CHP, polis ablukası altında oturma eylemi yaptı: Susma, haykır, OHAL’e hayır!

CHP, bugün 81 ilde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla oturma eylemi yaptı.

Binlerce CHP’li, yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasının bir kez daha uzatılmasına karşı İstanbul Taksim’de bir araya geldi.

Polisin meydana giriş izni vermediği oturma eylemi için CHP’liler, İstiklal Caddesi’nde toplandı.

Kitle sık sık “Susma haykır, OHAL’e hayır”, “AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıyor. Anonslarda “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”nin yüzde 51.4 “evet” oyuyla kabul edildiği halk oylamasının yıl dönümü olduğu da hatırlatıldı.

İzmir’deki oturma eylemi Konak Meydanı’nda tarihi saat kulesinin yanında yapıldı.

CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel, “Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir” dedi.

16 Nisan referandumunun üzerinden tam bir yıl geçtiğini anımsatan Yücel, “OHAL koşullarında yapılan referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında evet demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, hayır demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur” diye konuştu.

Yücel, “Bizim talebimiz kesindir. Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir” dedi.

Eylem sırasında İzmir’de bulunan CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partililerle eyleme katılmak yerine Kaya Thermal Otel’deki Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünme Sempozyumu’na katıldı.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

TGS: Sadece iktidara yakın gazetecilere basın kartı verilecek