CHP, Şarbonlu gemiyi İBB meclisine taşıdı

İstanbul’da Deniz de günlerce bekleyen şarbonlu hayvan dolu olan yük gemisinde İBB Çevre Koruma Ekipleri denetim, ilaçlama ve temizlik gibi işlemler yapmış mıdır? Yaptıysa raporu nerededir? Hayvanların kaç tanesi hastalıklı çıkmıştır? Çıktıysa nasıl itlaf edilmiştir? Kamuoyuna açıklansın!”

Bağcılar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Ümit Yurdakul hazırladığı yazılı soru önergesinde İstanbul’da yaşanan ve yaşanmaya devam eden Şarbon vakasını meclis gündemine getirdi. Önergesini meclis toplantısında sözlü okuyan CHP’li Yurdakul İstanbul kıyılarında uzun süre demirli bekletilen ve şarbonlu hayvan taşıdığı öne sürülen yük gemisi ile ilgili Başkan Mevlüt Uysal’a şu soruları sordu: “İstanbul kıyılarında demirli bekletilen ve şarbonlu hayvan taşıdığı öne sürülen yük gemisi için İBB Çevre Koruma Ekipleri denetim, ilaçlama ve temizlik gibi işlemler yapmış mıdır? Yaptıysa raporu nerededir? Olayın deniz kirliliği ile ilgili bir boyutu var mıdır? Varsa rapora işlenmiş midir? Şarbon vakasının görüldüğü tarihten bugüne (market, kasap … vb) şarbon tehdidine karşılık aldığınız önlemler nelerdir? 2017-2018 yılları arasında ithal edilen hayvanların ne kadarının bu mezbahalarda kesimi yapılmıştır? Sağlık denetimi ve laboratuvar denetimleri nasıl yapılmıştır? Bu denetim hangi birimlerce yapılmıştır? Hayvanların kaç tanesi hastalıklı çıkmıştır çıktıysa nasıl itlaf edilmiştir?” sorularını sordu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2018 yılı Eylül ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Dt. Ümit Yurdakul, Tonguç Çoban, Servet Baylan, Ayşegül Okumuş Görgü, Canan Sezgin, Saadet Gençoğlu, Efraim Deveci, Doğan Olgun, Hüsnü Yeşilyurt, Ayla Ayşe Taygaroğlu ve Süleyman Kolcuoğlu’nun imzaları ile önerge meclise sunuldu ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

İZBAN işçileri toplu sözleşmeyi imzaladı