CHP Genel Merkezi nasıl isterse adayı öyle belirleyecek

Siyasi Partiler Yasası’nın parti tüzüklerine tanıdığı; Eğilim yoklaması, Temayül yoklaması, Önseçim ve atama seçenekleri içinde partilerin en çok tercih ettiği atama seçeneğinin CHP’de her zamanki gibi revaçta olduğu gözleniyor.

CHP MYK’de yerel seçimlerde uygulayacağı strateji ve aday belirleme kriterleri görüşüldü. Genel Başkan Yardımcısı Torun, aday belirlemede tek bir yöntem kullanmayacaklarını, bazı yerlerde önseçim, bazı yerlerde anket, bazı yerlerde merkez yoklamasıyla aday belirleyeceklerini, ağırlıklı olarak önseçim yapacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde Parti Meclisi’nin toplanarak yerel seçim stratejisinin değerlendirileceğini söyledi.

CHP’nin sosyal demokrat belediyeciliği iktidara getireceğini vurgulayan Torun, dini, dili, ırkı, yaşam biçimi ne olursa olsun ortak akıl ve anlayışla belediyeleri yöneteceklerini kaydetti.

Yerel seçimde ittifakla ilgili soru üzerine Torun, “Devlet Bahçeli’nin açıklaması kendisinin bu ittifakta ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Geçmişte kurduğu ittifakı ve elde ettiği avantajları devam ettirme çabası içerisinde olabilir. Eğer bugün yaşadığımız sorunlar gerçekten tek adam sisteminin oluşturduğu sorunlarsa bunu da yerel seçimler öncesi iyi irdelemek lazım. Herhalde korkusu ve endişesi bundan kaynaklanmaktadır” dedi.

ADAY TESPİTİNDE FARKLI YÖNTEMLER

Bütün belediyeleri yüksek oy oranıyla kazanılan, kaybedilen, az oy oranıyla kazanılan ve kaybedilen yerler olarak ayırdıklarını kaydeden Torun, CHP’nin adayları nasıl belirleyeceğine ilişkin soru üzerine, “Aday tespitinde tek bir yöntem kullanılmayacak. Ön seçim olacak, eğilim yoklaması olacak, merkez yoklaması olacak. Bunlar anketlerle beslenecek. Belli bölgelerde anketler yapılacak. Aday tespitleri o bölgenin özelliğine göre, o bölgedeki sürece göre, aday sayısına göre değişecek ama ağırlıklı olarak ön seçim, kullanacağımız metotlar arasında” diye konuştu.

Kenti yönetecek, sorunları çözecek ve o kentte yaşayan insanların mutlu olmasını sağlayacak adayları arayacaklarını anlatan Torun, “Bütün değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Biz kentimizi yönetecek, sorunları çözecek ve o kentte yaşayan insanların mutlu olmasını sağlayacak adayları arayacağız. Biz adayımız seçimi kazansın da ondan sonrası önemli değil anlayışında değiliz. Bu tür adayları değerlendireceğiz. Şu an takvim işliyor. Öne çıkan isimleri değerlendiriyoruz. Biz de bu anlamda araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde de bunları paylaşacağız. Şu anda CHP dışından bir isimle ilgili bir görüşmemiz yok ama olmayacak diye de bir şey yok” dedi.

AĞIRLIK ATAMA

Sonuç olarak; CHP’de değişen hiç bir şey yok! Siyasi Partiler Yasası’nın parti tüzüklerine tanıdığı; Eğilim yoklaması, Temayül yoklaması, Önseçim ve atama seçenekleri içinde partilerin en çok tercih ettiği atama seçeneğinin CHP’de her zamanki gibi revaçta olduğu gözleniyor.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Akdeniz’de yeni bir Afganistan oluşturulmamalı