CHP’de listeler savaşı erken başladı

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı yaklaştıkça ‘Parti Meclisi’ne girmek isteyenlerin kulis çalışmaları hızlandı. Bu güne kadar yapılan kurultaylarda salonda yapılan kulis çalışmaları kurultaya 1 hafta zaman olmasına rağmen şimdiden başlamış durumda.

Listeler savaşı…

Çarşaf listeyle yapılacağına kesin gözüyle bakılan Kurultay için Tekin Bingöl’ün yaptığı açıklama sonrası ‘blok liste’ olabilir ihtimalini gündeme getirmişti! Biz yenisoluk.com olarak Tekin Bingöl’ün bu açıklamasını “Blok liste sinyali mi” manşetiyle vermiştik… Kılıçdaroğlu her ne kadar “çarşaf liste olacak” dese de, listesine gireceğine kesin gözüyle bakılanların ‘blok liste’ için kulis yaptığı görülmekte. Kılıçdaroğlu’nun ekibinin aksine Muharrem İnce’yi destekleyen 35 civarında milletvekili ve kurmayın ise çarşaf liste de ısrarcı olduğu gözlemlenmekte. Mahalleden ilçeye, ilçeden ile, ilden kurultay delegesi olana kadar tamamen baştan sona kadar blok liste ile kendini seçtiren bu delgasyon ne yazıkki kendi seçeceği zaman “illaki çarşaf liste” diye ısrar etmeye başlar… Bu da işin ilginç yanı.

İstanbul paramparça!

Bu güne kadar İstanbul kurultay delegesi sürekli birlikte hareket etmiştir. Anlaşılan o ki, bu kez İstanbul kurultay delegesi her zamanki gibi çanta da keklik değil. İlçeden, il seçimine kadar birlikte hareket eden birçok kurultay delegesinin İstanbul il başkanlığının kontrolü altında olmadığı gözlemlenirken İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun demokrat davranışını taktir etmek lazım. Kaftancıoğlu’nun “biz üyenin talebine göre hareket edeceğiz” söyleminin bunda çok etkili olduğu bilinmekte.

Ankara sürprize yakın!

Ankara il başkanı herkesçe malum olduğu üzere Kılıçdaroğlu’nun has ekibi. Ancak Eski Genel Sekreter Önder Sav için “yaşlandı artık evinde oturuyor” sanılmasın. Önder Sav’ın bütün gücüyle Kılıçdaroğlu gitsin bloğu için çalıştığını bilmekte fayda var. Eski İl Başkanı Necati Yılmaz’ın konuşmamak için susmak adına dişlerini sıka sıka dişlerinin döküldüğünü unutmamak gerek. Necati Yılmaz Ankara için oldukça önemli ve güçlü bir isim. Bunu bir kenara not alın…

Anadolu ne yapar?

Belediyesi olmayan örgütler PM’de etkin olmaya çalışıyor. Uzun zamandan beri bazı istisnalar hariç birlikte hareket eden ve bu süreçte devamlı olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleyen orta Anadolu ekibinin kafası bu kez karışık. Tokat, Amasya, Sivas, Yozgat vs vs Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini söylemelerine rağmen sandıkta ne yapacaklarını şimdiden kestirmek oldukça zor. Muş, Bingöl, Ağrı, Diyarbakır, Adıyaman, Urfa, Batman, Bitlis, delegesi henüz kararını vermiş değil… Kurultaydan bir gün evvel Ankara’da yapacakları toplantıda tek karar çıkar mı bilinemez! Sakarya İl Örgütü; “3-4 Şubat’ta yapılacak olan kurultayımızda Genel Başkan adayı Sayın Muharrem İnce’yi 14 kurultay delegesiyle destekleme kararı almışlardır” gibi açıklamaları da duymazlıktan gelmek Kılıçdaroğlu ekibi açısından pekte olumlu sonuç vermeyeceğe benziyor… Paragrafın başında dediğimiz gibi “Belediyesi olmayan örgütler PM’de etkin olmaya çalışıyor” nedeni ise kendi kentlerinde  elde edemedikleri siyasi gücü PM aracılığıyla belediyesi olan kantlerde elde etmek. Bu kadar net bir durum ortadayken farklı birşey beklemek ham hayalcilik olur.

PM adayı olmayan yok gibi

Mevcut PM üyelerinin tamamına yakını “Sayın Genel Başkanım isterse yeniden PM’ye aday olurum” Ayrıca geçen kurultayda direkten dönenler “bu kez neden olmasın” modundalar.

Şuan ki PM’de görev yapıp ta biz gazetecilerin bile tanımadığı, herhangi bir faaliyeti haber olmamış birçok üye var, bildiğim duyduğum kadarıyla tamamına yakını yeniden aday olmayı düşünüyormuş. “Hoş, nasıl olsa suya sabuna dokunmadılar kurşun askerliğe devam etme olasılıkları oldukça yüksek. 2019 da kazanmış kaybetmiş pekte umurunda mı belli değil.” Lakin delege gereğini yapar diye düşünüyorum.

Haa bakın oylama gece geç vakitlere bırakılır. Neden resmi daireler akşam saat 17.00 da kapanırken siyasiler geç vakit çalışır bilir misiniz?

Efendim buna cevabı biz verelim:, geç vakte kadar çalışan vücudun tüm organları işlerin biran evvel bitirip istirahate çekilmek için rehavet içinde “offf şu iş bitse de evimize gitsek” düşüncesiyle itaatkâr olur. Kurnaz kurmaylar bu işi çok iyi bilir ve siyasiler gece çalışır!

Cinsiyet kotasındaki avantajı gören birçok kadın şimdiden sosyal medyada adaylığını açıklamış durumdalar. Cinsiyet ve gençlik kotası işe yarayacağa benziyor…

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi delik deşik olacak!

Malum, alıştık artık önden çarşaf serilirken arkadan büyük ‘anahtar’  ve küçük ‘anahtarın anahtarı’ olmak üzere iki tane liste çıkartan Kılıçdaroğlu’nun listesi her zaman olduğu gibi yine delinecek. Lakin bu sefer delik deşik, belki de süzgeç gibi olacaktır. Bu arada en az oyu başta Tekin Bingöl olmak üzere Kılıçdaroğlu’nun en güvendiği kurmayları alacaktır. Kılıçdaroğlu, bir önceki PM’de yer alan ancak bu dönemki PM’de olmayan 3-5 kişiyi yeniden listesine yazabilir.

Herkes solcu ama…

CHP’de solcuyum diyen de solcu kutuplaşma da hiç bitmemiştir, lakin evrensel sol ilkeler doğrultusunda baktığınızda solun söylem haricinde zerresi bile yoktur. Bu duruma rağmen, solcu olduğunu iddia edenlerin aksine eski SHP’deki gibi bir sol hareket olsaydı, bunların desteğini bu adaylardan hiç biri alamazdı.

Buna rağmen ‘bu solcular’ ne yapar?

Aslında bununda cevabı çok kolay; düne kadar karşı oldukları Erdoğan Toprak, Ekrem İmamoğlu, Gökhan Zeybek ile nasıl ‘kazanım’ uğruna ‘kutsal ittifak’ yaptılarsa bu seferde PM’de alacakları birkaç koltuk uğruna Kılıçdaroğlu ile ittifak yapmaları hiç de yadırganmamalı!

Ne yazık ki CHP’nin sol kanadı, üç genel seçim, bir yerel seçim, bir cumhurbaşkanlığı seçimi ve iki referandum kaybeden Kılıçdaroğlu ile birlikte darmadağın olup bir daha da toparlanamadı… Sebep ise “Kılıçdaroğlu Alevidir, Tuncelilidir öyleyse solcudur” yanlış düşüncesinden doğan ‘güven’di!

Kanatları kırılan malum sol, partiden elini ayağını çekince o ‘kanat’ magazin ve kantin solcularının elinde oyuncak oldu…

Durum bu kadar net iken “bu solcuların” kimi destekleyeceğini merak etmek te o kadar önemli olmasa gerek…

Seçim kazanmasını öğrendi lakin…

Kılıçdaroğlu her ne kadar, üç genel seçim, bir yerel seçim, bir cumhurbaşkanlığı seçimi ve iki referandum kaybetse de parti içi seçim kazanmasını öğrendi. Hem de bu işin uzmanı oldu. Bakalım bu kurultayda ne yapacak? İzleyelim görelim…