CHP Genel Merkezinde İstanbul Büyükşehir ve 39 ilçe için ismi geçenler

Biz bugün CHP Genel Merkezinde İstanbul İBB ve ilçeleri için en çok konuşulan isimleri yazacağız. Bu yazdığımız isimler kesinlikle ‘ben varım’, yazmadığımız ya da unuttuğumuz isimler ise ‘ben yokum’ diye düşünmesinler.

Beni okuyan, takip eden okurlarım bilirler; her ayın birkaç gününü Ankara da geçiririm. Tabi Ankara da bulunmamın nedenleri; ne turistik amaçlı, nede ticaretten Ankara da iş yapmam. Tek nedeni; CHP merkezli haber yakalamak!

Her gitmemde muhakkak birkaç genel başkan yardımcısı, milletvekilleri, danışmanlar ve parti emekçileriyle geçirdiğim oldukça uzun bir zaman sonrası heybemize topladığımız kulis haberleriyle İstanbul’un yolunu tutarız. Eylül ayından bu yana ise her ayın yarısını Ankara’da geçirmeye başladık. Bu daha uzun zaman, daha fazla haber demektir…

Sohbetlerimiz genellikle sansürsüz olmasına rağmen biz neyi yazıp neyi yazmayacağını bilen bunu da karşısındakine kabul ettirmiş biri olarak oldukça rahat konuşuruz. He şeyi yazmayız, karşımızdakinin ‘off the record’ demesini dahi ayıp sayarız.  Çünkü biz ne yazıp ne yazmayacağımızı çok iyi biliriz.

Konumuza yeniden dönersek. CHP Genel Merkezinde Muharrem İnce hariç imza verenlerde dahil hiç kimseye ön yargının olmadığını görüyorum. İnce’nin ‘önseçim’ ısrarına genel merkezin ‘hadi’ demesi işten bile değil. Genel Merkez İBB için önseçim kararı alır ve Cemal Canpolat’ı kendi saflarında k/almaya ikna ederse Muharrem İnce, önseçimden kesinlikle çıkamaz. Çünkü İstanbul delegasyonunda kazanan ile kaybeden oyların toplamı İstanbul kurultay delegesinin tamamı demektir! Delege, üyenin tam karşılığı olmasa da yüzde seksenine yakın bir karşılığı çıkar. Böyle bir sonuç ise; İnce’yi bir daha siyasette varlığını sürdüremez hale getirir. ‘Örgüte şirin görüneceğim’ ısrarı bu sonucu getirebilir. Muharrem İnce bu duruma hazır olmalı!

Ankara’da CHP genel merkezin odalarında, koridorlarında konuşulan isimleri okuyacaksınız. Bazı isimler birkaç yerde geçiyor. Bunu yanlış yazılmış gibi algılamayın. Bazı isimler birkaç yerden talep görüyor. Ya da birkaç yetkin kişi değişik yerler için öneriyor. Hatta bazı isimler, hem İBB hemde birkaç ilçe için konuşuluyor. Kısacası bazı isimlere talep daha fazla olurken bazı isimler ise hiç müracaat etmemiş talep açmamış. Buna rağmen isimleri kulislerde konuşuluyor.

Bakın CHP kulislerinde kimin ismi neresi için geçiyor.

İBB: Muharrem İnce, Gürsel Tekin, Cemal Canpolat, Akif Hamzaçebi… İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına talep açan Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi. Diğer iki aday talep açmadılar. Muharrem İnce’nin ‘önseçim’ ısrarı, Cemal Canpolat’ın ise ‘vefa’ beklentisi var diye düşünüyorum.

İlçe belediye başkanlıkları için adı geçenler:

Adalar: Atilla Aytaç, Mustafa Farsakoğlu, Hayri İnönü
Arnavutköy: Yok
Ataşehir: Battal İlgezdi, Beytullah Doğanay
Avcılar: Handan Toprak, Erhan Bozan, Ufuk Özdündar, Burçin Baykal, Gökhan Gümüşdağ, Şerif Ateş
Bahçelievler: Rıza Akpolat, Mehmet Ali Özkan, Hüseyin Özkahraman
Bağcılar: Hikmet Çelik, Muzaffer Yedigöl
Bakırköy: Bülent Kerimoğlu, Cemal Canpolat, Selçuk Biber, Ziya Disanlı
Başakşehir: Abdulhadi Akmugan
Bayrampaşa: Remzi Albayrak, Hasan Mutlu, Mustafa Ataş
Beşiktaş: Yasemin Öney Cankurtaran, Sebahattin Öztürk, Mehmet Arslan, Bülent Tatar, Rıza Akpolat
Beyoğlu: Ercan Kesal, Işık Öğütçü, İnan Güney, Engin Baba
Beylikdüzü: Ekrem İmamoğlu, Osman Gürcan Çelikkol
Büyükçekmece: Hasan Akgün, Ali Ulvi Gökbulak, Mehtap Tazegül
Beykoz: Coşkun Tosun, Gökhan Taneri Vural, Gülay Demirel Şevket Arıkan, Muammer Tonya
Çatalca: Cem Kara, Engin Akman, Erhan Güzel
Çekmeköy: Hüseyin Sipahi, Nevin Yazıcı
Esenler: Yok
Esenyurt: Bülent Kerimoğlu, Kemal Deniz Bozkurt, Tuncer Marangoz, Sezgin Tanrıkulu
Eyüp: Cemal Özdemir, Emin Atmaca, Saim Diken, Ferzan Özer, Hüseyin Selami Çelebioğlu
Fatih: Can Özyediler, Turan Durmuş, Yusuf Yetişgin
Gaziosmanpaşa: Ferhat Hepözdemir, Yılmaz Yıldırım, Mehmet Sevigen,
Güngören: Kemal Timur, Fatih Aktel, Şükrü Metin
Kadıköy: Gürsel Tekin, Kadir Gökmen Ögüt, Hakkı Sağlam, Şerdil Dara Odabaşı
Kağıthane: Zeynel Öztürk, Orhan Çakır, Mehmet Aslan
Kartal: Altınok Öz, Hüsnü Süslü
Küçükçekmece: Cemal Canpolat, Burçin Baykal, Oruç Oymak, Çetin Çapan, Gökhan Gümüşdağ, Kemal Çebi, Sedat Özkan
Maltepe: Ali Kılıç, Dursun Ali Toraman, Murat Kapan
Pendik: Kemal Ercan, Mehmet Salih Usta, Burhan Köseoğlu
Sancaktepe: Özgen Nama, Alper Yegin
Sarıyer: Şükrü Genç, Haydar Aksoy
Silivri: Selami Değirmenci, Özcan Işıklar
Sultangazi: Ali Acar, Murat Poyraz
Sultanbeyli: Yok
Şile: Zeki Şen
Şişli: Ercan Karakaş, Cemal Canpolat, Mustafa Sarıgül
Tuzla: Bülent Akköse,Salim Gürsoy, Cemil Ekşi, Hale Özcömert
Üsküdar: Muhammet Çakmak, Mehmet Bekaroğlu, Mahmut Ekşi, Onur Çingil
Ümraniye: Cafer Aktürk, Hüseyin Avni Yardımcı
Zeytinburnu: Adil Emecan, Mithat Şahin

Dikkatinizi çekmiş olmalı; Arnavutköy, Esenler ve Sultanbeyli için ismi geçen hiç kimse yok. Bana da bu güne kadar “ben buraya talibim” diyen olmadı. Lakin kocaman bir asırlık CHP’yi o ilçelerde adaysız bırakmayacak oldukça fazla sayıda aday olacak üyesi muhakkak vardır diye düşünüyorum.

Yukarıda dediğimiz gibi: Bu yazdığımız isimler kesinlikle ben varım, yazmadığımız ya da unuttuğumuz isimler ise ben yokum diye düşünmesinler. Bu isimler sadece kulislerde konuşulan isimler. Bu isimlerin konuşulma nedeni ise; birçoğunun geçmişte yaptığı görevleri nedeniyle bilinir olması, medyanın gücünü iyi değerlendirip ilişkilerini sıcak tutması, bir ayaklarının sürekli genel merkezde olması.

Şimdi bazıları diyecek ki; biz neden burada yokuz?

Neden mi yoksunuz?

Birçoğunuz seçimden seçime ortaya çıkıyorsunuz. Genel Merkez binasını yanınızda navigasyon olmazsa bulamıyorsunuz. Çoğunuz afiş pankart asmasını bilmiyorsunuz. Yine bir çoğunuz ilçelerin kapısından geçerken kafanızı başka tarafa çeviriyorsunuz. Üyeyi sağmal görüp seçimden seçime hatırını soruyorsunuz. Hele bazıları; CHP’ye seçim kaybettirmek için DSP’ye geçiyor oradan aday olup CHP’den oy devşiriyor sonrada utanmadan yeniden CHP’ye gelerek belediye başkanlığına talep açıyor. Aslında daha çok yazılacak şey var, lakin onları seçim sonrasına bırakıyorum…

Bir kez daha tekrar edelim: Bazı sosyal medya hesaplarında algı yaratmak için bazı isimler üzerinde anket ya da çakma haberler yapılıyor. Bunu yapanlar inanın CHP genel merkezinin hatta bazıları yaşadıkları yerin il başkanlığının adresini bilmiyorlar. Bunlara rağbet eden kendini kandırır.