CHP’li Belediyeler bu seçimde CHP’de kalacak mı? CHP’li olmayanı CHP alacak mı?(3)

CHP’nin her seçim öncesi mezat yerine dönen belediye başkanlığı pazarı şimdiden hareketlenmeye başladı. Biz her seçim öncesi yaptığımız analizlerimizi bu seçim öncesi de yapacağız.

Bizce belediye başkanı, genel merkezdeki kalantorları değil halkı gözeten belediye başkanı olmalı. Genel merkezdeki yöneticilerle, özel kalem müdürleriyle iyi geçinip, halk ile arasına mesafe koyan belediye başkanı olmamalı. “Ben nasıl olsa genel merkez tarafından atanırım” diyen bir başkan adayı yerine “ben halkın seveceği, memnun olacağı bir başkan olmalıyım” diyen bunu da kendine şiar edinen başkan olmalı…

“Biz analizimize İstanbul’un en batısı Silivri’den başlayalım” diyerek başladık. Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir, Bağcılar, Beylikdüzü, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece ele almışız. Bugün ise kalan birkaç ilçeyi daha ele alacağız.

BAHÇELİEVLER

Bahçelievler’de 2015 yerel seçimlerinde 430.089 oyun 130.947 sini alan CHP’nin burada oylarını artırabileceğini hatta çok iyi bir aday ile kazanabileceğini düşünenlerdenim. “Ben olayım sonuç ne olursa olsun” diyen kendine oynayan bir aday her yerde olduğu gibi burada da dip yapar. Buraya burasıda karizmatik sevilen bir aday ile seçim kazanılacak yerlerden biri.

BAKIRKÖY

Bakırköy’de Bülent Kerimoğlu ne yazık ki beklenileni veremedi. Kerimoğlu’nun egosu kendisinden 10 metre önde gittiği sürece burada CHP’nin oylarındaki düşüş devam edecek, diğer partilerin oylarındaki yükseliş devam edecektir. CHP’ Genel Merkezinin yaptığı en büyük hatalardan birisidir Bülent Kerimoğlu. Bakırköy başka bir ilçeye benzemez. İstanbul vilayetinin en kültürlü birkaç ilçesinden biridir Bakırköy. Buraya dayatma yapamazsınız. Burası genel kültür seviyesi düşük bir ilçe olsaydı dediğinizi yapın. Bakınız buradan söylüyorum; AKP’nin merkez doğru çekilmesiyle halkın üzerindeki korku bulutları dağılmaya başladı. Siz; “ben yaptım oldu” deşseniz bunu Bakırköy’de Beşiktaş’ta, Kadıköy’de vatandaşa yutturamazsınız(!)

AVCILAR

Avcılar’da Marmara bölgesinin tek kadın belediye başkanı var. Marmara bölgesinin tek kadın belediye başkanı olup ta onlarca erkeğin rakip olarak çıktığı bir ilçe belediyesini, her daim kadınlara yaptığım pozitif ayrımcılık gereği bu ilçeyi  daha sonra yazacağım.