CHP’ye aday belirlemedeki usulsüzlük nedeniyle ihtar çekildi!

CHP Belediye Başkanları aday belirleme usulünün siyasi partiler yasasına ve CHP Tüzüğüne aykırı olmasından dolayı mahkemelik oluyor.

YENİ SOLUK

Bugün Av. Mustafa Yalçınkaya tarafından çekilen ihtarname ile kamuoyuna duyurulan durum şöyle:

“02.02.2019 Tarihli Belediye başkan adaylarının belirlendiği Parti meclisi toplantısında, Parti meclisi bu tarihi itibariyle belirlenmiş ve belirlenecek belediye başkanlıklarında Seçme ve değiştirme yetkisine Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiş olduğunu ilişkin bir karar alınmıştır.

Bu karar doğrultu da Sayın Genel Başkan tek başına aday saptama uygulamasını başlatmış ve bu saptanan isimler Parti örgütü ve kamuoyu ile paylaşılmıştır

Oysa ki bu yetki ve uygulama siyasi partiler yasasına CHP iç Tüzük ve yönetmelikler ile çelişmektedir. Yasa ve tüzük de adayı belirleme yöntemi ve yetkisinin tek başına Parti Meclisi'nin görevi olduğu açık ve sabittir. Her durumda belediye başkan adaylarını son belirleme ve onay makamı tek başına Parti Meclisine görevidir. Bu durumda hukuka ve yasanın tüzüğün Amir hükmü ne rağmen tek başına genel başkan tarafından saptanmış adayların, adaylıkları Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilebilecektir.

 YSK tarafından bu adayların adaylıklarının iptali ile CHP pek çok bölgede belediye başkan adayı göstermemiş ve Belediye Başkanı çıkartamaz konuma gelecektir.

Yapılan hukuki hatadan bir an önce dönülmesi partimizin Umut bekleyenlerin kurtuluş yoludur.

Bu yetkinin devri, Parti meclisi varlık sebebini yokluk hükmüne döndürecektir.

Parti Meclisi'nin Genel Başkanı tarafından alınan bu yetki adayların saptanıp atanması değil düzenlenip tekrar Parti Meclisi'nin onayına sunulması şeklinde anlaşılması gerekirken Bugün itibarıyla bu uygulama bu şekilde olmayıp partimiz iyi niyetli düşünceler içerisinde olursa dahi hukuksuzluk ve sonuçları itibariyle ağır mağduriyetlerin doğması sonucu ile karşı karşıyadır” denilen 02635 sayılı ihtarname CHP Genel Başkanına tebliğ edilmek üzere CHP Genel Merkezine yollanıldı.

CHP Genel Merkezine yollanılan ihtarnamenin bir sureti aşağıdadır:

https://yenisoluk.com/uploads/2019/02/mahkeme-dilekçe (2)

https://yenisoluk.com/uploads/2019/02/mahkeme-dilekçe (1)

Önceki Haber

HDP'den CHP'ye: Ülke yanıyor ülke; gelin bu yangına bir kova su siz dökün!