Geçen seneden bu seneye değişti?

Bir 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü daha geldi, ne değişti sizce geçen seneden bu yana?

Koca bir hiç…

Bu sene daha da acı, bir yıldı kadınlar için…

Kadınlar yine sevdikleri tarafından öldürüldü, tecavüze uğradı, kadına yapılan şiddetin şiddeti arttı.

Kendini din adamı sananlar kadının üzerinden fetva vermeye başladı, devletin kadının üzerinden oynadığı siyaset oyunu kadını yerin dibine soktu.

Bizler ne yaptık?

Yollara döküldük, meydanlarda kadına şiddete hayır sloganları attık, gecen senede bunları yapmıştık, bunları yapmamız bir şey değiştirmedi, kadınlarımız gecen seneden daha çok şiddet gördü öldürüldü.

Ya devletimiz ne yaptı yine aynı şeyler caydırıcı cezalar yok, iyi halden serbest kalanlar, neredeyse kadını suçlayanlar yine aynı şeyler bazıları idam geri gelsin dedi, dedi de arkadaşım idam geri gelse kadınlara şiddet uygulayan mı idam edilecek yoksa düşünerek suçlu sayılanlar mı? Bu da ayrı bir tartışma konusu olarak hep önümüze gelecek.

Umuyorum bir sene sonra bu tür yazı yazmak zorunda kalmam, bir sene sonra yazacağım köşe yazımda…

Bu sene Türkiye devrim yaptı hiçbir kadının canı yanmadı diye yazmak istiyorum.

Ne kadar doğru olur bilmiyorum ama bu kadar kadın katliamına rağmen, Türkiye’de yaşatılan kadını hiçe sayan psikolojik şiddete rağmen, Dünya Emekçi Kadınlar gününde öldürülen kadınlarımızı anıyor, şiddete tecavüze uğrayan kadınlarımıza da hiçbir şey geçmiyor biliyoruz diyerek yazımı Can Dündar’dan bir dörtlükle bitiriyorum.

Bir KADIN hayattır aslında,

Çünkü hayatın içinde her şey ancak KADIN lar olduğunda anlam kazanır,

Yemek, yemek su içmek bile,

Bir KADININ elinden içtiğin suyla kendi kendine bardağı doldurup içtiğin su arasında ki lezzet farkını anlayabiliyor musunuz?

Anlıyorsanız ne mutlu size, anlamıyorsanız ne yazık ki yaşamıyorsunuz.  CAN DÜNDAR

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi