CHP’li Tanal’dan sahipsiz sokak hayvanları için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, sahipsiz sokak hayvanlarına zarar verenlere yönelik 4 aydan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası verilmesi için kanun teklifi verdi. Tanal, “Bu ülkenin taşına toprağına adalet sinene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi söylemiştik. Sokak hayvanları için de adalet istiyoruz. Sahipli ve sahipsiz sokak hayvanları arasındaki eşitsizlik giderilmeli” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, sahipsiz sokak hayvanlarına zarar verenlere yönelik, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda “Mala zarar verme” başlıklı 151 inci maddede, düzenleme yapılması için kanun teklifi verdi. Mevcut Kanuna göre sahipli hayvanlara zarar verenlere cezai işlem uygulanıyor ancak sahipsiz sokak hayvanlarına ceza verene cezai işlem yok. Sahipsiz sokak hayvanlarına zarar verenlere de cezai işlem uygulanmasına yönelik Kanun teklifi veren Tanal, şunları söyledi:

“Kanuna göre sahiplenilmiş hayvanlara zarar verildiğinde bir cezası var. Fakat sokakta sahipsiz birçok hayvan var ve onların sahipsiz olmaları kendi suçları değil. Asıl, sahipsiz olan sokak hayvanları konusunda bir hassasiyet oluşması gerekiyor. Sahipsiz hayvanların sahipli hayvanlardan bir farkı yoktur ve onlara da zarar vermek cezai işlemle sonuçlanmalıdır. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğar ve aynı var olma hakkına sahiptirler. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Hiçbir hayvana kötü davranılma acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bunlar Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer alır. Bizim de kanunlarımızda da hayvanlarda hak eşitliği sağlanmalıdır. Bu ülkenin taşına toprağına adalet sinene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi söylemiştik. Sokak hayvanları için de adalet istiyoruz. Sahipli ve sahipsiz sokak hayvanları arasındaki eşitsizlik giderilmeli. Bu eşitsizlik onları daha da sahipsiz yapıyor.”

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Fazıl Say: 'Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı...'