Bu bahar başka bahar!

Bilimsel araştırmalarda mevsimlerin insan ruhuna bir takım değişiklikler yapmış olduğu belirlenmiştir. Baharın gelişi ile pek çok kişi bedensel ve ruhsal değişim içine girmeye başlar. Öyle ki, havaların ısınması, günlerin uzaması ve yaz mevsimine yaklaşıldığı için hem bedensel hem de ruhsal değişimler birbirini takip eder. Baharın gelmesiyle birlikte oluşan doğal değişimlere kişinin kendi özel hayatındaki sıkıntılarının da eklenmesi ve tüm bunların birleşmesiyle depresyona yakalanma riski oldukça yüksektir.

Bahar depresyonu bir duygu-durum bozukluğudur, mevsimsel özellikler taşıyan bir depresyondur. Strese ve üzüntüye neden olacak bir durum olmadığı halde, bazı mevsimlerde depresif durum görülmektedir. Bahar depresyonu, mevsimsel görülsede genel olarak diğer depresyonlara benzer belirtiler taşıyan bir hastalıktır. Depresyonu genel olarak kişiyi kuşatan keder, karamsarlık, ümitsizlik hissi ve yaşamdan zevk alamama hali olarak tanımlarız.Kişi kendini üzgün, kederli, neşesiz, dertli ve çaresiz gibi tüm olumsuz duyguları yaşıyormuş gibi hisseder. Kişinin iyi beslenmesi , düzenli spor ve egzersiz yapması, işyerindeki isteksizliğini azaltmak için sık ve kısa keyifli molalar verilmesi, sosyal yaşamını yeniden planlayarak keyif alabileceği aktiviteler planlaması , yaşama karşı pozitif bir bakış açısı geliştirmesi depresif belirtilerin azalmasına yardımcı olacaktır. Bahar depresyonu ile birlikte yaşanan yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, isteksizlik, çabuk sinirlenme, karamsarlık, libidodaki azalma, konsantre olmada güçlük, uykusuzluk, yorgun ve bitkin uyanma vb şikayetlerin bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Çünkü yaşanan bu belirtiler farklı bir ruhsal rahatsızlığın başlangıcı da olabilir. Ayrıca bu mevsimde hayatı yaşamaya değer bulmama, ölüm ve intihar fikirlerinin ortaya çıkma olasılığı oldukça fazladır.

Bahar depresyonundan kadınların daha çok etkilendiği ve toplam nüfus içinde depresyona yakalananların %70’nin kadınlar olduğu görülmektedir. Bunun nedeninin kadınların ev, iş, çocuklar gibi pek çok alanda daha fazla sorumluluk almalarından ve bedensel olarak hormonal faaliyetlerinin daha fazla olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Bahar depresyonu adından da anlaşılacağı gibi döneme özgü bir depresyondur ve diğer depresyon türlerine oranla daha hafif ve kolay atlatılabilir. Ancak belirtiler iki hafta içinde düzelmiyorsa, şiddetleniyorsa, kendi kendine geçer düşüncesiyle beklemek yerine gecikmeden bir psikoloğa başvurmak gerekir.

BAHAR DEPRESYONUNU NASIL ATLATMALI

Bahar döneminde düzenli yapılan spor sayesinde bahar depresyonunu aşabilir, bahar aylarını sağlıklı ve huzurlu geçirebilir, çeşitli kaygı ve sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Bisiklet en iyi terapidir.
Bahar mevsiminde insan vücudunun değişiklik gösteren biyolojik dengesinin bisiklet sayesinde değişimlere kolayca adapte olarak kendi iç dengesini kurabildiği görülmüştür. Hormonların işleyişine olumlu katkı yapan bisiklet egzersizleri ile psikolojinizi etkileyen kaygı, sıkıntı, bunaltı ve stres gibi etkenlerden uzaklaşırız. Düzenli olarak yapılan bisiklet sporu beyine mutluluk hormonu salgılatır, enerji verir, kas iskelet ve sinir sistemini güçlendirir. Bedenimizin tüm bölümlerini esnetip çalıştırır. Vücudun esnekliğini sağlar. Zihni ve ruhu dinlendirir ve tüm bedenin huzura kavuşmasına yardımcı olur.
Bisiklet, zihnin durulmasını ve olumlu düşüncelerin üretilmesini sağlar. Bütün bedeni güçlendirip dinçleştirir, vücudu güzelleştirir, rahatlık verir, sakinleştirir ve sabırlı olmayı öğretir; insanı öz benliğine kavuşturur.
Sen sadece BİN GİT!