CHP’li Belediyeler bu seçimde CHP’de kalacak mı? CHP’li olmayanı CHP alacak mı?(2)

CHP’nin her seçim öncesi mezat yerine dönen belediye başkanlığı pazarı şimdiden hareketlenmeye başladı. Biz her seçim öncesi yaptığımız analizlerimizi bu seçim öncesi de yapacağız.

Bizce belediye başkanı, genel merkezdeki kalantorları değil halkı gözeten belediye başkanı olmalı. Genel merkezdeki yöneticilerle, özel kalem müdürleriyle iyi geçinip, halk ile arasına mesafe koyan belediye başkanı olmamalı. “Ben nasıl olsa genel merkez tarafından atanırım” diyen bir başkan adayı yerine “ben halkın seveceği, memnun olacağı bir başkan olmalıyım” diyen bunu da kendine şiar edinen başkan olmalı…

“Biz analizimize İstanbul’un en batısı Silivri’den başlamıştık.” Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt ve Küçükçekmece’yi ele almışız. Bugün ise birkaç ilçeyi daha ele alacağız.

İlk olarak Arnavutköy’den başlayalım.

ARNAVUTKÖY
Arnavutköy’de CHP’nin yıllardır meclis üyesi dahi yok. Çünkü CHP burada barajı bile aşamıyor. HDP’den sonra 3. Parti. CHP’nin ilk yapması gereken; barajı nasıl aşıp ta İBB oylarına ne kadar katkı yaparım prensibinden yola çıkması. Şunu peşinen söylemek gerek; Arnavutköy’de dinsel kimliği ile tek kesime hitap eden bir aday tutmaz. Kesinlikle şimdiden buna hazır olmak lazım. Arnavutköy’de adayın Erzurumlu olması avantajlardan biri olmasına rağmen başka kentlerden olup ta tüm vasıfları üzerinde taşıyan ilçeyi kucaklamış biri başarılı olur. Kürt yurttaşlar ile yakın olması, Kürt yurttaşlarla yakın olduğu kadar mütedeyyin kesimin güvenini kazanmış olması diğer bir şart. Örgüt tarafından sevilen biri olursa (ki bu iş aslında belediye meclis adaylarının sıralamasının nasıl yapıldığına bağlı) bu kez barajı geçebilir. Arnavutköy kendine münhasır bir ilçe! Bu ilçede sıcak temas oldukça önemli. İşte burada kadın faktörü devreye giriyor. Kadın üyelerin kapı kapı dolaşmasını sağlayan bir adayın baraj sorunu kalmaz diye düşünüyoruz.

BAĞCILAR
Bağcılar’da seçim kazanmak kolay değil. Yukarıda Arnavutköy için yazdıklarımızın tamamı burası için de geçerli olup sokakta karşılığı olan ya da çok medyatik ve Bağcılardan çıkmış bir isim ile İBB’ye oldukça fazla oy taşıma şansı bulunur. Bağcılar oldukça büyük bir ilçe. Bu ilçede lokal bir aday ile yani A mahallesinde çok sevilen bir aday ile seçime girerseniz B mahallesinde dip yaparak minderden çekilirsiniz. Bunun için genel doğrulardan yola çıkarak Bağcılar sakinlerinin en az yarısının yakinen tanıdığı bir aday ile şansınız sizden önce gider. Muharrem İnce’nin Yüzde 30 ile partisinden 8 puan fazla almasının sırrını çözerseniz buradan İBB’ye oldukça fazla oy taşırsınız. Bu bize şuna işaret ediyor. İBB’ye herkesin “bizim mahallenin çocuğu” diyebileceği bir ismi aday gösterirseniz Bağcılar ilçe belediye başkanlığını kazanamasanız bile Büyükşehir’i kazanabilecek katkıyı Bağcılar’dan alırsınız!

GÜNGÖREN
Güngören, Arnavutköy ve Bağcılar’a nazaran daha önce kentleşmiş bir yer. Güngören’de ülkenin her yerinden buraya yerleşmiş yurttaşı bulmak mümkün. Burada şuralı olursa kazanır şuralı olursa kaybeder sözü biraz daha hedef şaşırtabilir. Güngören’in kendine münhasır çok özel bir yapısı yok. 81 vilayetten vatandaş burada görmek mümkün. Lakin Güngören’de AKP’nin son seçimlerde aldığı oy CHP’nin aldığı oyun 2 katı. Demek ki buraya da hazırlanacak aday Güngören’i kazanmaktan çok İBB oylarını ne kadar yükseltebilir bunun hesabıyla yola çıkmak gerek.

Devam edecek