Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’ın müebbet cezası onandı

Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında ‘anayasayı ihlal’ suçundan telep edilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandı.

Bugün İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde görülen davada aralarında tutuksuz yargılanan Mehmet Altan ile tutuklu Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 6 kişi hakkında “anayasayı ihlal” suçundan yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandı.

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili “darbe çağrışımı” davasında yargılanan sanıklar için istinaf mahkemesinde verilen karar kesinleşmiş oldu.

‘NİYE ŞERİAT İSTEYEYİM ATATÜRK KADINIYIM’

Davada Nazlı Ilıcak, 2011’de yazdığı bir kitapta dezenformasyon yaptığının iddia edildiğini belirterek, kendisini “FETÖ’nün olmadığı dönem ben ne dezenformasyon yapmışım bilmiyorum?” sözleri ile savundu. Ilıcak, 43 yıllık meslek hayatının hiçbir safhasında cemaate ait diye bilinen yayın kuruluşlarında çalışmadığını savunarak, “Ben niye cezaevindeyim, diye kendi kendime soruyorum. Amacı şeriata dayalı bir diktatörlük kurmak olan bir yapı bana ne menfaat sağlayabilir ki? Ben Atatürk kadınıyım. Bir şeriat devletini ben neden isteyeyim” dedi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Şubat’ta açıkladığı kararında, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak dahil 6 kişiye “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verilmiş ancak davanın bugün tekrar görülmesi kararlaştırılmıştı.

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

Hayata dönüş operasyonu etkileri sürüyor