi hâşâ ‘yaradan’ oldum saplantısındadır. “Her bir şeyi ben bilirim, sadece ve sadece ben varım” havalarıdır.

Benmerkezciler; ne yapsanız etseniz üzerlerine alınırlar. Sövseniz ayrı bir anlam çıkarır, sevseniz ayrı.

Böyle insanlar az buz değil müthiş derecede bencil olurlar.
Sanki dünyanın en büyük derdi onların başında, en önemli işi onlar yapıyor, en çok onlar yoruluyor, en çok onlar bir şeyleri hak ediyor gibi düşünürler!

Hep çok yoğun olduklarından (başkasının hiç işi gücü yok ya) onların istediği zamanda, istediği yerde buluşulur. Randevularına kendileri zamanında gelmedikleri gibi, yanlışlıkla bir kez siz geç kalırsanız o gününüzü size zehir eder. Buluştuğunuzda hep onların derdini dinler, hep onlar hak vermek zorunda kalırsınız. Hatta onların sevdiği yemeği yemek, içkiyi içmek zorunda kalırsınız. Etrafınıza bakın bunlarda ne kadarda çokmuş hemen fark edeceksiniz çünkü gerçekten çoklar.

Genellikle çok parası olanın daha az parası olanda uyguladığı bir durum olma halini de hiç unutmayalım. Restoranlarda umuma açık birçok yerde iki lafı bir araya getiremeyen lakin cüzdanı kabarık insanların etrafına bir bakın. Etrafındakileri bilgisiyle değil de parasıyla ezmeye çalışan, her şeyin sahibi kendini sanan, bu hasta ruhlu insanların variyetini kaybettikten sonraki ruh halini bir düşünsenize.

En güzel kadın ‘onun eşi’, en akıllı çocuk ‘onun çocuğu’ olmalıdır.

Topraktan gelip toprağa gitmiş sıradan ebeveynleri ise; asildir soyludur, kökü paşalara kadar gider. Aah şu paşa dedesi yok mu ne savaşlar kazanmıştır ne başarıları vardır bir bilseniz! Kıvrak zekâlıdırlar oldukça zeki olup yalanları kolay kolay ortaya da çıkmaz. Becerilerine sakın el uzatmayın boğmaya kalkarlar çünkü her şeyde olduğu gibi en akıllı onlardır.

Siyasette mi dediniz?

Siyasette de çokturlar, hem de haddinden fazla. Olmayan karizmalarıyla ön plana çıkmaya çalışırlar. Lakin yarımdırlar, hiç tüm olamazlar. Bu nedenle de başarıları pek yoktur. Hedeflerine ulaşmak için çok şeyi feda edebilirler. Dostları yoktur. Çünkü çıkarları için hepsini yolda bırakmışlardır. Yolda bıraktıklarını karalamaktan geri durmazlar. Ondan olmayan kesinlikle normal biri değildir. Ya ihanetçi, ya ajan ya da o partiye veya kuruma dışarıdan monte edilmiş düşmandır. En iyi partili odur. Çapkınlıkları ve de çapsızlıkları hoş görüye tabi olmalı, haksızlıkları görülmemelidir. Aksi halde sizden kötüsü ondan iyisi olmaz!

Arşiv-Benmerkezcilik 04062010