CHP tarihinde görülmemiş önlemler: Partiyi tartıştırana disiplin yolu

CHP tarihinde bugüne kadar pek rastlanılmayan sıkıyönetim ne yazıkki başladı. CHP’de iç iktidarlarını korumak isteyenler önlem olarak , disiplin mekanizmasını hızlandıracak, hatta bununla yetinilmeyip hakaret ve kişilik haklarına saldıranlara yönelik yargı yoluna da gidileceği bilgisi kulislerde konuşulanların başında geliyor.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partiyi kamuoyunda tartıştıranlara yönelik disiplin mekanizmasının harekete geçirileceğini söyledi.

CHP’de genel merkezin olağanüstü kurultay toplanmasıyla ilgili talepleri reddetmesinin ardından toplanan merkez yürütme kurulu (MYK) toplantısında dün tabandan gelen değişim taleplerine yanıt verilmesi gündemdeydi. Toplantıda MYK üyeleri Kılıçdaroğlu’nun yeni yönetimi oluştururken elini rahatlatmak için topluca istifa etmişti.

En kısa zamanda yeni yönetimini oluşturmayı hedefleyen Kılıçdaroğlu’nun toplantıdaki sözlerinin ayrıntıları da ortaya çıktı.

Olağanüstü kurultay talebiyle imza toplama sürecinin partiye çok ciddi zarar verdiğini, hızlı bir şekilde kurultay tartışmalarından çuzaklaştıtılması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Ülkenin durumu ortada. Ekonomik kriz geliyor. İmza verenler partilimiz, hepsinin başımızın üzerinde yerleri var. Kimseye husumet beslemeyeceğiz. Ama bundan sonra partiyi sürekli tartışmanın gündeminde tutacak, zafiyete uğratacak bir tartışma içine sokacak kişiler hakkında disiplin sürecini işleteceğiz. Bu konuda tavizimiz yok, haklarında gereği yapılacak.”

SADECE DİSİPLİN DEĞİL YARGIYA DA GİDİLECEK

Buna göre; bu aşamadan sonra hakaret ve kişilik haklarına saldıranlara yönelik disiplinin yanısıra yargı yoluna da gidilecek. Partinin önünde devam eden eylemlere yönelik olarak da MYK’de “Partinin önü eylem alanı değildir” denildi. Bu kişilerin partiye üye olup olmadığına bakılarak partiyle olan  ilişiklerinin kesilebileceği söyleniyor.


BU BİR SİNDİRME OPERASYONU

Görüşüne başvurduğumuz olağanüstü kurultay talebi ile imza kampanyası başlatan delegeler ise, bunun bir sindirme operasyonu olduğunu, böyle bir hamlenin CHP’lileri yıldıramayacağını, bundan sonuç bekleyenlerin umumiyetle başka partilerden gelerek CHP’de yer edinenler olduğunu dile getirdiler.

YENİ MYK’DA İMZACI İSİMLER
Öte yandan kurultay çağrı heyeti önümüzdeki günlerde imza veren delegelerle bir araya gelecek ve bundan sonraki süreçte yeni MYK’ya imza toplayan isimlerden bazılarının da alınabileceği ve tüm seçeneklerin masaya yatırılacağı geniş çaplı bir toplantı yapılacağı konuşuluyor. Toplantıda yargı süreci ve tüzük kurultayı olasılıklarının yanı sıra yeniden olağanüstü kurultay için bir imza girişimine başlanıp başlanmaması da konuşulacak.

Yeniden bir olağanüstü kurultay talebi açmamaları halinde Kılıçdaroğlu’nun imzacılardan birkaç ismi MYK’ya alabileceği, bu hamlesiyle birlikte muhalefeti en azından bir süre daha susturacağı, ancak muhalefetin böyle bir teklife ‘evet’ demesi halinde kitle desteğinden olacağı kulislerde üst perdeden konuşuluyor.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Ekrem İmamoğlu kimdir?