Bugün ben grevdeyim

1857’den 2017’ye Mücadele Dolu 160 Yıl.

Bu yıl 8 mart çok farklı bir greve sahne olacak.

1857 yılında başlayan grevden 2017 de dünya genelinde gerçekleşecek kadın grevine kadar olan 160 yıl boyunca kadınlar dünyanın her yerinde, haklarını elde etmek için büyük mücadelelerden, acılardan geçtiler.

21. Yüzyılın başında, kadın hareketi dayanışma ve örgütlenmenin gereği olarak küresel eylemlere, kampanyalara, sosyal ağlara yöneliyorlar. Bu 8 Mart’ta dünyanın dört bir yanında kadınlar yaşadıkları haksızlıkları, zorlukları daha yüksek sesle haykırmak ve kadına yönelik şiddeti durdurmak için bir çok ülkede greve gidiyorlar.

8 Mart 1857’de Amerika’da kadınlar daha iyi çalışma koşulları için greve başlar. Grev bastırılır. Yaklaşık 50 yıl boyunca eylemler sürer. 26-27 Ağustos 1910’da 2. Enternasyonal Toplantısında Clara Zetkin tarafından verilen öneri ile, 8 Mart kadın hareketinin en önemli günlerinden biri olarak tarihe geçer. 25 Mart 1911’de İşçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonucunda çıkan yangında 146 kişi hayatını kaybeder. 129’u kadındır. 1857-1920 yılları arasında haklar için bir çok eylem yapılır. 1921 Moskova 3.Uluslararası Kadın Konferansı’nda Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlenir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul eder. Türkiye’de ilk kez 1921’de anılmaya başlar. 12 Eylül Darbesi’nden sonra 4 yıl kesintiye uğrar.

2017’de ” Sosyalist Enternasyonal Kadın” dan kadın grevine destek gelir. Son kongresinde aldığı karar ile dünya genelinde gerçekleşecek grev için bildiri yayınlayarak grev için çağrı yapar. Bildirinin içeriği özetle şöyledir “Kolombiya’nın Cartagena kentinde 21. Kongresi için toplanan Sosyalist Enteryasyonel Kadın, dünyanın her yerindeki kadınlara katılıyor ve 8 Mart Kadınlar Günü’nde yapılacak olan Küresel Kadın Grevini destekliyor. Kadına karşı şiddeti durdurmak için yapılacak bu genel grev’de “Eğer bizim hayatlarımızın hiç bir değeri yoksa biz de greve başlıyor ve kazanç getirecek, üretecek ya da tüketecek bütün aktivitelerden uzak duruyoruz”

Bu bildiri dünyanın dört bir yanına ulaşır. Bu eylem ile kadınlar
Acılarla dolu bir dünyaya bir kez daha meydan okurlar. Kadınlar kendi tarihlerini sevgi ile her gün yeniden yeniden yazmaya devam ederler. Dayanışma, paylaşım ve örgütlenme ile yollarına devam ederler. Yolumuzda solumuzda hep açık olsun

Bugün 8 mart, ben grevdeyim.