İşte Ankara, İzmir ve ilçe ilçe İstanbul adayları

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yerel yönetimlerde aday olabilmek için istifa süreci 1 Ekim’de başladı. 19 Ekim’de sona erecek başvurular için aralarında eski ve yeni milletvekillerinin de bulunduğu aday adayları çalışmalarını sürdürürken, genel merkezin vereceği nihai karar bekleniyor.

Önseçimin yapılıp yapılmayacağı, genel merkez yoklamasının nerelerde uygulanacağı seçim için son kez 12 Ekim’de Ankara’da mevcut belediye başkanları ile bir araya gelecek. Buradaki görüşmenin ardından ise Kılıçdaroğlu aday listesini şekillendirmeye başlayacak.

Kılıçdaroğlu’nun, 12 Ekim’de düzenlenecek belediye başkanları toplantısında CHP’nin iktidarda olmadığı kazanmasının olası olduğu ya da hiç kazanma ihtimalinin olmadığı pek çok ilçe belediye başkan adayını açıklaması bekleniyor. Parti içinde üzerinde uzlaşılan adayların erkenden açıklanarak seçime yönelik motivasyonun artırılması da bu açıklamalar içinde olabilir. Bu durumda, 12 Ekim’deki toplantıda 100 civarında belediye başkan adayının açıklanması bekleniyor.

CHP kulislerinde ise Büyükşehir belediyesi başkan adayları ile il belediye başkan adaylarının daha sonra açıklanacağı ifade ediliyor. Hatay, Yalova, Muğla ve Eskişehir’de mevcut belediye başkanlarının yeniden aday gösterileceği konuşulurken, Antalya ve Balıkesir’de adayların netleştiği konuşuluyor.

Ankara için geçen dönem de aday gösterilen Mansur Yavaş ile Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu’nun ismi öne çıkıyor. Mansur Yavaş’a örgütten çok yoğun tepki olması yukarıda nasıl karşılanır bilinmez ancak Genel merkezin Yavaş’ın adaylık teklifini kabul etmemesi durumunda Ankara milletvekili Bülent Kuşoğlu üzerinde durulacağı konuşuluyor. CHP-TBMM Başkan Vekili Levent Gök, Metin Özaslan ve Cengiz Topel Yıldırım isimleri de kulislerde geçiyor.

İzmir’de ise başkan adaylığı mevcut belediye başkanları ile eski yeni milletvekilleri arasında geçecek. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve  Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un ismi büyükşehir için geçerken, İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan, Tacettin Bayır ve Kamil Okyay Sındır genel merkeze gözlerini dikmiş durumda. Tabi her an hamle yapabilecek Erdal Aksünger’i unutmamak gerek. İzmir için son olarak Erzurum Çat Belediye başkanı Arif Hikmet Kılıç ‘bende varım’ dedi.

İstanbul ’da MHP’nin aday çıkarmayacağını açıklamasının ardından CHP’nin Kürt seçmenin de oyunu alabilecek bir isim arayışında olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar İstanbul için kulislerde milletvekilleri Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, eski İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve Abdüllatif Şener’in isimleri geçiyor.

Gürsel Tekin ise İstanbul için şunları söylüyor:

“Ben siyasal hayatımın tamamını İstanbul’da geçirdim. Bu şehirde il başkanlığı yapmışım, bu şehirde belediye başkan yardımcılığı yapmışım, grup başkan vekilliği yapmışım… Bu şehire baktığım zaman gerçekten içim sızlıyor, yüreğim yanıyor. Buna emin olarak söylüyorum. Bu sorunlar giderilmez mi? Çok kolay giderilir. CHP iktidarında giderilir, inşallah olacak. Kim olur bilmiyorum hiç önemli değil. Kim olursa da sonuna kadar arkasında olurum. Bana da görev verilirse en iyisini yaparım. Hiç tereddüt etmem. Sadece bu yarımadaya yılda on milyon turist getirirsiniz. Şuraya baksanıza ya Beyoğlu’na bir bakın. Şu İstiklal Caddesi’ni gezerken içiniz sızlamaz mı? Şu Taksim Meydanı’na baktığınızda içiniz sızlamaz mı? Dünyadaki bütün şehirleri düşünelim. Şehir nasıl tarif edilir? Şehirler meydanlarıyla tarif edilir. Edirne’nin ötesine geçtiğinizde hangi şehre bakarsınız bakın meydanıyla tarif edilir. Sadece batıdaki şehirler değil. Gidin Ortadoğu’daki şehirlere de bakın. Orda da aynı şekilde meydanlarla var. Meydansız şehir haline getirildik. Eminönü meydanı vardı, Kadıköy meydanı vardı, Taksim meydanı vardı… Meydan bırakmadılar! Maalesef öyle bir hale getirdiler ki yani iktidar kendisini beton lobisine teslim etti. Beton lobisine kimsenin gücü yetmedi. Mesela her türlü keramete gücü yeten sayın Erdoğan, tarihi yarımadadaki biliyorsunuz o sulieti bozan o bina o binanın yeri nedir biliyor musunuz? Hiç ben saklamadım, İstanbul konusunda her zaman hayallerimin olduğunu söyledim. O konuda öyle şey yapacak bir insan değilim. Ama bu benim hayallerimle gerçekleşecek bir şey değil. Bir: İstanbullunun karar vereceği bir iştir. İki: Partimin karar vereceği bir iştir.”

İNCE’NİN ŞARTI ÖNSEÇİM

CHP’nin 24 Haziran’da cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin ismi İstanbul Büyükşehir Belediyesi için konuşulurken; İnce’nin İstanbul ’da CHP üyelerinin önüne sandık konulması halinde aday adayı olabileceği ifade ediliyor. Ancak parti yönetiminde İstanbul’da önseçim yapılmasına yönelik bir görüş dile getirilmiyor. Parti yönetimi büyük kentlerde yapılacak önseçimin yerel seçim çalışmalarına yönelik motivasyonu düşüreceği görüşününü dile getiriyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı da 39 ilçede anket yaptırarak kentin röntgenini çektirdiğini iddia etse de İl başkanlığının Büyükşehir belediyesi için pekte hükmünün olamayacağı kesin gibi. Yapılan ankette ilçelerin sorunları tespit edilirken, bir de “nasıl bir belediye başkanı istiyorsunuz” sorusu yöneltildiği konuşuluyor.

CEMAL CANPOLAT SAHAYA ÇIKIYOR

İstanbul siyasetinde oldukça güçlü isimlerden biri olan Cemal Canpolat’ın bu hafta içinde harekete geçeceği tahmin ediliyor. Canpolat için birçok ilçe uygun görülüyor. İstanbul İl Başkanlığı yapan bir siyasiye “neden bizim ilçemize geldin” sorusu sorulamayacağına göre, Cemal Canpolat’ın kendisinin ve tabanın ortak aklı ile bir ilçede değerlendirilmesi daha doğru olur.

CHP’nin İstanbul’da bölgelere ve bazı ilçelere göre aday adayları arasında isimleri geçenler ise şöyle;

İSTANBUL 1. BÖLGE:

Kadıköy: Partililerin yoğun isteği olmasına rağmen henüz bir açıklama yapmayan Barış Yarkadaş, mevcut Başkan Aykurt Nuhoğlu, Hilal Dokuzcan, Sunay Akın, İstanbul CHP eski sekreterlerinden Şerdil Dara Odabaşı ve Hakkı Sağlam’ın yanı sıra Kadıköy eski ilçe başkanı Necati Ekşi, eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, eski Belediye Başkanı Selami Öztürk…

Kartal: Mevcut Belediye başkanı Altınok Öz, Hüsnü Süslü ve Hilal Dokuzcan

Maltepe: Mevcut Başkan Ali Kılıç, Dursun Ali Toraman, Murat Kapan…

Üsküdar: Muhammed Çakmak, İstanbul esk milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İlçe Başkanı Erdoğan Altan, Zeki Yılmaz, İBB Meclis Üyesi Nezih Küçükerden

Tuzla: Bülent Akköse, Eczacı Hale Özcömert Coşkun.

Beykoz: Aydın Düzgün, Coşkun Tosun, Devrim Altıntaş, Gülay Demirel, Mahir Taştan.

Ataşehir: Battal İlgezdi, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Oktay Coşkun, Erdal Uçar ve Beytullah Doğanay.

Şile: Eski ilçe başkanı Zeki Şen.

Pendik: Mehmet Salih Usta

Ümraniye: İlçe yönetimi oy birliği ile önseçim kararı aldı. Genel merkez ne der bilinmez. Biz Ümraniye’de mevcut ilçe başkanı Cafer Aktürk’ü çok şanslı görüyorduk. Önseçime karşı olduğunu bildiğimiz genel merkezin şu andan itibaren Aktürk’e nasıl bakacağı bilinmez. Bu arada Hüseyin Avni Yardımcı ‘bu yarışta bende varım’ dedi.

Sancaktepe: Özgen Nama.

Adalar: İlçe Başkanı Mustafa Kerem Tunç, eski Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Nurhan Çetinkaya, eski Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu.

Çekmeköy: İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, Hüseyin Sipahi ve Seyfettin Yıldırım.

İSTANBUL 2.BÖLGE:

Beşiktaş: İstanbul eski milletvekili Gülay Yedekçi, eski Belediye Başkanı İsmail Ünal, Çetin Soysal, görevden alınan Başkan Murat Hazinedar, Sebahattin Öztürk, Bülent Tatar ve eski PM Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran. Burada Yasemin Öney Cankurtaran favori gibi.

Beyoğlu: Efkan Bolaç, Mustafa Dolu, Işık Öğütçü, İBB Grup Başkanı Ertuğrul Gülsever, Gülseren Onanç, eski ilçe başkanı İnan Güney ve Engin Baba.

Eyüpsultan: Mustafa Sarıgül, Ferzan Özer, Saim Diken, Cemal Özdemir, Cahit Atiker, Emin Atmaca,

Fatih: İlçe Başkanı Soner Özimer, Turan Durmuş, Çetin Soysal, Can Özyediler.

Sarıyer: Mevcut başkan Şükrü Genç, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek.

Şişli: Mevcut Başkan Hayri İnönü, Mustafa Sarıgül ve Seyfi Erbağ.

Zeytinburnu: Metin Doğan ve Adil Emecan yarışıyor ikisinin de aday yapılmayacağını söyleyenler az değil.

İSTANBUL 3. BÖLGE:

Arnavutköy: Ruhi Tuncel, Ali İhsan Ercan

Avcılar: Mevcut Başkan Handan Toprak Benli ‘aday adayı değil adayım’ diyor. Eski Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci aday olacağı  algısını yaratmanın peşinde. Değirmenci’nin AKP ile de flört ettiği “gerekirse bölerim” mesajı, işini zorlaştırırken mevcut ilçe başkanı Erhan Bozan ve Ufuk Özdündar’ın isimleri de konuşulanlar arasında geçiyor.

Bahçelievler: Ecz. Mehmet Ali Özkan, Diş Hekimi. Hüseyin Özkahraman.

Bağcılar: Muhammet Çakmak, Muzaffer Yedigöl

Bakırköy: Mevcut Başkan Bülent Kerimoğlu, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Rıza Akpolat ve Ali Fatinoğlu, DR. Mehmet Ali Akalın ve Dr. Tansel Gülmezoğlu.

Beylikdüzü: Ekrem İmamoğlu (şu an için rakipsiz)

Büyükçekmece: Hasan Akgün, Mustafa Melek, Mehtap Tazegül, Ali Ulvi Gökbulak.

Çatalca: Cem Kara’nın hastalığına rağmen adaylık beklentisi içinde olması anlaşılır gibi değil. ADD başkanı Kerem Girgin adaylığını açıklarken Ayhan Otlatıcı ve Engin Akman’ın boş durmadığını hatırlatmak gerek.

Esenyurt: Eski İl Başkanı Cemal Canpolat’a istanbul’un birçok ilçesinde olduğu gibi Esenyurt’ta da ilgi yoğun. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Tuncer Marangoz, İlçe eski başkanı Kemal Deniz Bozkurt adı geçen isimler arasında yer alıyor.

BURÇİN BAYKAL KÜÇÜKÇEKMECE SOKAKLARINI ARŞINLIYOR

4 yılı aşkın süre Avcılar Belediye Başkan Yardımcılığını sürdüren ve yaklaşan yerel seçimler öncesi Küçükçekmece Belediye Başkanlığı için siyasi çalışmalara başlayan Baykal, Baykal’a taban desteğini almak için sokak sokak dolaşıyor.  “Küçükçekmece İstiyor Değişim Geliyor” sloganıyla parti içindeki adaylık sürecini resmen başlatan Burçin Baykal, alanında uzman, genç ve dinamik bir ekiple çalışıyor.

Küçükçekmece: Eski İl Başkanı Cemal Canpolat’ın burada da adı geçiyor. Eski İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, Burçin Baykal şu an itibarıyla Küçükçekmece’de oldukça yol almış gibi duruyor. Baykal’ın şimdiden alana çıkıp taban çalışması yapması kendisini bir adım öne çıkartırken, Oruç Oymak, Çetin Çapan, Bayramali Çeşmeci, Gökhan Gümüşdağ, Cevdet Ateş, Engin Ertaç adaylık için olanca güçleriyle çalışıyorlar.

Silivri: Mevcut Başkan Özcan Işıklar, daha önce üç dönem belediye başkanlığı yapan eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci ve eski İlçe Başkanı Abdullah Yıldırım.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Ekrem İmamoğlu kimdir?