Bu pencereden kimse bakmadı

Adamlar, İzmir'i, Aydın'ı Eskişehir'i neden kazanamadık Ankara’yı, Adana'yı, Antalya'yı, Mersin'i nasıl kaybettik diye üzülecekleri yere İstanbul'da seçimi nasıl iptal ettik diye seviniyorlar...

Tabii ki sevinecekler!

Çünkü AKP üst yapısı partilerinin yaşadığı bu korkunç hezimeti seçmenini konsolite etmek adına İstanbul’a yoğunlaştırarak ‘noldu bize’ sorusunun sorulmasını engellediler.

Şunu kimse unutmasın. Dünyanın her neresinde siyaset yaparsanız yapın, doğa kanunu haline gelmiş ‘her yükselişin bir inişi olacaktır’ pratiğini her kurum yaşayacaktır.

Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı daha nicelerin dünyaya hükmederken bugün onlardan geriye kalan kendi bulundukları çağın belki de onda biri bile yok.

Türkiye de çok partili sistem ile başlayan DP geleneği ne yazık ki çeşitli isimlerle (DP, AP, MDP, DYP, ANAP, son olarak ta AKP) tekrar tekrar ısıtılarak seçmenin önüne konuldu. Seçmende bu ısıtılan yemeği afiyetle yedi. Yemeye devam ediyor, daha çok ta yiyecek.

31 Mart’ta bir seçim yapılır ve AKP başarısız olur.  

Elindeki birçok belediyeyi hem ittifak yaptığı MHP’ye hem de rakip partilere kaptırır.

AKP için İstanbul başta Ankara ve daha birçok büyükşehir belediyesi yaşam kaynağıdır. Bunlardan herhangi birinin kesilmesi ne yazık ki kazanım üzerine kurgulanmış siyasette hangi parti olursa olsun inişe geçecektir.

Bu inişe geçme sürecini çok iyi kavrayan AKP yöneticileri, herkesten daha çok ‘kaybettiklerini’ bilmesine rağmen “itiraz üstüne itiraz” yaparak, kendi kaybetmesini seçmeninden saklayarak, İstanbul’u yeniden masa başında almanın bir başarı olacağının farkındalığıyla YSK’ya olanca gücüyle asıldı.

Vatandaş kamplaştı.

YSK’da karar alan 11 kişiden 7 tanesi seçimin yenilenmesine hükmetti.

Aynı yedi kişi ‘seçim neden yenilenmelidir’ diye en ufak bir söz almadan bu karara imza attılar vs vs…

Koca ülke bir ayı aşkın bununla oyalandı.

AKP seçmenini konsolite etmeyi başardı.

Dağılma sürecine çok hızlı girmeye engelledi.

Lakin bu dağıla süreci yavaşta olsa devam edecektir.

Bu durumu sadece biz görmüyoruz, AKP kurmayları çoktan fark ettiler bile!

Tek dertleri süreyi uzatarak hareketli anların soğutulmasıdır.

Çıkartılacak birçok yasa ile; örneğin nerden buldun gibi birçok değişiklik yaparak devri sabık yaratılmasının önüne geçmek. Ya da daha değişik şeytanında bizimde aklımıza gelmeyecek ayrıntılarda gizli olanı yapmak vs vs…