“Beyoğlu’nda Şişli ekolü yakalanabilir”

CHP’de yaklaşan yerel seçimler öncesi adaylar netleşiyor. Kulislerde Şişli’nin fenomen ismi Sarıgül’ün Beyoğlu’ndan, adı Beyoğlu için geçen ‘Çukur’un İdris Koçovola’sı Ercan Kesal’ın CHP’nin kazanmaya yakın olduğu Eyüp’ten aday gösterileceği konuşuluyor.

YENİ SOLUK

Eski Şişli Belediye Başkanı ve CHP’nin 2014’deki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, Şişli için aday adaylığı sürecini aylar öncesinden başlatmıştı. Sarıgül ve ekibi kapı kapı dolaşırken CHP Genel Merkezi’nin Sarıgül hakkındaki düşünceleri farklı. Şişli’de mevcut belediye başkanı Hayri İnönü’nün çok yıprandığını düşünen Kılıçdaroğlu, İnönü’yü Adalar’a kaydırmayı düşürken, Şişli için yeni bir başlangıç istiyor.

ŞİŞLİ VE BEYOĞLU’NUN BENZER YÖNLERİ VAR

2009 ve 2014 seçimlerinde CHP’nin AKP ile kıyasıya bir yarış sergilediği Beyoğlu, bu dönem alınmaya en yakın İstanbul ilçelerinin başında geliyor. 2009’da CHP adayı Mustafa Dolu ile neredeyse seçimin kazanıldığı ancak son açılan sandıklarla AKP’ye geçen, 2014’de Aylin Kotil ile kadın dayanışması yakalanan ve STK’larla uyumlu bir çalışma yapılan Beyoğlu, 2019’da Mustafa Sarıgül’e nasip olabilir. Komşu ilçeler olan Şişli ve Beyoğlu’nun benzer sosyoekonomik yönleri var. İçinde iş dünyası, eğlence dünyası, elit semtleri ve arka mahalleleriyle tam bir kozmopolit yapısı bulunan Beyoğlu, her yönüyle Şişli’yi andırıyor. CHP Genel Merkezi, Sarıgül’ün, mevcut belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan karşısında doğru aday olacağını düşünüyor. Sarıgül popülizminin özellikle arka mahallelerden oy getireceğine kesin gözüyle bakılırken, ekonomik krizle beraber kızgınlığı artan, geçmişte AKP’ye oy vermiş seçmenin Sarıgül etrafında birleşeceği düşünülüyor.

EYÜP, KAZANILMAYA YAKIN, UFAK FARKI POPÜLER İSİM KAPATIR

İsmi Beyoğlu için geçen ‘Çukur’ dizisinin İdris Koçovalı’sı Dr. Ercan Kesal ise Eyüp için düşünülen en güçlü adaylardan biri. Eyüp CHP’nin 2014 seçimlerinde büyük ivme yakaladığı ve kazanmaya yakın olduğu bir ilçe. Sol yapılanmaların çok yoğun olduğu ve dayanışma kültürü ile bilinen ilçede, oynadığı dizide halk adamı rolüyle büyük sempati kazanan Kesal’ın başarı sağlayabileceği düşünülüyor. Çukur dizisinin geçtiği Fatih’e bağlı Balat semtinin Haliç hattı üzerinde yer alması, Eyüp’e çok yakın olması ve benzer kültürleri oluşturması da bu düşüncedeki en büyük etkenlerden biri.

FATİH SEÇENEĞİ DE GÜNMDEMDE AMA…

Kesal’ın, Fatih için de bir seçecek olduğu, ancak ilk düşüncenin Eyüp olduğu edinilen bilgiler arasında. Beyoğlu adaylığına sıcak bakan Kesal’ın, Eyüp adaylığı için fikri bilinmezken, teklif edilmesi halinde kabul edeceği düşünülüyor.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

2013'ten bu yana 70 binden fazla sağlık çalışanı şiddet gördü