CHP’de danışman anlayışı yok(!)

Malumunuz günlük hayatımızda çok kereler dil sürçmelerimiz, cümle düşüklüklerimiz olur. Konuşmanın olur olmaz bir yerinde konuştuğumuzu unutup kal gelir, durakalırız.

Muhabbetteki muhatabımıza “ya nerde kalmıştık?” dememiz ikili ilişkiler için olağan beşeri bir durumdur, görmemezlikten gelinir, hoş karşılanır, hatta farkına dahi varılmaya bilinir.

Lakin siz topluma mal olmuş makam sahibi biriyseniz; Gazeteler yazar, TV’lerde görümsetme yapıp günde beş vakit oynatır. Mensubu olduğun partinin dışındakiler alaya alır.

Bu nedenle de “iki” şeye çok dikkat etmek lazım.

Birincisi; Sağlık.

Sağlıklı olmak performansı, doğal olarak iyi düşünmeyi ve iyi konuşmayı beraberinde getirir.

Yorgunluk sağlıksızlığa giden ilk adımdır. Fazla yorgunluğu giderecek takviye gıdalar ve gerekliliği anında tıbbi yardım almaktan imtina etmeyeceksiniz.

İkincisi ise; konunun muhatabı danışman ve yardımcılar!

Bildiğimiz kadarıyla siyasiler özellikle Siyasi Parti Genel Başkanları ve Genel Başkan yardımcıları olduğundan çok fazla yorulmamaktadırlar. Bu nedenle de her şeyden haberdar olmak için “danışman” adı altında kendilerini takviye edecek yardımcı uzman kişileri yanlarına alırlar.

Bu danışmanlardan bazıları, “sadece adı danışman olan yakın, eş, dost, akraba, arkadaş olduğu için istihdam edilirken”, bazıları ise gerçekten bu işin uzmanı olan profesyonel kişilerdir.

Bunlardan imaj maker denilen konunun uzmanı ise; kişinin giyiminden tutunda hareketlerine kadar ne yapacağı konusunda çalışır.

Başta, Basın Danışmanı olmak üzere; Ceza Hukuku, Anayasa hukuku, Dış Ticaret, Uluslararası Siyaset, Diplomasi, Ekonomi, Yerel Siyaset, Belediyecilik, Tarım, Spor, Sendika ve dernekler vs vs daha birçok konu ile alakalı danışmanları olabilir. Bunların içinde en önemlileri Genel Başkanın gittiği her bölgelerde yerel danışmanlarının olmasıdır.

Evet, Genel Başkan ve Genel Başkan yardımcılarının muhakkak bölgesel yerel danışmanları olmalıdır. En azından İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirlerde olup civar illerle de kontak halinde olan danışmanlara muhakkak ihtiyaç vardır. Lakin bu danışmanlar kesinlikle örgütten gelmeli kesinlikle devşirme olmamalıdır. Çünkü örgüt devşirmeyi sevmez, benimsemez onun vereceği bilgileri önemsemez. Bu danışmanlar son zamanlarda sıkça gördüğümüz, danışman olarak atandığını belgeleyen “OLUR” yazsını alıp sosyal medyada ifşa ettikten sonra aday avcılığına çıkıp, “seni şuradan belediye başkanı, meclis üyesi yaparım” yada “seni milletvekili yaparım” diye kendisine mali yada siyasi nüfuz sağlamakta olan tiplerden çok uzakta olmalı-ki piyasada oldukça bol olduğu söylentisi bizim kulağımıza kadar geldi.

Genel Başkan ve Genel başkan Yardımcıları gittiği ilin “il başkanından” özet bilgi haricinde hiçbir bilgi almamalıdır. Çünkü il başkanı; Kırk yılda bir gördüğü Genel Başkan ve yardımcılarına kedini gösterme telaşından başka hiçbir şey düşünecek halde değildir.

Bir Genel Başkan veya Genel Başkan yardımcısı bir şehre ilk olarak gidebilir veya bilemeyeceği bir durum olabilir, bu nedenle fahri olarak yani yukarıda dediğimiz gibi gönüllü bölgesel danışmanları olmalıdır. Bu danışmanlar yöresel sorunlara hâkim olan meslek erbabı ve o bölgeyi çok iyi bilen kişiler olur ise CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersinde yaptığı hatayı en azından tekrar etmeden önler, kulağına eğilerek; “Efendim Mersin Akdeniz bölgesindedir” diyerek anında düzeltme imkânı oluşur.

Siyasi hayatının en azından bir bölümünü usta polemiklere borçlu olduğunu kabul ettiğimiz Başbakan AKP’nin Diyarbakır kongresindeki konuşmasında; CHP’nin Genel Başkanı önce gitsin Güneydoğu illerin hangileri olduğunu öğrensin. Mersin’in nerede olduğunu öğrensin”.demeyi ihmal etmedi. Çünkü bu tür “dil sürçmeleri” polemikten beslenen rakip siyasiler için bulunmaz fırsattır!

Ey CHP üst yapısı, lütfen bu konuyu ciddiye alınız. Bu durum belki farkında değilsiniz lakin gerçekten çok ciddi bir konudur, Vatandaş dil sürçmelerine önce tebessüm ediyor, sonra alaya alıyor. Lütfen daha dikkat(!)

Not: Son yıllarda çıkartılan Milletvekili danışman ve şoför kadrosunda boş kadro olmadığı ve her vekilin muhakkak şoför ve danışmanının olduğu konuşulmakta, lakin şu ana kadar sade vekillerden hiç birinde danışman ve şoföre rastlamadım. Varsa bile çoğu karşılıklı “Trampa” yapılmış. Ahmet vekilin torpillisi Mehmet vekilin, Mehmet vekilin torpillisi ise Ahmet vekilin yanında görünüp devlet babadan ballı maaş aldığı söylentilerini bu güne kadar hiçbir vekil yalanlayamadı.

12062012 Arşivden seçmeler