CHP’ye kayyum darbesi

22, Dönem CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu bugün yaptığı açıklamada; “Müdahale, muhalefet hareketinin sıklet merkezini değiştirmeye, muhalefeti parçalamaya, CHP’nin uzun süredir elinde tuttuğu gücü elinden almaya dönüktür.  Müdahale HDPli belediyelerden daha çok, CHP’nin elde ettiği inisiyatifi kırmaya, ittifaklarını dağıtmayı amaçlamaktadır. O nedenle kayyum darbesi daha çok Cumhuriyet Halk Partisinedir” ifadelerini kullandı.

Kumkumoğlu yaptığı açıklamasında: “İlk bakışta HDP’ye yapılmış büyük bir haksızlık, seçimle iş başına gelmiş belediye başkanları üzerinden millet iradesine açık bir saldırı şeklinde değerlendirilen bu uygulamadan beklenen, üç belediye başkanını görevden almak, onların yerine kendi adamlarını atamak, MHP’yi memnun etmek, terör örgütüne desteği engellemek vb. olamaz. İktidarın kayyum operasyonu ile bu görünenlerden öte sonuçlara ulaşmayı düşündüğü anlaşılıyor” dedi.

Kumkumoğlu’nun yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

 

MHP’Yİ MEMNUN ETMEK

“Hayır, yanlış okumadınız. Başlıkta bir hata da yok. AKP; Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atayarak ülke siyasetine görünenin çok ötesinde bir müdahalede bulundu.

İlk bakışta HDP’ye yapılmış büyük bir haksızlık, seçimle iş başına gelmiş belediye başkanları üzerinden millet iradesine açık bir saldırı şeklinde değerlendirilen bu uygulamadan beklenen, üç belediye başkanını görevden almak, onların yerine kendi adamlarını atamak, MHP’yi memnun etmek, terör örgütüne desteği engellemek vb. olamaz. İktidarın kayyum operasyonu ile bu görünenlerden öte sonuçlara ulaşmayı düşündüğü anlaşılıyor.

CUMHUR İTTİFAKINA KARŞI OLUŞAN MİLLET İTTİFAKINI PARÇALAMAK

Buradan bakınca operasyonun hedefi Cumhur İttifakına karşı oluşan Millet İttifakını parçalamak, orada şekillenen siyaset dengelerini bozmak, muhalefetin sıklet merkezini değiştirmek olarak görülebilir.

Oluştuğu günden bu yana benzemezleri bir arada tutmayı başaran Millet İttifakı, ülke siyasetinde önemli sonuçlar yaratmayı sağladı. AKP’yi Parlamentoda azınlığa düşürdü, yerel seçimlerde büyükşehirlerin çoğunu bileşenlerine kazandırarak iktidara kamuoyu nezdinde önemli yenilgiler yaşattı, AKP’yi, MHP’ye mahkum ederek onun bilinen siyasi çizgisinden çok ötelere savrulmasına neden oldu.

SÜRECE YASADIŞI BİR MÜDAHALEDE BULUNDU

Bunların üzerine içte ve dışta, ekonomik ve siyasi büyük zorluklar eklenince iyice köşeye sıkışan iktidar, riskli bir kararla sürece yasadışı bir müdahalede bulundu. Hukuki bir gerekçe, bir mahkeme kararı olmaksızın üç ay önce seçilmiş üç belediye başkanını görevden aldı, yerlerine kayyumlar atadı.

Demokrasi adına kabul edilmesi mümkün olmayan bu mağduriyete karşı ilk tepki doğal olarak HDP’den gelecektir. Özellikle yerel seçimlerde CHP ve İyi Parti’nin adaylarına önemli destekler sağlayan parti bu haksızlık karşısında her iki partiden de destek bekleyecektir.

İYİ PARTİ ZORLANACAK

Bu beklenti karşısında ilk zorlanacak olan ise İyi Parti’dir. AKP’nin görevden almalarla ilgili oluşturacağı gerekçeler de dikkate alındığında, İyi parti yönetimi bir şeyler söylese de tabanını ikna etmekte zorlanacaktır. Israrcı olması halinde daha büyük kayıplara uğraması kaçınılmazdır. CHP yönetimi ve tabanının büyük kısmı müdahaleye itiraz edecek ancak bu yeterli olmayacaktır.

Mağdur HDP olduğu için ne yapılacağına o karar verecek, CHP’den bu politikalara destek bekleyecektir. Bu durum, inisiyatifin HDP’ye geçmesine neden olacaktır.

HDPLİLER İHANETE UĞRAMIŞLIK DUYGUSUYLA KENDİ YOLUNA GİDECEKTİR

Yani CHP ya HDP’nin inisiyatifi ile gelişen sürece katılarak yönlendirilen durumuna düşecek ya da Millet İttifakı’nı dışarıdan sağladığı destekle önemli başarılara taşıyan HDPlileri ihanete uğramışlık duyguları içerisinde bırakarak kendi yoluna gidecektir.

Sonuç olarak, Millet İttifakının kurulduğu günden bu yana muhalefet bloğunun ağırlıklı yönlendiricisi olan CHP, bu müdahale ile ya inisiyatifi ya da HDP’nin desteğini kaybedecektir.

MÜDAHALE, MUHALEFETİ PARÇALAMAYA, CHP’NİN UZUN SÜREDİR ELİNDE TUTTUĞU GÜCÜ ELİNDEN ALMAYA DÖNÜKTÜR

Müdahale, muhalefet hareketinin sıklet merkezini değiştirmeye, muhalefeti parçalamaya, CHP’nin uzun süredir elinde tuttuğu gücü elinden almaya dönüktür.

O nedenle müdahale HDPli belediyelerden daha çok, CHP’nin elde ettiği inisiyatifi kırmaya, ittifaklarını dağıtmayı amaçlamaktadır.

O nedenle kayyum darbesi daha çok Cumhuriyet Halk Partisinedir.”

Önceki Haber

CHP 37. Olağan Kurultay süreci başlıyor