Bakan’ın söyledikleri ile TÜİK rakamları birbirini tutmuyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ”Gıda egemenliğimizi kaybettik. Gıda güvenliğimize de kaybediyoruz. Acilen çiftçiler desteklenmelidir. Çiftçinin ödeyemeyeceğini söylediği borçlar hemen sıfır faizle uzun vadeli olarak yapılandırılmalıdır” dedi.

CHP’li  Sarıbal, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenlendi. ”Türkiye gıda egemenliğini kaybediyor. Üretim Türkiye’de artık bitiyor. Denetim mekanizması bütünüyle zayıf. Ve bugün dolar krizinden sonra ne yazık ki çok açık bir şekilde ülke gıda ve üretim kriziyle karşı karşıyadır” diyen Sarıbal, şöyle devam etti:

“Bugünler daha bu durumun başlangıcı. Gerçek sorunları 2019’un bahar ve yaz aylarının sonrasında göreceğiz. 10 gün önce Tarım Bakanı dedi ki : ‘Bu ülkede et sorunu yoktur. İnsanlarımızın yeterli et ihtiyacı karşılanmaktadır. Yeterli etimiz vardır. Sadece et tercihi denen bir kavram vardır’ lafı hiç fazla uzatmak istemiyorum. Bu ülke insanı yılda 14 kilogram civarında kırmızı et tüketmektedir. Ve bu ülkede bir grup insan da hiç et yiyememektedir. Ramazan ve Kurban bayramları olmasa daha çok et yemeyen insanla karşılaşacağız. Ama hemen yanı başımızdaki Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, ABD ve Kanada 80 kilogram ile 110 kilogram arasında et tüketmektedir ve bu doğrulta et üretmektedir. Yani Bakan’ın söyledikleri ile TÜİK’in verdiği rakamlar hiç birbirini tutmamaktadır. Ne yazık ki Bakan baktığı yerden seyretmeye devam etmektedir.”

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Burçin Baykal: Halkımızdan aldığımız güçle, Küçükçekmece'de emaneti geri alacağız