CHP Başkan vekili Engin Altay: “Afrin AKP’nin oyuncağı değildir”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Afrin harekatına ilişkin bilgilerin AKP kongrelerinde paylaşılmasına tepki göstererek ‘Afrin AKP’nin oyuncağı değildir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Afrin harekatına dair bilgilerin devletin resmi birimlerinde paylaşılmamasına tepki gösterdi. Harekata dair bilgilerin sadece AKP kongrelerinde paylaşıldığını söyleyen Altay şöyle konuştu:

“Afrin ile ilgili hiçbir açıklamanız devletin resmi birimlerinde yapılmadı. Bütün gelişmeleri AK Parti kongrelerinden millete duyurdunuz. Ahlaki bir durum değildir. Afrin’i tek adam şovuna çevirmek için her şeyi mübah sayan bir anlayıştan Türkiye’ye hayır gelmez. Afrin AKP’nin oyuncağı değildir.En başında dedik ki askeri diplomatik angajmanlarınızı mecliste ana muhalefetle paylaşın. Stratejik hata yapmayın çok hassas bir bölgeye gidiyorsunuz. Elbette vatan için hepimiz şehit oluruz ama stratejik hatalarınızdan kaynaklı olarak şehit vermeyelim dedik. Samimi olun, bu bir milli meseledir iç politika malzemesine dönüştürmeyin dedik. Terör örgütleriyle tümüyle etkin katı bir mücadele edin ama Türkiye’nin bir an önce çözülmesi gereken bir Kürt sorunu vardır bu konuda da bu sorunun çözüleceği yer TBMM’dir. Ne kandil ne İmralı ne Oslo ne Dolmabahçe’dir. TBMM Kürt sorununun çözümüne yönelik doğru sağlıklı adımları iktidarı muhalefetiyle atabilmeli dedik. Bu uyarılarımızın genel olarak çok dikkate alınmadığını görüyoruz. Bir konu bizi çok üzdü. Başbakanın bir il kongresinde ‘Başbakan bizi Afrin’e götür’ sloganı karşısında başbakanın biraz müstehzi biraz gülerek o gün 11 şehit vermişken ‘Çıkışta hazır olun Afrin’e gidiyoruz’ sözüdür. Bu çok küstahça bir tutumdu. Orada can kan veren Mehmetçiğimize ağır bir hakarettir. Afrin AKP’nin oyuncağı değildir. İç politikada kendi siyasi ikbali için kullanacağı bir malzeme değildir. Ulusal güvenliğimizi ilgilendiren sınır güvenliğimizi ilgilendiren yüksek hassasiyetli bir konudur.”

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Yarkadaş: CHP Meclis ve belediye başkanlıkları listelerinde eş - dost kriterini uyguladı