Adayları mevcut yönetim belirlendiği takdirde hayal kırıklığı olacaktır

CHP’li muhalifler ültimatom gibi bir açıklama yaparak genel merkezi önseçime davet etti. Yayınladıkları deklarasyonda, “Adaylar mevcut yönetimce belirlendiği takdirde Yerel seçimlerin yeni bir hayal kırıklığına yol açması ve seçmenin protestosuna veya boykotuna maruz kalması kuvvetle muhtemeldir” denildi.

“CHP ve yönetimi, tarihsel sorumluluğunu yerine getirerek , 24 haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek , seçmenlerinin ve parti tabanının güveni ve desteğini almak için , Genel Başkanın çağrısıyla bir Güvenoyu Kurultayı’nı derhal toplamalıdır” denilen deklarasyon şöyle devam etmekte:

Önümüzdeki  Yerel seçimler  yeni bir siyaset anlayışının ve yurtsever bir demokrasi mücadelesinin başlatılması için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Umudunu ve güvenini yitirmiş olan, demokrasiye, Atatürk İlke ve devrimlerine bağlı, Cumhuriyete inanan geniş halk kitlelerinin öncelikli beklentisi  güven ve başarıya olan inancın yeniden tesis edilmesidir.

Yerel seçimlerde aday belirleme yetkisi , kendi parti tabanının güvenini kaybetmiş bir CHP Genel başkanına ve önceki dönem ve bu dönem MYK üyelerinin insiyatifine bırakılamaz.

Adaylar mevcut yönetimce belirlendiği takdirde Yerel seçimlerin yeni bir hayal kırıklığına yol açması ve seçmenin protestosuna veya boykotuna maruz kalması kuvvetle muhtemeldir.

Özellikle CHP oy veren seçmen ve partililer sandığa gitmek istemediklerini ve oy vermeyeceklerini dillendirmekten kaçınmamaktadır.

Bu nedenler ve gerekçelerle;

1.CHP ve yönetimi, tarihsel sorumluluğunu yerine getirerek , 24 haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek , seçmenlerinin ve parti tabanının güveni ve desteğini almak için  , Genel Başkanın çağrısıyla bir GÜVENOYU KURULTAYI’nı derhal toplamalıdır.

2.Partinin, umudu ve inancı kırılmış seçmenle bağını tekrar kurabilmesi için Yerel seçimlerde partinin adayları hem belediye başkanı hem belediye meclis üyesi hemde il genel meclisi üyesi adayları kayıtsız ve şartsız olarak hakim huzurunda parti üyeleriyle yapılacak önseçimle belirlenmelidir. Adayların halkla bütünleşmesi, halkın desteğini alabilmesi ve toplumda adayların ve partinin heyecan yaratabilmesinin tek ve mutlak koşulu önseçimdir. Önseçimden çeşitli gerekçelerle kaçmak, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacaktır.

GÜVENOYU alınmaz ve Önseçim yapılmaz ise yerel seçimlerdeki sonuçların tüm sorumluluğu Parti yönetimindedir.

CHP örgütünün kantarında her zaman başarısını kanıtlayıp bunu gururla ve onurla taşıyan, her şartta halkın arasında olarak partimizin ilkelerini sonuna kadar savunan bizler , Cumhuriyete ve Demokrasiye olan inancımız  gereği, ülkenin CHP’ye olan ihtiyacını da gözeterek yapılacak yanlışlardan dönülmesi için bu tarihsel uyarıyı yapmayı bir borç bildik.

Kamuoyuna ve gereğini yapmak üzere CHP Yönetimine saygıyla duyurulur.

Metin Lütfi BAYDAR……24, 25 ve 26.Dönem CHP Aydın Milletvekili

Bülent BEKTAŞOĞLU…… 25 ve 26. Dönem CHP GiresunMilletvekili

Tur Yıldız BİÇER………….. 25 ve 26. Dönem CHP Manisa Milletvekili

Hüsnü BOZKURT…….. 25 ve 26. Dönem CHP Konya Milletvekili

Mevlüd DUDU…………….. 24, 25 ve 26. Dönem CHP Hatay Milletvekili

Namık HAVUTÇA………… 24, 25 ve 26. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili

Niyazi Nefi KARA …………25 ve 26. Dönem Antalya Milletvekili

Mazlum NURLU……………25 ve 26. Dönem Manisa Milletvekili

Bülent ÖZ…………………….25 ve 26 .Dönem Çanakkale Milletvekili

Ali ÖZCAN……………………25 ve 26. Dönem CHP İstanbul Milletvekili

İbrahim ÖZDİŞ…………….. 19, 25 ve 26. Dönem CHP Adana Milletvekili

Fikri SAĞLAR…………… Eski Kültür ve Devlet Bakanı- 17,18,19,20,25 ve 26 Dönem Mersin Milletvekili

Şerafettin TURPÇU……… 25 ve 26. Dönem CHP Zonguldak Milletvekili

Mehmet TÜM…………….. 25 ve 26. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili

Elif Doğan TÜRKMEN      25 ve 26. Dönem Adana Milletvekili

Akın ÜSTÜNDAĞ………… 25 ve 26. Dönem CHP Muğla Milletvekili

Gaye USLUER………………25 ve 26. Dönem CHP Eskişehir Milletvekili

Muhammed Rıza YALÇINKAYA 23,24,25,26. Dönem CHP Bartın Milletvekili

Necati YILMAZ……………. 25 ve 26. Dönem CHP Ankara Milletvekili

 

Yeni Soluk

Köşe İsmi

Önceki Haber

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Akdeniz’de yeni bir Afganistan oluşturulmamalı