Cinsel tercih karmaşası

Son günlerde izlediğim şey aslında gençlerimizde ki cinsel tercih karmaşası…

Ben her zaman şunu söylemişimdir…

Her birey kendi tercihini yapacak kadar mantık ve akıl taşır, lakin son dönemlerde özellikle gençlerimizde gözlemlediğimiz büyük sıkıntılar var. Maalesef ki gençlerimizin içinde bulunduğu hiçlik duygusu, hayallerinin ve ideallerinin olmaması, cinsel kimliklerinde bir karmaşa yaratıyor.

Gençlerimizin sıkıntısı aslında tamamen sosyal kimliksizlik, onun içinde cinsel kimliklerini adlandırmıyorlar…

Özellikle erkeklerde gözlemlediğim ama kızlarda da var olan, bir görüntü bozukluğu mevcut.

Mesela bazı kızların erkeksi tavırları yaklaşımları, hatta oturup kalkmaları bile bir kadın görüntüsünden çok uzak.

Argo kelimeler ve tavırlarındaki karmaşa, karşısındaki insanları rahatsız edecek noktada.

Hatta bazı kızlarımızın, cinsel yaşamları dahi erkekleri aratmayacak şekilde enteresan.

(Cinsel tercihleri Heteroseksüel Transseksüel Homoseksüel İnterseksüel  yada lezbiyen bunları anlarız SAYGI DUYARIZ bu insanın kendi tercihi bedenen yada ruhsal SECİMİDİR konum bunların dışındadır)

Genç bir kızımızın anlatımı aynen şöyledir.

Ben aslında erkeklerden hoşlanan bir kızım erkeklerle yaşadığım cinsellik beni doruğa ulaştırır ama kadınlarında tadına bakmak hoşuma gitti ve beni üzen kadınlardan öç aldım gibi hissettim.

Bu bir cinsel karmaşa ve gerçekten büyük bir sorun.

Kızla konuşurken aslında sorunun onun cinsel fantezileri değil daha derin konular olduğunu sezinliyorum.

Aslında genç kız tamamen normal bir kadın ama içinde yaşadığı hayat, yaşadığı zorluklar, kendini dışarda erkeksi tavırlarıyla daha güçlü hissetmesi ve çocukluğuna yaşadığı bazı travmalar, genç kadının cinsel karmaşa noktasına getirmiş.

Bu biraz toplumun suçu gibi geliyor bana, genelde kadınlarımız toplum içinde aktifse erkeksi tavırlara zorlanıyor.

Çünkü kadın süslendiği zaman ya da kadınlığını ön plana aldığı zaman iş hayatında yada sosyal hayatında daha büyük sıkıntılarla yüz yüze geliyor, bu nedenle bir çok kadın daha erkeksi görünmeye çalışıyor buda bana göre sosyal bir yara…

Genç erkeklerimize baktığımız zamanda daha başka bir şey görüyoruz.

Gençlik döneminde yaşadıkları bazı olumsuz olaylar yüzünden ailelerine tepki olsun diye tam bir erkek olmalarına rağmen ve cinselliklerini de tam yaşadıklarını söylemelerine rağmen kadınsı tavırlar sözler dikkat çekiyor.

Peki bu noktaya gençlerimiz neden geliyor.

Tekrar hatırlatmak istiyorum asla kendi tercihleri olan bedenen ve ruhen kendi tercihlerine sahip çıkan emin olan hiç kimseyi eleştirmiyorum, tam tersine insanın ruhu ve bedeni doğaya karşı gelmediği sürece saygı duyarım.

Doğaya karşı derken altını çizmek istiyorum kadın veya erkek bedenlerinin seçtiği yol ebetteki kendi doğalarına aykırı olmamalı ama ben inanıyorum ki kendini ispatlamış cinsel yollar yaşayan insanların rahatsızlık değil de doğanın onlara verdiği bir olgudur.

Benim yukarda anlatmak istediğim gençlerimizin boşlukta olduğu ve bu boşluğu da toplumumuzda ki yaklaşımlar dolayısıyla cinsel karmaşaya doldurmaya çalışmalarıdır.

Bu karmaşanın yaşanmaması için öncelikle gençlerimizin ergenlik döneminde onları daha iyi anlamaya çalışmalı o sancılı dönemi en iyi şekilde atlatmalarını sağlamalıyız.

Diğer taraftan gençlerimizin hayatlarını dolduracak ideallerinin olmasını sağlamalıyız hayalleri olmalı gençlerin gelecekte gelmek istedikleri bir noktaları olmalı, olmalı ki o gelmek istedikleri nokta için savaş versinler çalışsınlar ve başarılı olup mutluluğu yakalasınlar.

Ve sevin gençleri, sevginizi hissettirin onlara ve boşluk yaratmayın hayatlarında, bunları başarabilirsek eminim bu boşluk olmazsa gençlerimizin kötü alışkanlıkları olmaz ve bir karmaşa içine düşümde acı çekmezler, tercihlerini de doğanın onlara verdiği güçle yaparlar.

Sevgiyle kalın.

 

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi