Başbakan’dan Suriyelilere uyarı: Kendisini sınır dışında bulur

Başbakan Binali Yıldırım, Suriyeli mültecilere yönelik “Haddini aşanlar da hak ettikleri şekilde hukuk önünde cezalarını alır. Gerekirse bu kişileri sınır dışı dahi ederiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” açıklamasında bulundu.

Suriyelilere yönelik linç girişmi haberleri gündeme gelmeye devam ederken, Binali Yıldırım’dan da konuyla ilgili açıklama geldi.

Suriyelilere vatandaşlık konusunda konuşan Yıldırım, “Türkiye, Suriyeli mültecilere güvenli bir liman olarak kapısını açtı. Vatandaşlık kazanmanın şartları kanunlarla belirlenmiştir. Bu şartların başında da kuşkusuz edepli olmak, milletine, devletine bağlılık gelecek” derken, “Sınırlarımızda geçirdikleri süre onlar için ciddi bir sınavdır. Mülteciler arasında iyi eğitim almış, ülkesinde kariyer sahibi çok değerli kişiler de bulunuyor. Akademisyenler, bilim adamları, hekimler de var. 3 milyondan fazla sığınmacı içinden, ince eleyip sık dokuyarak belirlediğimiz nitelikli kardeşlerimize vatandaşlık vereceğiz. Ancak haddini aşanlar da hak ettikleri şekilde hukuk önünde cezalarını alır. Gerekirse bu kişileri sınır dışı dahi ederiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sapla samanı karıştırmamak lazım” ifadelerini kullandı.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Yarkadaş: Binali Yıldırım yasaları tanımıyor