Hastalık Psikolojisi

Onu mu yazsam bunu mu yazsam derken beliriverdi birden aklımda: “ Hastalık psikolojisini yazayım” dedim. Hatta biraz daha ileri gidip “ Hastalık felsefesini”  yazayım… Hayat çok değerli malumunuz.

Şu dünyadan hasta olmadan (ağır hastalıklar ) göçüp gidenler, bedenlerinde en ufak bir bıçak izi olmayanlar  şanslı insanlardır.  Tek parça, anadan doğma ruhumuzu teslim etmek…Gerçekten dünyanın en şanslı insanları onlar. Ne acı çektiler ne bir hastalık derdi ne de bir ilaç ve tedavi sıkıntısı. Eğer siz de bu gruba giriyorsanız  HAYATIN DEĞERİNİ BİLİN  LÜTFEN!

Hastalığa karşı kalkan yok. İnsan hastalanabilen bir varlık. Varlık varsa hastalık da var. Hastalık bizim özümüz. Biz mekanik değiliz, insanız. İnsana özgü olan hiçbir şey bize yabancı olamaz.

Sürekli sağlık gaflet verir elbette. Bir süre sonra da sağlık değersizleşir ya da değersizleşmiş gibi görünür. Hastalıklar ise bizi uyarır, dürter. Hayatın ve çevremizdeki sevdiğimiz yakınlarımızın, değerli şeylerin farkına varmamızı sağlar. İnsan her hastalığın kötü sonlanacağını düşünürse, elem ve kederi onlarca kat artar; hastalığın geçeceğini düşünmek geçmesini de kolaylaştırır. En doğru davranış hastalığın içinden doğanın bir gidişatı gibi saygıyla geçmektir.

Hastalığa düşman kesilmektense onunla barış imzalamak hatta konuşmak onunla en doğru tutumdur. Unutma, hastalık hayatını kısıtlamasın, özümse hastalığı. Hadi şimdi yaşasın hastalık diyebiliyor musun?

Hastalık psikolojisinden kurtulmak için hayata bakış açınızda ciddi değişikliklere yer vermelisiniz. Ölümcül bir hastalığınız da olsa, asla karamsar düşünmemeye ve hayata pozitif bakmaya dikkat etmelisiniz. İçinde bulunduğunuz dönem elbette kolay atlatılabilir bir dönem olmayabilir, ancak her şey sizin elinizde.

Evet, farkındayım hastalık psikolojisi, insanların en hassas oldukları, duygusallık açısından da ciddi problemler  yaşadıkları ve insanları en çok kırabilecekleri bir dönemdir. Özellikle ve özellikle ölümcül hastalıklar söz konusu olduğunda insanların tepkileri ve hayata bakış açılarında o kadar ciddi değişiklikler meydana gelir ki bunlara inanmak çok zor olabilir. Şu hiç unutulmamalıdır ki hastalık ne olursa olsun, o hastalıkla başa çıkması gereken kişi hastanın kendisi ve hastalığına karşı olan yaklaşımı o hastalığın gidişatını ve iyileşme sürecini doğrudan etkiler.

Hastaların bilmeleri gereken en önemli şey, psikolojik ve fiziksel olarak hastalıklarını nasıl yönetecekleridir. Kaygılanmak  çok doğal.
Çünkü nelerle karşılaşacağınızı bilmemek elbette ki endişe duygularının artmasına yol açar.

Hastalıklara karşı nasıl bir duygu geliştirmeniz gerektiğinin kesin kuralları yok ve kimse sizin ne hissedeceğinizi, nasıl karşılamanız gerektiğini belirleyemez. Hastalığa karşı tutumunuz tamamen sizin olayı algılayış biçiminize bağlı. Hemen hatırlatayım;  sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler paylaşıldıkça azalır.

Kendinize de biraz zaman tanıyın. Bu gibi hastalıklar yaşayıp atlatan pek çok insanı dinlediğimde hayatı daha dolu dolu yaşamaya başladıklarını öğrendim. Siz de sevdiğiniz uğraşları hayatınıza alabilir  ve her anınızın tadını çıkararak yaşamaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle hastalık psikolojisinden kurtulmak için hayata bakış açınızda ciddi değişikliklere yer vermelisiniz. Ölümcül bir hastalığınız dahi olsa, asla karamsar düşünmemeye ve karşınızdaki insanları kırıp dökmemeye dikkat etmelisiniz. İçinde bulunduğunu dönem elbette kolay atlatılabilir bir dönem olmayabilir, ancak her şey sizin elinizde.

Hastalıklar; ağrı, acı gibi rahatsızlıklarla birlikte, yeni bir yaşam biçimi edinilmesi ve alışkanlıklardan vazgeçilmesi gibi zorunlulukları da beraberinde getirir. Ancak, tedavide çok önemli bir yeri olan bu zorunlulukları yerine getirebilmek için, öncelikle hasta olunduğuna inanılması ve hastalığın kabullenilmesi gerekmekte. Çünkü bu hususlar, hastalıkların, özellikle de kronik hastalıkların tedavisinde, doğru tanı ve isabetli tedavi biçiminin belirlenmesi ve uygulanması kadar önem taşır. Buna karşın, bu konu üzerinde yeterince durulduğu söylenemez. Bu yüzden de, insanların pek çoğu, hastalıklarının tedavisine katkıda bulunarak, kısa bir sürede iyileşebilecekken ya da kronik bir hastalığa sahipse, hastalığı ile uyum içinde kısmen sağlıklı bir yaşam sürebilecekken, sağlıksız bir biçimde yaşamaktadır.

Hastalık gelsin ve geçsin. Başını öne eğme, ağladığın duyulmasın
aldırma gönül, aldırma…

Esra Tanrıverdi

Hayatın Pusulası