CHP’li Belediyeler bu seçimde CHP’de kalacak mı? CHP’li olmayanı CHP alacak mı?

CHP’nin her seçim öncesi mezat yerine dönen belediye başkanlığı pazarı şimdiden hareketlenmeye başladı. Biz her seçim öncesi yaptığımız analizlerimizi bu seçim öncesi de yapacağız.

Bizce belediye başkanı, genel merkezdeki kalantorları değil halkı gözeten belediye başkanı olmalı. Genel merkezdeki yöneticilerle, özel kalem müdürleriyle iyi geçinip, halk ile arasına mesafe koyan belediye başkanı olmamalı. “Ben nasıl olsa genel merkez tarafından atanırım” diyen bir başkan adayı yerine “ben halkın seveceği, memnun olacağı bir başkan olmalıyım” diyen bunu da kendine şiar edinen başkan olmalı…

Biz analizimize İstanbul’un en batısı Silivri’den başlayalım.

Silivri; CHP bu ilçe de oldukça verimsizleşti. Bunun nedenleri, bir; CHP İstanbullun batısına geçtikçe evrensel ilkelerinin yerini daha milli daha lokal isteklere bırakması. 2 Mevcut belediye başkanının 2. Dönemi olup birazda olsa doyuma ulaşması. 3 merkezi iktidarın CHP’li belediyeleri yıpratarak oralarda güçlenmeye çalışması. Ve daha buna benzer birçok şeyi üs tüste koyabiliriz.

Çatalca; CHP için 3. Bölgedeki en zor ilçe diyebileceğimiz bir yerde burası. Mevcut belediye başkanının öğretmen olması, yurttaşı öğrenci gibi görmesi artık Çatalcalıları bıktırdı. ‘Her şeyin iyisini ben yaparım’ diyen bunun karşılığında kendi yaptığı konserde sanatçıdan azar yiyen bir belediye başkanının artık karizması çizilmiştir. Çözüm ise; kaptanı değiştirerek ‘yola devam’ deyip kazanmaya çalışmak olmalıdır.

Büyükçekmece; Büyükçekmece de yorgun insanların görmekten bıktığı bir kaptan var. Kaptan şov yapmayı çok sever lakin partili olmayı bir türlü beceremez. CHP kazanmak istiyorsa ahvalini kucaklayacak partili bir kaptan ile yola devam etmek zorundadır.

Beylikdüzü; Beylikdüzü ne yazık ki baştan hatalar zincirine eklendi. Kılıçdaroğlu’nun sağcı aşkı, Genel Merkezde görev yapan her siyasi gibi Erdoğan Toprak’ın 3. Bölgede güçlenme arzusu Ekrem İmamoğlu’nu buraya aday yaptı. Yaptı da kötü mü yaptı? Bence evet kötü yaptı. Adamın tek yaptığı cami temizliği! Yahu kardeşim belediyecilik sadece din işleriyle ilgilenmek değil. Zaten diyanet din işleri için bir bütçe ayırıyor. Sen doğumdan ölüme kadar halkın yanında olmalısın. Lakin biraz zengin bir ilçe olduğu için çokta zorlanmıyorsun. Yapman gerekenleri es geçerek toplumun bir kısmını görüp diğerini görmüyorsun. En başarılı belediye gibi kendini kamuya pompalatsan da sen bu işin şov tarafındasın ve yapamıyorsun.

Esenyurt; Esenyurt’a göz kırpan aday oldukça fazla. Lakin orada seçim almanın yolu belli. Bir, muhakkak emekçilerin derdinden anlayacak. İki, Kürtlerden oy alabilecek. Tokatlılarla Karslıları dengeleyecek. 4 CHP’li olduğundan daha fazla solcu olacak bir aday ile bu işi başarma imkânı vardır.

Başakşehir; Başakşehir ’de CHP’nin seçim kazanması çok kolay değil, lakin oylarını katlaması mümkün. Oylarını katlaması ise Büyükşehir belediye başkanlığını kazanmanın en önemli yolu. Esenyurt için önerdiğim aday profili burası içinde geçerli. Solcu emekçi bir aday ile Başakşehir oyları katlanılır.

Küçükçekmece; Küçükçekmece’de bugüne kadar çok aday adayı çıktı. Tamamı başarısız oldu. Küçükçekmece’de hiç denenmemiş, yıpranmamış her kesime hitap eden bir aday ile seçimi almak işten bile değil.

Devam edecek