Basın-İş: Son iki yılda binlerce gazeteci işsiz bırakıldı

DİSK/Basın-İş, yaklaşık iki yıl süren olağanüstü halin (OHAL) binlerce gazeteciyi işsiz bıraktığını belirtti, kapanan medya kuruluşları ile medya guruplarındaki tenkisatlara dikkat çekti.

Baskı maliyetlerini karşılayamayacağını söyleyen Ciner Grubunun, Habertürk gazetesini kapatmasının değerlendirildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çalışanların bir kısmını diğer yayınlara aktaracaklarını ifade etseler de bunun çalışanların tepkisini azaltmayı amaçladığını biliyoruz. Kısa süre sonra diğer şirketlerde de tenkisat yaşanacaktır. Ciner Grubu’nun ardından Doğuş Grubu da işten çıkartmaların başlayacağı sinyalini verdi. Demirören Grubu ise seçim öncesi başlattığı tenkisatı şimdilik durdurmuş gibi görünüyor. Ancak Demirören Grubu’nda işten çıkartma yerine mobbing uygulayarak çalışanların istifa ederek gitmesi yönünde çabalar da sürüyor. Kurumun eski yayın politikasından çok uzak, kuruma yeni transfer edilen bazı yöneticiler tarafından koordine edilen, kimi zaman tetikçiliğe varan bir yayın anlayışı dayatılıyor.”

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

 Emniyetten açıklama:  Gözaltına direnince o görüntüler çıktı