CHP’li Tanal: “ Srebrenitsa’da acı aynı acı gözyaşı aynı gözyaşı”

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 23 yıl önce gerçekleşen Srebrenitsa Katliamında yaşamını yitiren 8 bin 372 kişiyi ve Sırplar tarafından gerçekleştirilen katliamı unutmadı. Tanal, “İnsanlık tarihinin en acı soykırımlarından biri olan Srebrenitsa katliamı asla unutulmayacak bir acıdır. Farklı ülkeden farklı milletten olabiliriz ancak acı aynı acı, gözyaşı aynı gözyaşıdır. Müslüman Bosnalılara yapılan soykırımda yaşamını yitirenleri saygıyla anıyorum” dedi.

1995 yılında Srebrenitsa Katliamında 8 bin 372 kişi katledildi. Soykırımın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen acısı geçmedi. CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, “Sretrenitsa Katliamını büyük bir acı ve üzüntü ile anıyoruz” dedi. Tanal, sözlerine şöyle devam etti:

“Avrupa’nın göbeğinde gerçekleşen Srebrenitsa Katliamının boyutları ve vahşeti hala yaşayanların ve tanık olanların kanını dondurmaktadır. Srebrenitsa Katliamı Bosna’da soy ve inanç karşıtı yapılmış en vahşi katliamlardan biridir. Bosna katliamı olarak da anılan katliamda, 8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından hunharca öldürülmüştür. Ölenlere ait günümüzde hala yeni mezarlar çıkan Srebrenitsa’da acı hala devam ediyor. Srebrenitsa Katliamı yakın tarihte gerçekleşen en utanç ve acı dolu katliamdır. Katliamda 8 bin 372 masum insanı hayatını kaybetmiştir. Ardında birçok öksüz evlat ve acılı anne baba kalmıştır. Yaşanan katliamlar, soykırımlar dünya tarihine kazınmış ancak, insanoğlu bu katliamlardan hiçbir ders almamıştır. Irkçılığı, aşırı milliyetçiliği unutturan bu acılar bütün dünyada aynı duygu ile aynı üzüntü ile anılmaktadır. Müslümanlara karşı yapılan bu zulmün, bu işkencenin tarifi yoktur. Balkan coğrafyasında gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenleri rahmetle ve saygıyla anıyor, dünyanın hiçbir coğrafyasında böyle bir acının tekrarlanmamasını diliyorum.”

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

CHP bu fotoğrafı konuşuyor